Pestovanie goji

8. októbra 2019
Červené goji
zdroj: gettyimages.com

Plantáže Goji v Číne zaberajú 82 tisíc ha plochy hlavne v autonómnych regiónoch Ningxia Huy na severe a Xinjiang Uyghur na západe krajiny. V roku 2004 táto plocha vygenerovala 95 tisíc ton plodov, čo vo finále predstavovalo exportný príjem 120 mil. USD. Zriedka nejaké ovocie tak rýchlo dobyje európsky trh ako Goji a len zriedka sa tak mnoho ľudí pre nejaké ovocie tak presvedčivo nadchne. Prvé rastliny Goji a produkty z Goji boli na európskom trhu predstavené asi pred 6 rokmi. Následne počas niekoľkých mesiacov sa dopyt po produktoch Goji tak zvýšil, že vznikli problémy s dodržaním prvých dodávok. Dnes sú už naplánované a založené plantáže Goji v 8 európskych krajinách. Dopyt po Goji produktoch sa naďalej zvyšuje prudko hore, pretože teraz upriamili pozornosť na Goji aj ďalšie európske krajiny ako Grécko, Rumunsko, Španielsko, Taliansko a Francúzsko.

Exotický vánok z Číny

Sadenice Goji
Toto obdobie je naďalej ideálne pre založenie ďalších pestovateľských plôch v Európe, aby sa v dlhodobom horizonte dosiahol predajom plodov trvalo vysoký obrat. V tomto momente sa vychádza z toho, že dopyt po ovocí z európskych pestovateľských plôch sa nemôže nikdy pokryť. Čo by ste mali dodržiavať pri plánovaní a pestovaní Goji, nájdete v tomto článku. Asi pred 7 rokmi sa na európskom trhu objavili prvé rastliny Goji. Boli to rastliny z voľného výsevu, ktoré sa šíria napríklad aj prostredníctvom vtáctva obľubujúceho plody divokých Goji. Dokonca ešte aj dnes sú v ponuke prevažne divoké odrody. To je aj dôvod, prečo je väčšina záhradkárov prekvapená a sklamaná neskorým nástupom ich Goji rastlín do plodnosti a nízkou produkciou bobúľ. Tieto divoké plody Goji sa zvyčajne na konzum nehodia a sú samozrejme úplne nevhodné na plantážové pestovanie. Pred niekoľkými rokmi sa v Nemecku podarilo vyšľachtiť profesionálne odrody Goji vhodné na založenie plantáží. Goji –Lycium barbarum je ker, mrazuvzdorný do cca -30°C a darí sa mu predovšetkým na slnečných stanoviskách. Rastliny kvitnú od júna do augusta. Kvetenstvo obsahuje jeden alebo viac päťpočetných obojpohlavných kvetov, z ktorých každý sedí na 1 až 2 cm dlhej stopke. Kalich má v priemere 4-5 mm, je zvončekovitého tvaru. Koruna má fialovú farbu a nálevkovitý tvar, s 5-6 mm dlhými okvetnými lístkami. Kalich má dĺžku 8-10 mm, tyčinky a piestik mierne vyčnievajú. Kvety sa opeľujú rôznym hmyzom (včely, čmeliaky) alebo sú samoopelivé. Plody sú jasnočervené alebo oranžovožlté, podlhovasté až vajcovité, o šírke do 2 mm a dĺžke do 20 mm. Dozrievajú od júla do novembra.

Odporúčania pre Goji plantáže
Goji plantáže je možné zakladať takmer na každej ploche, ale výhodou je čisté prostredie bez priemyselnej alebo intenzívnej poľnohospodárskej výroby. Počítame so 6000 až 6500 rastlín na hektár, so vzdialenosťou v riadku asi 100 cm. Vzdialenosť medzi riadkami sa určuje podľa toho, akým spôsobom bude vykonávaný zber úrody. Pri ručnom zbere postačí vzdialenosť medzi riadkami 200 cm. Ak by sa plantáž mala niekedy v budúcnosti zberať strojom, sú dve možnosti. Existujú stroje, ktoré idú nad riadkami a stroje, ktoré idú vedľa riadkov. Odporúčame stroje, ktoré zberajú úrodu nad riadkami a vtedy postačí vzdialenosť medzi riadkami max. 250 cm. 

Goji rastliny v záhrade alebo na balkóne
Rastliny Goji sú samozrejme vhodné aj na pestovanie v súkromných záhradách či na balkóne. Dá sa pestovať aj jedna rastlina, lebo na opelenie nepotrebuje opeľovača, ale čím viac rastlín pestujeme, tým vyššia je úrodnosť. Rastliny sa môžu pestovať aj v kontajneroch a nevymrznú.

Odrody Goji

Top odrody Goji sú odrody “SWEET LIFEBERRY”® , “BIG LIFEBERRY”® a “No.1 LIFEBERRY”®. Tieto odrody sa pestujú na celom svete na produkčných plantážach a sú to prešľachtené odrody z pôvodného Lycium barbarum. Tieto odrody majú veľmi vysoké výnosy a produkujú veľké, chutné plody. Čiastočne zaplodia už v prvom roku pestovania a plnohodnotnú úrodu prinesú v druhom roku po výsadbe.

LYCIUM barbarum Big Lifeberry®
Má silný vzrast, väčšie listy a plody. Výška rastliny je 180-200 cm. Je to stredne skorá odroda, začína kvitnúť v polovici júla a plody hromadne dozrievajú  na prelome augusta a septembra. Pri tejto odrode počítajte s bohatou úrodou a veľmi veľkými plodmi, zvlášť vhodnými na sušenie. Je to selekcia z čínskych odrôd  a je vhodná aj na komerčné pestovanie bobúľ Goji.

LYCIUM barbarum No.1 Lifeberry®
Vysokoúrodná odroda vhodná na komerčné pestovanie. Vyselektovaná na chuť, obsah účinných látok a úrodnosť z čínskych produkčných plantáží, hlavne z regiónu ´Ningxia´.

LYCIUM barbarum Sweet Lifeberry®
Táto odroda má kompaktný vzrast, jemné výhony a menšie listy. Bohato rodí a má sladké plody. Prvú úrodu prinesie už v prvom roku po výsadbe. Je to najskoršia odroda, začína kvitnúť už v júni, drobnými fialovými kvetmi. Plody dozrievajú v auguste a chutia rovnako dobre čerstvé ako aj sušené. Výška rastliny v dospelosti je 150-180 cm. Táto odroda vznikla selekciou z čínskych odrôd  a je vhodná aj na komerčné pestovanie bobúľ Goji.

zdroj: gettyimages.com

Pestovanie a rez Goji
Šľachtené odrody skoro nastupujú do plodnosti, sú mimoriadne odolné a nenáročné na pestovanie. Čiastočne zaplodia už v prvom roku pestovania a plnohodnotnú úrodu prinesú v druhom roku po výsadbe. Ak chcete vysadiť viac než jednu rastlinu Goji, odporúčame dodržať vzdialenosť medzi rastlinami 100 až 150 cm. Do vykopanej jamy, o niečo väčšej než je koreňový bal, pridajte kvalitný záhradnícky substrát a malé množstvo organického hnojiva. Po vysadení rastlinu dobre zalejte. Ker rastie veľmi rýchlo, v priebehu jedného roka vyrastie až do výšky 150 cm. Keď dorastú bočné výhony na dĺžku 60 cm, mali by ste im zrezať vrcholy, aby ste podporili obrastanie rastliny novými výhonmi. Na druhý rok krík zrežte na 6 hlavných vzpriamených výhonov, ktoré vyviažte k drevenému kolíku. Už v druhom roku môže krík bohato plodiť a už by sa nemal nikdy zrezávať. Počas extrémneho sucha by ste mali krík raz do týždňa poriadne zavlažiť. Na jeseň sa musia odstrániť odumreté výhony. Obdobie prvého zberu je tiež závislé na okolí. Veľmi dôležitým faktorom, pokiaľ ide o chuť a veľkosť plodov, je obdobie zberu a zavlažovanie. Čím dlhšie plody zrejú, tým sú sladšie. Najskorší čas zberu Goji plodov by mal byť v polovici augusta alebo radšej o niečo neskôr. Okrem toho platí pravidlo, čím viac vody rastlina dostane, tým má väčšie plody. Na plantážach sa sadia obvykle rastliny vo vzdialenosti nie viac ako 100-130 cm. Táto hustá výsadba má tú výhodu, že rastliny sa čoskoro zapoja do tvaru živého plota a navzájom sa opierajú.

Goji na kmeni
Na ázijských plantážach sú často vidieť rastliny, ktoré pozostávajú z hlavného kmeňa, z ktorého visia dva výhony smerom dole. Ako opora slúži drevený alebo kovový kôl. V prípade starších rastlín môže dosiahnuť priemer kmeňa 15 cm.

Goji na drôtenom vedení
Drôt sa napne v radoch na drevené alebo kovové koly. Výhony Goji sa pravidelne, počas vegetačného obdobia, vyväzujú na drôt.

Goji na špalieri
Výhony Goji sa vyvedú na drevený špalier, ktorý môže byť pripevnený o stenu alebo môže stáť osamote. Tak ako výhony narastajú sa postupne vpletajú do drevenej konštrukcie špaliera, ktorý v priebehu dvoch vegetačných období obrastú. Táto metóda je veľmi nákladná a odporúča sa len pre záhradkárov.

Sušené bobule Goji
Hlavným produktom z plodov Goji sú sušené bobule Goji. Často sa využíva reklama so sloganom „Slnkom vysušené Goji“. Sušenie na slnku nie je v našich podmienkach možné, na sušenie v malých množstvách postačí sušička ovocia alebo sušenie v rúre. Tu však treba poznamenať, že bobule Goji majú veľmi vysoký obsah fruktózy a unikajúca šťava sa v rúre rozmaže. V súčasnej dobe sa v Nemecku vyvíja zariadenie na sušenie ázijských plantáží Goji, ktoré dokáže za hodinu vysušiť do 5 ton čerstvých plodov.

Zber plodov
Goji Bobule Goji sa zberajú po dobu asi 6 týždňov. Na malých plochách sa praktizuje ručný zber, na veľkých plochách by ste mali prejsť na mechanizovaný zber. Pri zakladaní a plánovaní plantáže by mala byť zohľadnená aj metóda zberu. V Ázii sú všetky plantáže Goji zberané ručne, nepoužívajú sa žiadne stroje. Ak sa rozhodnete pre kombajn, sú výrobcovia vo východnej Európe, ktorí vyrobia zberacie stroje podľa osobnej požiadavky. Na zber Goji sa dá v mierne modifikovanej podobe použiť kombajn na ríbezle.

V tejto súvislosti by vás mohlo zaujímať:

Páčil sa Vám článok?
Súvisiace príspevky