Pestovanie muškátov

19. septembra 2019
Pestovanie muškátov

U nás sú známe ako muškáty, označované aj pelargónie. V minulosti sa využívali pri dochucovaní jedál, na liečebné účely alebo ako výťažok do vôní či farieb. Prvý pestovaný druh bol privezený z Afriky pre botanickú záhradu v Holandsku. Má okolo 300 druhov a väčšina z nich sa pestuje v domácnostiach ako ozdoba balkónov, či okien. Vášniví pestovatelia si dávajú záležať, aby ich muškáty vyzerali čo najkrajšie a okná zdobili bohaté kvety. Poznáme muškáty vzpriamené, ktoré sa pestujú aj v záhradách alebo muškáty ťahavé, pestované prevažne na balkónoch, prípadne vo visiacich kvetináčoch. Aj vy chcete, aby zdobili balkón alebo okná a neviete ako na to? Poradíme vám, čo je dôležité pri starostlivosti, kedy muškáty zazimovať a ako ich pripraviť na príchod jari.

Muškát – obľúbený a stále trendy

Pestovanie a starostlivosť
Muškáty alebo aj pelargónie, nie sú náročné na starostlivosť, potrebujú hlavne správne podmienky pre rast a kvitnutie. Vyžadujú veľa slnečného žiarenia a tepla. Nemajú rady prehnanú zálievku, pretože s vodou vedia dobre hospodáriť. Sú na to prispôsobené z domovského prostredia, vodu si zhromažďujú v listoch a stonkách. Na prezimovanie vyžadujú chladnejšie miesta, kde však musia mať dostatok svetla. Aj keď muškáty znášajú sucho lepšie ako vlahu, pozor na prílišné vyschnutie. Opatrne aj s vodou, ak muškát prelejete, začne vám hniť.

Rozmnožovanie
Chcete si rozmnožiť svoje vlastné muškáty? Je to veľmi jednoduché. Na rozmnožovanie je najvhodnejší koniec leta alebo skorý začiatok jesene. V tomto období sú muškáty najkrajšie a v najlepšom stave. Postupujte podľa nasledujúcich krokov a budúci rok sa môžete tešiť na nové prírastky krásnych muškátov.

 • potrebujeme čistý kvetináč a náradie, ktoré najskôr dezinfikujeme, aby sme odrezky neinfikovali
 • vyberáme kvetináč s priepustným dnom, aby sa v ňom nedržala voda
 • pripravíme si drenážnu vrstvu z kameňov a rašeliny, na ktorú uložíme substrát z čerstvej zeminy, hnojiva a piesku
 • zo staršieho muškátu si vyberieme časť, ktorú použijeme ako odrezok, ten vyberáme veľmi precízne, dávame pozor na suché, zhnité alebo choré časti
 • vybraný kúsok odrežeme ostrým nožom a zbavíme sa aj prebytočných listov, odrezok by mal byť dlhý približne 10 cm
 • odrezok zrežeme rovným rezom tesne pod viditeľným kolienkom
 • odrezok môžete namočiť do stimulátora, ktorý sa dá voľne kúpiť a napomáha pri rýchlejšom zakoreňovaní
 • následne odrezok vložíme do pripraveného substrátu a mierne zalejeme
 • uložíme na slnečné a vlhké miesto, substrát udržiavame vlhký

Odrezky by sa mali zakoreniť do piatich týždňov, potom môžeme začať hnojiť alebo presádzať do väčších kvetináčov.

Sadenie
Ak doma nemáte muškáty, ktoré si môžete rozmnožiť, jednoducho ich kúpite ako malé sadenice. Pri kupovaní si dávajte pozor, vyberajte zdravé muškáty, ktoré sú na oko krajšie a silnejšie. Mladé sadenice môžeme začať sadiť už v marci, aby sa zakorenili pred uložením na balkón alebo okno. Pri sadení postupujeme podobne, ako pri rozmnožovaní.

 • používame čisté kvetináče a nádoby s priepustným dnom
 • pred sadením môžete muškáty ošetriť systémovým fungicídom, ktorý pomáha proti hubovým ochoreniam, vyskytujúcim sa na koreňoch
 • začíname drenážnou vrstvou
 • sadíme do čerstvého substrátu
 • do substrátu pridáme zásobné hnojivo, ktoré postupne vypúšťa svoje živiny a dopomôže pri vytvorení správneho prostredia
 • do substrátu vložíme sadenice muškátov a zalejeme, ťahavé muškáty môžeme zasadiť mierne šikmo pre prirodzenejší rast
 • kvetináče uložíme na slnečné a teplé miesto, kde sa budú môcť zakoreniť
 • so zálievkou to nepreháňame, substrát udržujeme vlhký

Približne po mesiaci, ak bude potrebné, môžeme muškáty prihnojiť alebo presadiť do väčšieho kvetináča. Pri sadení dbajte hlavne na kvalitu substrátu. Odporúčame kúpiť substrát špeciálne na balkónové kvety alebo priamo na muškáty. Môžete ho zohnať v záhradkárskych potrebách alebo v e-shopoch.

Polievanie
Pôda by mala byť vždy vlhká, aj keď musíme dávať pozor na preliatie. Najvhodnejšie je polievať muškáty ráno alebo večer. Kedy slnko nesvieti prudko a muškáty môžu vodu využiť podľa potreby. Vodu lejeme do črepníka, nie na listy. Vodu prispôsobte podľa počasia. V zimnom období zmenšite objem zálievky. Obmedzte polievanie na jedenkrát do týždňa a ak sa vám bude zdať, že muškáty nestíhajú piť vodu, zálievku môžete obmedziť a polievať len raz mesačne. Pôdu musíte udržiavať vlhkú, nie mokrú.

Hnojenie
Hnojenie je pri muškátoch dôležité, ak chcete mať krásne a zdravé kvety. Na jar, keď presádzate muškáty, primiešajte do substrátu hnojivo. Dopomôže k výžive muškátov na ďalšie obdobie. Od jari do jesene hnojte pravidelne pridaním hnojiva do vody, s ktorou budete zalievať raz týždenne. Hnojivá by mali obsahovať väčšie množstvo fosforu a draslíka. Pri mladých muškátoch môžeme použiť hnojivá s obsahom dusíka, ktoré napomáhajú k rozvetvovaniu. Pri starších muškátoch má dusík nepriaznivé účinky na kvitnutie.

Domáca výroba hnojiva
Vyskúšajte domáce hnojivá. Pre rastlinky aj pre pohodlie vášho domova je obmedzenie chémie veľmi prospešné.

 • Hnojivo z domáceho kompostu – z kompostu si môžete jednoducho pripraviť výluh, ktorý budete mať doma vždy po ruke. Použijeme jeden diel kompostu a päť dielov vody. Necháme odstáť dva týždne na teplom mieste. Pri použití zmiešame jeden diel výluhu a päť dielov vody
 • Hnojivo z droždia – pripravte si domáce hnojivo z droždia. Budete potrebovať kocku droždia a jeden liter vody. Suroviny zmiešame a droždie necháme úplne rozpustiť, necháme dva týždne kvasiť na teplom mieste. Vykvasené hnojivo zmiešame s tromi litrami vody a používame na hnojenie

Zazimovanie a jarná starostlivosť
Koncom augusta úplne ukončite hnojenie a začiatkom septembra postupne znižujte zálievku. Muškáty by sme nemali hnojiť, aby ďalej nerástli, ale naopak, rast zastavili. Odstráňte suché a odumreté listy alebo kvety. Nové výhonky sa musia zrezať tesne pod kolienko, aby v zime nerástli a zbytočne rastlinu nevyčerpali. Potom muškáty presunieme do skleníka alebo nájdeme chladné a svetlé miesto. Najvhodnejšia teplota je v rozmedzí 8 -10°C. Zálievku je potrebné obmedziť na jedenkrát týždenne, časom bude stačiť dvakrát za mesiac. Nezabúdajte, že v žiadnom prípade nesmú muškáty zamrznúť. Počas zimy ich kontrolujte, aby ste predišli chorobám. Odstraňujte opadané listy a kvety. Na konci januára pridajte hnojivo a začnite zvyšovať zálievku. Muškáty môžete znova vyložiť, ak bude teplota nad 10°C. V apríli začnite hnojiť pravidelne, aspoň raz za týždeň. Nové výhonky je potrebné skrátiť, aby sa mohli lepšie rozvetviť. Nemusíte ich vyhadzovať, odrezky môžete použiť na vypestovanie mladých muškátov. Na jar je dôležité presadiť muškáty do nového substrátu s hnojivom, aby nabrali čerstvé živiny. Zálievku zvyšujeme podľa zvyšovania teploty. V máji je nevyhnutné hnojiť pravidelne raz za týždeň.

Škodcovia a choroby

Ak nevenujeme muškátom dostatok času a nedoprajeme im primeranú starostlivosť, stane sa, že ich začnú napádať škodcovia alebo choroby.

Škodcovia
Muškáty sa často stávajú obeťou rôznych škodcov, ktorí sa rady živia kúskami listov alebo stoniek. Poznáme veľa druhov škodcov. Najčastejšie muškáty postihujú:

 • molica
 • ploštica
 • voš

Molica muškátová napáda spodnú časť listu. Takto napadnuté listy potom vysychajú a opadávajú. Najviac napádajú muškáty anglické a vyskytujú sa na miestach, kde je nedostatok vzduchu, vlhkosti alebo, ak rastliny medzi sebou nemajú dostatok miesta. Na ich odstránenie použijeme postrek proti molicam, ktorý zakúpime v potrebách pre záhradkárov.

Ploštica muškátová sa vyskytuje ojedinele. Poškodzuje pletivá listov a stoniek. Spôsobuje zasychanie listov alebo celých výhonkov. Napáda muškáty v suchom a teplom prostredí. Odstrániť ju môžeme postrekom na ploštice.

Voš muškátová napadá nielen listy, ale aj stonky mladých muškátov. Stonky sa pod jej vplyvom krútia a kvety opadávajú. Tieto vši môžu prenášať aj vírusové ochorenia. Najvhodnejšie je ich odstránenie špeciálnym postrekom na vši.

Tip na domáci postrek proti škodcom
Niekedy je lepšie zvoliť prírodnejšiu cestu a použiť podomácky vyrobený odstraňovač škodcov. Takýto prostriedok si ľahko vyrobíte zo základných surovín.  Budete potrebovať:

 • 0,5 l teplej vody
 • 0,5 dcl oleja
 • 0,5 dcl octu
 • 1 pl saponátu

Všetky ingrediencie premiešajte. Ako náhle bude postrek premiešaný, môžete postriekať celú rastlinku. Postrek môžete použiť aj v priebehu zimy, ako prevenciu pred škodcami.

Choroby
Muškáty môžu postihnúť rôzne choroby, ktoré často vznikajú po napadnutí škodcami alebo pri nesprávnom zaobchádzaní s rastlinou. Najčastejšie sa prejavujú na listoch tieto symptómy:

 • škvrny
 • hrdza
 • pleseň
 • praskanie

Škvrny vznikajú z dôvodu bakteriálnej choroby. Najčastejšie sa objavujú na spodných listoch, ktoré sú najstaršie. Škvrny sa časom začnú zväčšovať a zhnednú úplne. Táto choroba sa môže šíriť postihnutou pôdou alebo infikovaným náradím či hmyzom. Takéto pelargónie nie je možné ďalej udržiavať a časom vyhynú.

Hrdza sa vyskytuje najčastejšie na muškáte krúžkovanom. Na listoch sa začnú tvoriť škvrny, ktoré sa rýchlo zväčšujú. Pri pokročilom štádiu listy úplne opadajú. Napadnuté časti odstráňte, ostatné časti postriekajte fungicídnym postrekom na báze síry a zinku.

Pleseň na muškátoch sa objavuje pomerne často a nazýva sa aj šedá pleseň. Najviac sa vyskytuje na jar a na jeseň, kedy napáda celé telo muškátu, stonky aj kvety. Na napadnutých častiach sa vyskytuje šedý povlak. Napadnuté muškáty je potrebné ošetriť, zvýšiť teplotu prostredia a znížiť vlhkosť. Pomáha aj postrek z medi.

Praskanie postihuje väčšinou ťahavé muškáty, ktoré sa pestujú vonku. Spôsobuje to hlavne zmena vlhkosti v substráte a vzniká náhlym zvýšením zálievky a hnojiva. Predchádzať tomu môžete tak, že budete zálievku zvyšovať postupne.

zdroj: gettyimages.com

Muškáty vzpriamené a ťahavé

Máme dva základné druhy muškátov

 • vzpriamené
 • ťahavé

Oba druhy vyžadujú podobné podmienky pre rast. Potrebujú vlahu, svetlo a vhodný substrát.

Muškáty vzpriamené
Sú ideálne pre začínajúcich záhradkárov. Môžeme ich pestovať vonku v záhonoch alebo v kvetináčoch. Majú rady priame slnko, teda je vhodné umiestniť ich niekde, kde budú mať dostatok tepla a svetla alebo iba mierne zatienenie. Avšak, ak ich umiestnite do tieňa, prestanú kvitnúť a začnú byť náchylné na choroby. V období vegetácie musíme z muškátov odstrániť suché a staré stonky, listy a odkvitnuté kvety.

Muškáty ťahavé
Sú vhodné pre pestovanie v kvetináčoch, ktoré visia vo vzduchu alebo prevísajú z balkóna či okna. Sú to najpoužívanejšie okrasné kvety. Do kvetináčov by sa nemali vysádzať s inými rastlinkami alebo kvetmi. Tieto muškáty sa využívajú príležitostne aj v záhonoch, kedy vytvoria krásny hustý koberec. Taktiež vyžadujú teplo, svetlo a dostatok vlahy, s ktorou to však nesmiete prehnať.

Najčastejšie druhy muškátov
Ako sme už spomínali, muškáty majú viac ako 250 druhov, z ktorých každý má svoje odrody. Veľa odrôd muškátov bolo vyšľachtených a aktuálne sa v šľachtení pokračuje. Aj na Slovensku sa využíva nespočetné množstvo muškátov, prevažne na okrasné pestovanie.

 • Muškát štítovitolistý
 • Muškát omamný
 • Muškát krúžkovaný
 • Muškát pestrolistý
 • Muškát veľkokvetý

Muškát štítovitolistý je ťahavý muškát, ktorý sa hodí na zavesenie alebo do črepníka, z ktorého môže visieť. Tieto muškáty časom strácajú svoju schopnosť znova rozvíjať ťahavé stonky a kvitnúť. Preto by ste mali dbať na to, aby ste si ich čo najskôr rozmnožili. Listy majú po okrajoch lemovanie, ktoré vytvára krásny dojem.

Muškát omamný je voňavý muškát, ktorý vonia po citrónoch. Táto vôňa je pre viacerých ľudí skôr odpudzujúca ako lákavá. Pre svoj vzhľad nie je až tak lákavý na pestovanie. Jeho vzhľad je mohutný a dorastá do výšky až 60 cm.

Muškát krúžkovaný je druh, ktorý má výrazný a charakteristický obrazec na listoch. Rastú vzpriamene a husto. Majú bohaté kvety, ktoré sú väčšinou sadené v záhonoch a v okrasných záhradách.

Muškát pestrolistý nemá tak výrazné kvety ako ostatné muškáty. Je obľúbený hlavne kvôli sfarbeniu listov, ktoré môžu byť rôzne, od žltej farby po bielu, slabo-zelenú až ružovkastú.

Muškát veľkokvetý vznikol krížením viacerých druhov a nevyskytuje sa nikde v prírode. Začína kvitnúť začiatkom leta a má bohaté kvety, ktoré rastú vzpriamene. Nemajú rady prehnanú zálievku, preto by ste ich mali pestovať mimo priameho dažďa. Vyžadujú však vlhký substrát.

V tejto súvislosti by vás mohlo zaujímať:

Páčil sa Vám článok?