Pestovanie figy

23. októbra 2019
Pestovanie figy

Ak ste doteraz mali možnosť pochutiť si na čerstvých figách len na dovolenke v teplých krajinách alebo v supermarkete, už to tak nemusí byť. Sladké, voňavé a chutné plody figovníka si môžete dopestovať aj sami.

Ako pestovať exotické figy

Figovník obyčajný (Ficus carina) je rozložitý ker. Zvyčajne dorastá do výšky 2 až 3 m. Okrem chutných plodov sú na figovníku zaujímavé aj jeho veľké tmavozelené listy, ktoré plnia dekoratívnu funkciu. V ich pazuchách sa na jar tvoria malé hruškovité zelené plody, ktoré neskôr zožltnú alebo sa sfarbia do fialovočervena. Dozrievajú v auguste až októbri. Ďalšie plody sa tvoria v lete. Tie však dozrejú až na jar v budúcom roku. Plody sa tvoria bez kvitnutia, nedozrejú na figovníku pestovanom vonku, ale zmrznú a opadnú. Ak však rastlinu prenesieme dovnútra, plody cez zimu zostanú a do jari dozrejú, opadnú len listy.

Dospelému, dobre vyvinutému kru neublížia ani mrazy okolo –18 °C. Takisto zvládne aj slnečný úpal. Stanovište však musí byť chránené pred mrazivým vetrom. Figovník môžeme pestovať vonku v záhrade. V chladnejších polohách je vhodnejšie nechať rastlinu v kontajneri a koncom septembra ju preniesť do chladnej a tmavšej miestnosti, napríklad do chodby, pivnice či komory. Takto prezimuje až do konca mája alebo začiatku júna nasledujúceho roka, keď ju opäť vynesieme von.

Prihnojovanie
Vždy na jeseň zarýľujeme figovníku rastúcemu vo voľnej pôde pod celý obvod korunky 5 až 10 kg maštaľného hnoja. Kontajnerovým rastlinám dávame každé dva týždne, v čase od jari do augusta, tekutú hnojivú zálievku (0,2-percentný roztok Harmavitu). Neskôr už nehnojíme, aby drevo stihlo do jesene vyzrieť.

Závlaha
Voľne rastúci figovník polievame pri tvorbe plodov až do augusta len pri nedostatku prírodných zrážok. Ak je pôda premokrená v čase dozrievania plodov, praskajú. Naopak, kontajnerový figovník si počas horúcich letných dní žiada bohatú zálievku.

Je nutný rez?
Určite rezať. Figovník znáša rez veľmi dobre – bohato sa rozkonáruje a prináša väčšiu úrodu. Už v prvom roku pestovania skrátime hlavný výhonok na päť až šesť púčikov, aby sa vytvorili bočné konáriky. Po zbere odrežeme odrodené konáriky, podporíme tak tvorbu nových výhonkov.

Vysádzanie figovníka

Čas
Do voľnej pôdy najlepšie v apríli, keď je pôda zohriata. Sadíme minimálne dvojročné rastliny aj s koreňovým balom – majú dobre vyzreté drevo a nehrozí, že zamrznú.

Postup pri výsadbe do voľnej pôdy

Vyhĺbenie jamy
Vyhĺbime jamu podľa veľkosti koreňového balu, približne 40 × 40 × 40 cm.

Úprava jamy
Jej dno mierne skypríme a pridáme trošku Slovceritu (30 g, asi 3 PL).Nalejeme vodu a necháme ju vsiaknuť.

Vysádzanie
Rastlinku aj s koreňovým balom vložíme do jamy, prisypeme pôdou, ktorú mierne utlačíme a polejeme. Zo zvyšku pôdy vytvoríme okolo stromčeka misu na závlahu. Môžeme ho vysadiť 10 až 20 cm hlbšie ako bol v kontajneri – bude lepšie chránený pred silným mrazom. Figovníky ochránime aj prikrývkou z čečiny, slamy či vrecovinou.

Substrát
Vhodná je zmes záhradnej pôdy, kompostu, rašeliny a piesku v pomere 2 : 1 : 0,5 : 0,5 a s neutrálnym pH. Na 1 l zmesi pridáme 2 až 3 g zásobného hnojiva (Slovcerit, NPK).

Presádzanie
Kontajnerové rastliny presádzame prvé tri roky vždy na jar, staršie každý druhý či tretí rok. Keď vyberieme rastlinu z kontajnera, časť koreňov stačí len odrezať po obvode aj so zeminou. Do pôvodného kontajnera doplníme čerstvý substrát a figovník zasadíme. Väčší ker, samozrejme, presadíme do väčšieho kontajnera.

V tejto súvislosti by vás mohlo zaujímať:

Páčil sa Vám článok?
Súvisiace príspevky