Pestovanie rakytníka

Pestovanie rakytníka
zdroj: gettyimages.com
...

Rakytník patrí k vzácnym, no zatiaľ nedoceneným ovocným druhom. Výborne chutí a má blahodarný vplyv na ľudské zdravie. Rešpekt je síce na mieste, no jeho výsadby a pestovania sa rozhodne neobávajte.

Liečivá sila prírody schovaná do malých bobuliek

Odborným názvom rakytník rešetliakový. V minulosti zaznávaná rastlinka, pre svoj tajomný pôvod, si postupne nachádza miesto v záhradách moderných pestovateľov. Nevyžaduje žiadnu špeciálnu starostlivosť a pri splnení základných podmienok pestovania sa môžete tešiť na bohatú úrodu, vitamínmi nabitých, plodov. Hovoríme o kríku, ktorý prináša nielen úžitok, ale skrášli aj vašu záhradu či skleník.

Základom úspechu je výber vhodného miesta. Najlepšou kombináciou bude slnkom zaliaty svah alebo rovina s kamenistou pôdou, v ktorej sa rastlinka pevne zakorení. Rakytník je nutné vysádzať v pároch, prípadne v menších skupinách, nakoľko ide o dvojdomú rastlinu. Pri procese opeľovania musia byť prítomné samčie aj samičie rastliny. Pred výsadbou si zaobstarajte kvalitné sadenice, ktoré majú aspoň dva roky. Rastliny kupujte vždy v páre. Pôda by mala byť vápenatá, prevzdušnená a obohatená o živiny, prostredníctvom hnojenia. Vzdialenosť medzi jednotlivými sadenicami nesmie byť menej ako dva metre. Sadiť môžete na jar aj na jeseň. Na začiatku rastu potrebujú kríky pôdu obohatenú o fosfor a draslík. Samozrejmosťou je aj pravidelná a dostatočná zálievka. Staršie kríky je možné rezať a štepiť. Ideálnym obdobím, pre tieto aktivity, je leto.

Pozrite si záhradné ručné náradie v týchto e-shopoch:

Sadenie a pestovanie rakytníka obzvlášť náročné nie je. Ak ho pestujete kvôli šťavnatým a výživným plodom, prvú úrodu nečakajte skôr, než päť rokov po výsadbe. Za sadenicu nezaplatíte viac ako tri eurá. K rozširovaniu pestovania dochádza hlavne kvôli plodom. Ich pozitívny vplyv na zdravie je neoceniteľný. Malé bobuľky v sebe skrývajú vitamín A, F, D a C a mnoho iných užitočných látok. Čerstvé plody sú vhodné k okamžitej konzumácii, pripravíte z nich sirup aj lekvár. Sušené plody slúžia na prípravu čaju. Lúhovať môžete aj listy rakytníka.

V tejto súvislosti by vás mohlo zaujímať: