Pestovanie hortenzie

9. augusta 2019
Pestovanie hortenzie

Záhrada to nemusia byť prioritne len zeleninové záhony a rady ovocných stromov či krov, ale aj pestrofarebné miesta plné okrasných rastlín, prípadne skalničiek. V žiadnej záhrade by však, podľa nášho názoru, nemala chýbať hortenzia. Poďte sa s nami inšpirovať.

Máte radi krásne rozkvitnuté rastliny, ktoré hýria farbami? V tom prípade sú hortenzie to pravé pre vás. Ich pestovanie môže byť mierne náročné, avšak po osvojení si dostatočného množstva informácií sa aj vy budete môcť pýšiť ich krásnymi a farebnými kvetmi.

Veľkoleposť a nádhera v podobe hortenzie

Myslíte si, že hortenzie sú už von z módy a nájdete ich iba v dedinských záhradkách? Opak je pravdou. Sú veľmi obľúbené aj v moderných a štýlových záhradách. Ich súkvetie je kopulovité alebo ploché a zložené z množstva ďalších malých kvietkov. Môžeme ich zaradiť medzi opadavé kry, ktoré sú skutočne náročné na pôdu. Na to, aby boli krásne a zdravé potrebujú dobre obhospodarovanú pôdu bez vápnika. Veľmi dôležité je, pred ich výsadbou, pridať do pôdy rašelinu. Sú náchylné na chlorózu, ktorá môže spôsobiť žlté a bledé listy.

Umiestnenie Ideálne bude, ak krík hortenzie zasadíme na vlhké miesto. Priame slnko nie je vhodné, pretože by zbytočne vytiahlo farbu a spálilo rastlinu. Najlepšie je zvoliť mierny polotieň alebo svetlé miesto, ktoré je chránené korunou stromu. Keďže hortenzia má veľké listy, je potrebné ju denne zavlažovať. Treba si dať pozor na to, akou vodou ju polievame. Nemá rada vápenitú a tvrdú vodu. Takáto voda môže byť taktiež príčinou chlorózy a nedostatočného rastu.

Pôda To, v akej pôde hortenziu pestujeme, môže výrazne vplývať na jej farbu. Jej farba je totiž závislá od pH pôdy. Chcete modrú hortenziu? Jednoducho rastlinu presaďte do kyslej pôdy, to znamená, že bude mať pH od 3 do 4,5. Ideálne je zakúpiť hnojivo pre modré hortenzie, ktoré dostanete v kvalitných záhradkárskych potrebách alebo jednoducho cez internet. Odporúčame držať sa pravidla, že hortenziu sadíme do vopred pripravenej pôdy s obsahom rašeliny a špeciálnych substrátov na hortenzie.

Strihanie Prerastá vám hortenzia cez hlavu? Chcete mierne zredukovať jej veľkosť? Ak sa chystáte strihať hortenziu na jar, dávajte pozor, aby ste nerezali príliš hlboko. Môžete sa tak pripraviť o kvety a jediné čo docielite bude to, že rastlina rýchlejšie porastie. Ak je cieľom strihania rozmnožovanie, poradíme vám ako na to. Ako strihať hortenziu? Nasledovne.

 • Vyberte si konár, ktorý je bez kvetov
 • Odrežte približne 10 cm a odstráňte hornú časť výhonku
 • Odrezok skráťte tesne pod posledným párom listov
 • Pár listov, ktorý sa nachádza najvyššie, skráťte na polovicu a ostatné úplne odstráňte
 • Ak chcete urýchliť rast, namočte výhonok do prípravku na podporu zakoreňovania
 • Kvetináče naplňte substrátom a odrezky do nich zastrčte (listy musia zostať tesne nad povrchom ale nedotýkať sa ho)
 • Zalejte vodou a prikryte plastovým vrecúškom (napodobnenie mikroklímy vo fóliovníku)
 • Črepníky položte na svetlé miesto, avšak nie na priame slnko
 • Substrát udržujte neustále vlhký
 • Rastový vrchol skracujeme pri 3 nových pároch listov
 • Takto rozmnožené hortenzie prezimujte na dobre chránenom mieste a budúci rok zasaďte do záhrady

Hortenzie sú veľmi obľúbené aj v moderných a štýlových záhradách (zdroj: pinterest.com)

Hortenzia – polievanie a hnojenie Hortenzie, po latinsky Hydrangea milujú vodu. Koniec koncov vyplýva to z ich latinského názvu. Počas leta je veľmi dôležité dopriať hortenziám dostatok vody. Inak hrozí zaseknutie rastu a nepekný vzhľad. Ideálne je použiť dažďovú alebo inú odstátu vodu. Určite nie vodu priamo z vodovodu. Polievať je potrebné ku koreňom. Ráno alebo večer. Čo sa týka hnojenia, ideálne je prihnojiť pred a počas obdobia kvitnutia.

Presádzanie Ideálne je presádzať na jar. Rastlina totiž nemá vyvinutú listovú plochu. Nedostane teda šok. Môžete presádzať aj na jeseň po opadnutí listov. Je tu však zvýšené riziko zamrznutia. Prečo nepresádzať v lete? Z veľmi jednoduchého dôvodu. V júli a auguste sú príliš vysoké teploty a rastlina má veľa listov. Pri presádzaní sa porušia korene a hrozí, že by vyschla. Dochádza totiž k nepomeru medzi vyparovaním a príjmom vody.

Prezimovanie Máte čerstvo rozmnoženú hortenziu a chcete ju ochrániť pred zimou?Jednoducho preneste črepníky s odrezkami do vnútra a vysaďte až na jar. Dajte však pozor, aby ste ju premiestnili do vnútra ešte pred príchodom prvých mrazov.

Cena hortenzie Čo sa týka ceny, hortenzia má mierne vyššiu cenu. Na internete sa jej cena pohybuje približne od 5,99 € za menej kvalitné, až po 29,99 € za skutočne krásne a odolné rastliny.

V tejto súvislosti by vás mohlo zaujímať:

Páčil sa Vám článok?