Pestovanie papriky

8. októbra 2019
Pestovanie papriky
zdroj: gettyimages.com

Plánujete pestovať budúci rok papriky? Výborne. Papriky majú samé výhody – sú chutné, výživné a zdravé. Tu je návod, ako vypestovať čo najlepšie papriky, či už začínate s vašimi vlastnými priesadami alebo ste ich dostali od známeho, či kúpili v miestnom záhradníckom centre.

Chrumkavá dobrota na chlebík aj do šalátu

Príprava záhonu
Správny záhon je veľmi dôležitý, aby sa vašim paprikám darilo. Vyberte pre ne slnečné, vlhké, stanovisko, kde papriky v poslednom čase neboli pestované. Pôda by mala byť bohatá na živiny, hlboká a hlinitá. Ak takú pôdu na záhradke nemáte, tak ju obohaťte o kompost aspoň do hĺbky 2 cm. V komposte sa ale vyvarujte dusíka. Jeho nadbytok totiž môže spôsobiť, že papriky vyrastú príliš rýchlo, čo ich urobí náchylnejšími na choroby a menej produktívnymi.

Otužovanie sadeníc
Predtým, ako vysadíte sadenice papriky do záhrady, otužujte ich pravidelným vynášaním do vonkajších podmienok. Toto pravidelné vystavovanie počasiu, pomôže sadeniciam prispôsobiť sa a tak budú vystavené menšiemu stresu pri presádzaní do záhona. A menší stres, samozrejme, znamená, že vypestujete väčšie a produktívnejšie papriky. Sadenice môžete začať vynášať von na zakryté miesta, napríklad vedľa domu, či do garáže, keď začnú denné teploty dosahovať približne 10°C. Zo začiatku postačí pár hodín denne, pričom postupne by ste mali čas predlžovať. Medzitým, ako si sadenice paprík zvykajú na vonkajšie prostredie, môžete vyhriať záhon, kam budete papriky presádzať tak, že pôdu zakryjete tmavou pestovateľskou tkaninou.

Vysádzanie do záhonu
Papriky majú rady teplo, preto ich do záhonov začnite vysádzať až keď nočné teploty dosiahnu okolo 10 °C a už nehrozia nočné mrazy (približne okolo 15 mája). Ak je to možné, presaďte ich von počas zamračeného dňa, aby si rastlinky čo najlepšie zvykli. Sadenice vysádzajte vo vzdialenosti 30-50 cm a do väčšej hĺbky, ako boli pôvodne v kvetináči v podobe priesady. K stonke nahrňte kôpku zeminy, aby sa rastlinky pri silnejšom vetre nepolámali. Po vysadení do záhona im doprajte bohatú zálievku ku koreňom.

Polievanie
Počas vegetačného obdobia polievajte rastlinky paprík ku koreňom aspoň raz za týždeň väčším množstvom vody. Počas obdobia sucha a tepla kontrolujte a polievajte papriky častejšie, pretože počas horúcich dní potrebuje jedna rastlinka aj 4 litre vody za deň. Ideálne je polievať papriku ráno, keď pôda ešte nie je nahriata.

Pozrite si pomôcky na pestovanie/záhradné ručné náradie v týchto e-shopoch:

Názov Detail
Kokiskashop (ZĽAVY)→ Zobraziť produkt
Andreashop (ZĽAVY)→ Zobraziť produkt
Hej.sk (ZĽAVY)→ Zobraziť produkt
Esat (ZĽAVY)→ Zobraziť produkt
Yatonáradie (NÁŠ TIP)→ Zobraziť produkt

Odtrhnite prvé kvety
Akokoľvek by to pre vás mohlo byť ťažké (najmä ak ide o vaše prvé pestovanie papriky), odtrhnite z rastlín ich prvé kvety. Nebojte sa, rastlinke to neublíži. Naopak, pomôže jej to presmerovať energiu do rastu, takže neskôr sa vám urodí viac väčších plodov namiesto pár malých a skorých.

Pozbierajte úrodu
Zrelé papriky môžete postupne alebo aj naraz zbierať. Určite ich však pozbierajte pred prvými mrazmi. Pri ich oddeľovaní od rastliny vám odporúčame použiť nôž alebo nožnice. Keď sa odtrhnú len rukou, môže to rastlinu poškodiť.

V tejto súvislosti by vás mohlo zaujímať:

Páčil sa Vám článok?
Súvisiace príspevky