Pár tipov, ktoré zmenia balkón aj terasu v zelenú oázu

15. júna 2017
Pár tipov, ktoré zmenia balkón aj terasu v zelenú oázu

Teplé počasie zvádza k relaxácii na čerstvom vzduchu. Ak máte balkón alebo terasu, môžete si leto užívať plnými dúškami,

bez toho aby ste museli opustiť pohodlie domova.

 

Než sa nadšene vrhnete na budovanie a presúvanie nábytku, dobre si rozmyslite, kde a ako sa vám bude najlepšie odpočívať. Chcete grilovať s priateľmi? Užívať si pohárik vína po práci, alebo si len v pokoji čítať?

Dôležitá podlaha

Nepodceňujte povrch, ktorý máte pod nohami. Letné slnko ľahko rozpáli dlažbu tak, že na ňu nie je možné stúpiť. Príjemnejšou voľbou sú drevené dlaždice a rošty. Drevo na rozdiel od klasickej dlažby nechladí ani z neho nesála teplo po horúcom dni ešte dlho po západe slnka. Výhodou je tiež to, že ľahko zakryjú prípadné nedostatky. Šikovné sú aj látkové koberce, ktoré sú veľmi príjemné na dotyk.

Creative yet simple summer balcony ideas to try 17 554x437.jpg

Sedenie

Na balkón sa hodia subtílnejšie, ľahké a skladné kusy nábytku. Ak chcete vonku aj pracovať, kúpte si kvalitné ergonomicky tvarované sedenie.

Na malom priestore oceníte menší okrúhly, polkruhový alebo sklápací stolík. Hodia sa k nemu subtílnejšie kresielka, ktoré možno v prípade potreby ľahko zložiť. Najčastejšie bývajú vyrobené z ľahkého eukalyptového dreva. Väčšej terase pristane väčší stôl, polohovacie kreslá, lavice, komfortné ležadlá alebo hojdačka.

Awesome scandinavian balcony designs 34.jpg

Sedenie s nápadom

Úžasné možnosti ponúkajú taburety, sedacie vaky a vrecia plné guľôčok. Okrem klasiky, ako je napríklad Fatboy, sú k dostaniu aj kúsky, ktoré neurobia zbytočne vietor v peňaženke. Sú pohodlné, skladné a po sezóne ich môžete používať aj vo vnútri.

Zeleň

Nie je žiadnym tajomstvom, že najlepšie balkón či terasu zútulnia rastliny a stromčeky. Základ môžu tvoriť vždy zelené rastliny, ktoré budú v nádobách celoročne. Staviť môžete na buxus, cezmínu alebo hebe. Dobre vyzerajú aj drobné kultivary ihličnatých kríkov, napríklad cyprušteky, čarovníky smrekov či borovíc.

Ak vám nevadí upratovanie jesenných opadaných lístočkov, skúste si terasu skrášliť tavoľníkom, opadavým dráčom či drobnými kultivary mochen. Pokiaľ máte doma palmy, datle, enciánové stromčeky, Bougainvillea, pandorea, citrusy, presuňte ich na leto von. Užívať si môžete tiež bylinky a okrasné rastliny v kvetináčoch.

3bb1cf0800704caf_6633 w500 h400 b0 p0 .jpg

Aby sme boli v tieni

Pokiaľ si na balkóne či terase môžete užívať popoludňajšie slnko, nezabudnite na slnečník. Tam, kde je menej miesta, oceníte typ so strechou, ktorú možno obojstranne nakláňať a otáčať až o 360 stupňov. Tieň si tak môžete dopriať všade tam, kde je ho potrebné, čo ocenia aj niektoré druhy rastlín. Ďalšou možnosťou sú rôzne typy tienenia pomocou vyťahovacích roliet alebo plachiet.

063b5f1c8cdd5257bafc7bf12035d30c.jpg

Kancelária pod holým nebom

V prípade, že patríte medzi šťastlivcov, ktorí môžu pracovať z domu, nebojte sa presťahovať kanceláriu cez leto na čerstvý vzduch. Stačí, keď sa vybavíte dlhším predlžovacím káblom so zodpovedajúcim počtom zásuviek. Okrem dobrého tienenia nie je od veci ani nákup šikovného vetráku.

Štýlové osvetlenie

Ak radi ponocujete alebo sa chystáte posedieť s priateľmi do neskorých nočných hodín, skúste si párty vylepšiť originálnym osvetlením. Okrem obligátnych sviečok, lampášov či ázijských lampiónov sa vám ponúka rad možností. Efektne pôsobí potrebné osvetlenie pomocou dekoratívnych svetiel, ktoré menia plynule farbu.

Zaujímavý spôsob, ako spojiť príjemné s užitočným, predstavuje svietiaci outdoorový nábytok. Zaobstarať si môžete nielen svietiaci stolík, ale tiež sedadlo, taburet, barovú stoličku alebo kreslo plnené guličkami. Kto chce, môže pridať svietiace objekty alebo vtipný prvok v podobe svietiaceho trpaslíka či sedacieho psíka a podobne.

Como decorar un balcon pequeno.jpg

Grilovanie bez dymu a zápachu

Podvečerná siesta si priamo hovorí o založenie ohňa v grile a prípravu nejakej tej dobroty. Chcete grilovať a nevyúdit pritom susedov? Kúpte si brikety, alebo gril na plyn či elektrinu.

Praktickou voľbou môže byť aj prenosný alebo stolný gril, fondue či prenosná udiareň. Ak vaša voľba padne na populárne grilovanie, určite oceníte špeciálne drevené uhlie s bambusovým základom a gélové podpaľovače, ktoré vďaka svojmu zloženiu zabraňujú vzniku dymu.

 

Páčil sa Vám článok?
reklama: