Pestovanie chilli

9. augusta 2019
Pestovanie chilli
zdroj: gettyimages.com

Nadšencov pálivého jedla stále pribúda a priamo úmerne k tomu stúpa aj obľuba chilli papričiek a popularita ich pestovania v podmienkach našich záhrad. Chcete sa o chilli dozvedieť viac? Prinášame vám niekoľko tipov a inšpirácií, ako chilli pestovať, zberať aj zužitkovať. Inšpirujte sa.

Ťažko by sme našli rastlinu, ktorá by dokázala vyprodukovať viac chuti na tak málo priestore ako chilli paprička. Jedna rastlina dokáže vyprodukovať aj stovku chilli papričiek, takže aj tí najväčší milovníci pikantných chutí si vystačia s pár rastlinami, ktoré nezaberú skoro žiaden priestor. Ďalšou výhodou pestovania chilli papričiek je nepreberné množstvo variet rôznych chutí, farieb a stupňov pálivosti. Vôbec sa to nedá porovnať s chudobnou ponukou chilli papričiek v supermarketoch. Vypestované chilli papričky sa dajú použiť na varenie, prípravu omáčok, a ak ich máte prebytok, môžete ich vysušiť, zamraziť, prípadne naložiť do sladkokyslého nálevu.

Pálivá príchuť v kuchyni

Odrody chilli Existujú stovky odrôd chilli papričiek a záleží len na vašej chuti a vkuse, pre ktoré sa rozhodnete.

  • Ak máte málo priestoru, chilli papričky Thai Hot, Apache, Demon Red prinášajú skvelú chuť, pričom sa dajú pestovať v litrových kvetináčoch na parapetnej doske
  • Z väčších a produktívnejších chilli papričiek vyberáme chutnú produktívnu varietu ring of fire, cherry bomb, produkujúcu okrúhle skoro dozrievajúce chilli papričky so skvelou chuťou a miernou štipľavosťou, prípadne maďarský hot wax s výbornou chuťou a tvarom pripomínajúcim klasickú papriku. Skvelú chuť majú aj variety fatali, jalapeňo či aji lemon
  • Ak hľadáte okrasné chilli papričky, skúste varietu twilight alebo purple princess
  • Pre milovníkov ohnivých zážitkov odporúčame pekelne pálivé bhut jolokia, trinidad scorpion alebo o niečo miernejšie habanero

Špecifiká pestovania chilli papričiek

Pestovanie chilli papričiek v kvetináčoch nie je vôbec náročné, no tieto rastliny majú svoje špecifické potreby, o ktorých je vhodné vedieť.

Teplo a svetlo Chilli papričky majú rady teplo. Doprajte im teplé chránené stanovište s minimálne 6 hodinami slnka denne (v interiéri alebo vonku). Ak plánujete chilli papričky pestovať vonku, bude im najlepšie v skleníku alebo fóliovníku, pretože inak by vám nestihli priniesť bohatú úrodu. Pri vonkajšom pestovaní je kľúčové zasiať semienka ešte v januári, aby mali dostatok času na rast a dozrievanie. Väčšina odrôd chilli je nenáročná na pestovanie v kvetináčoch, no oproti iným plodinám potrebujú semienka chilli viac tepla, aby vyklíčili.

Pozrite si semienka chilli v týchto e-shopoch:

Názov Detail
Lunzo (ZĽAVY)→ Zobraziť produkt

Voda Ďalším špecifikom chilli papričiek je, že obľubujú striedanie suchých a mokrých cyklov, takže ich nie je potrebné polievať každý deň. Vyhovuje im, ak substrát medzi jednotlivými zálievkami viac vyschne. Z tohto dôvodu je dôležitá vysoká priepustnosť pôdy, ktorú zlepšíme, ak pridáme do substrátu perlit alebo štrk (20 – 30 % ).

Sadenie Pestovanie chilli zo semienka nie je náročné, no potrebujú teplo a dostatok svetla. Semienka chilli vysaďte do mini sadbovačov (7 cm), prípadne jiffy peliet z kokosového vlákna alebo rašeliny. Semienka chilli môžeme pred výsadbou namočiť na 24 hodín do vody, čo urýchli vyklíčenie. Ako substrát použite vermikulit alebo kompost na semená, a pred výsadbou ho poriadne polejte (po výsadbe polievanie obmedzte na minimum pokiaľ rastlinka nevyklíči). Ak si chcete vyklíčenie semienok chilli uľahčiť a urýchliť, použite na to propagátor, ktorý im zabezpečí ideálnu teplotu 25 – 30°C. Ak takýto propagátor nemáte, nájdite pre sadeničky chránené teplé miesto, kde nebude teplota kolísať, pretože najdôležitejšia je jej stálosť. S pomocou propagátora a slnečného stanovišťa (alebo LED lampy), môžete semienka chilli vysadiť už v Januári. Ak takéto podmienky nemáte, odložte výsadbu až na marec, prípadne zvážte kúpu hotových sadeničiek. Ako náhle chilli papričky vyklíčia, môžete ich presadiť v ktorejkoľvek fáze rastu. Ak sú sadeničky už vysoké a ľahko sa prehýbajú, môžete časť stonky zahrabať substrátom, aby sa rastlinka nezlomila.

Pôda a hnojenie Chilli papričky potrebujú priepustný substrát, ktorý dokáže za krátky čas odviesť prebytočnú vodu preč. Nepotrebujú tak veľa živín, ako napríklad paradajky, no tak či tak potrebujú doplniť živiny, keď vyčerpajú tie zo substrátu (cca po 6 týždňoch). Aj medzi chilli papričkami existujú rozdiely v množstve potrebných živín. Bohato rodiace, väčšie rastliny ich budú potrebovať podstatne viac, ako menšie chilli papričky s menšou úrodou. Chilli papričkám vyhovuje väčší pomer draslíka v substráte, ktorý im pomáha vytvárať plody. Z tohto dôvodu môžeme používať substráty alebo pomaly rozpustné hnojivá určené pre rajčiny, avšak v nižších koncentráciách. Po zbere väčšej úrody doprajte chilli papričkám tekuté hnojivo s rovnakými pomermi N, P, K, ktoré im pomôžu podporiť nový rast.

Pozrite si záhradné ručné náradie v týchto e-shopoch:

Názov Detail
Kokiskashop (ZĽAVY)→ Zobraziť produkt
Andreashop (ZĽAVY)→ Zobraziť produkt
Hej.sk (ZĽAVY)→ Zobraziť produkt
Esat (ZĽAVY)→ Zobraziť produkt
Yatonáradie (NÁŠ TIP)→ Zobraziť produkt

Presádzanie Ako chilli papričky rastú, je potrebné ich presádzať do väčších nádob. Sadeničky zo 7 cm sadbovačov môžeme presadiť do pollitrových kontajnerov, potom litrových a následne trojlitrových kvetináčov. Nikdy nepresádzame z malých sadbovačov priamo do veľkých nádob.

Kvety a plody Väčšina chilli papričiek je čiastočne samoopelivá, no ak ich pestujeme v interiéri bez potrebného prievanu alebo opeľovačov, môžeme im pomôcť umelým oplodnením (jednoducho pretrieme všetky kvety štetcom alebo vatovou tyčinkou). Niekedy nasadia chilli papričky kvety príliš skoro (keď ešte nie je dostatok svetla na bohatú úrodu a rastlina nie je dostatočne silná). V takom prípade je potrebné kvety odtrhnúť, aby rastlina smerovala energiu do rastu. Plody chilli papričiek dozrievajú do 2 až 4 mesiacov podľa odrody. Čím dlhšie necháte chilli papričky na rastline, tým budú pálivejšie, no zároveň budú obmedzovať rast nových kvetov a plodov. Chilli papričky môžeme v interiéri pestovať 2 až 3 roky, avšak kvalita a množstvo úrody postupne klesajú a tak je potrebné rastliny pravidelne nahrádzať novými chilli papričkami.

Starostlivosť o chilli papričky Chilli papričky sú okrem polievania takmer bezúdržbové, no vyššie variety je potrebné priviazať o kolík, aby boli rastliny stabilnejšie. Ak chceme, aby mali chilli papričky hustejšiu korunu, je potrebné odtrhnúť vrcholové výhonky, keď majú rastlinky cca. 15 cm. Spôsobí to rozvetvenie, väčšiu stabilitu a silu chilli papričiek.

Škodcovia a choroby Chilli papričky sú v našich zemepisných šírkach odolné proti škodcom a chorobám. Vonku no aj v interiéri môžu chilli papričky napadnúť vošky a molice, proti ktorým postupujeme tak, ako pri ochrane rajčiakov. Proti hubám a plesniam zasa bojujeme zvýšeným odvetrávaním a redukciou zálievky.

V tejto súvislosti by vás mohlo zaujímať:

Páčil sa Vám článok?
Súvisiace príspevky