Pestovanie rakytníka

27. novembra 2019
Pestovanie rakytníka
zdroj: gettyimages.com

Rakytník sa zaraďuje medzi najcennejšie ovocné druhy, často býva označovaný za ovocninu tretieho tisícročia. Napriek tomu stále patrí medzi okrajové ovocné druhy a veľa záhradkárov ho takmer nepozná.

Liečivá sila prírody schovaná do malých bobuliek

Rakytník rešetliakovitý zaraďujeme do skupiny menej známych ovocných druhov. Podobne ako väčšina druhov z tejto skupiny, aj rakytník je pomerne jednoducho pestovateľný ovocný druh. Vytvára kry dorastajúce v závislosti od odrody do výšky 2,5 až 4 m. Jeho listy sú tenké, zelenej farby, s charakteristickým striebristým leskom. Väčšina odrôd rakytníka má výhony tŕnité, niekoľko novších odrôd sa už vyznačuje beztŕňovými alebo iba jemne tŕnitými výhonmi. Rakytníky pochádzajú z oblastí s tuhými a drsnými zimami. Nie sú preto náročné na výber lokality a vhodné sú aj do drsných okrajových oblastí. Kry rakytníka veľmi dobre znášajú znečistenie ovzdušia, vďaka čomu sa môžu bezproblémovo pestovať aj v znečistených alebo rizikových lokalitách – napríklad v blízkosti priemyselných parkov alebo ciest.

Výsadba
Rastliny rakytníka sa predávajú zväčša v kontajnerovanej forme, možno ich preto vysádzať celoročne, s výnimkou mesiacov s trvale premrznutou pôdou. Vysádzame ich na vzdialenosť približne 2 až 2,5 m od seba. Pri výsadbe môžeme využiť aj netkanú textíliu, ktorá zamedzí rastu koreňových výmladkov a buriny a zníži vyparovanie vody z pôdy. Rakytník je cudzopelivý druh, je preto potrebné vysádzať samčiu aj samičiu rastlinu. Opeľovací potenciál samčích rastlín je pomerne vysoký, k jednej samčej rastline môžeme vysadiť 8 až 10 samičích rastlín. Peľ prenáša na samičie rastliny vietor, samčiu rastlinu vysádzame v smere vetra.

Pestovanie
Rakytníku vyhovujú klasické záhradné pôdy. Má pomerne plytkú, ale široko rozloženú koreňovú sústavu, na ktorej sa nachádzajú hľuzotvorné baktérie viažuce, podobne ako napríklad v prípade strukovín, vzdušný dusík. Prihnojenie ani závlahu nijako extra rakytník nevyžaduje, veľmi dobre však na ne reaguje zvýšením úrody. Plytká koreňová sústava vyžaduje opatrné obrábanie pôdy v okolí rastliny. Odburiňujeme preto plytkým okopávaním. Počas toho odstraňujeme koreňové výmladky, ktoré rakytník s obľubou tvorí a ktoré by v prípade zanedbania odstraňovania viedli k neželanému a nekontrolovateľnému zahusteniu výsadby. Rakytníky u nás netrpia chorobami ani škodcami, môžeme ich preto pestovať bez akejkoľvek chemickej ochrany.

Rez
Kladieme naň veľký dôraz. Cieleným rezom najskôr docielime vybudovanie pevného kra a v následných rokoch udržujeme jeho štruktúru a zabezpečujeme, aby sme kry udržali vo vyčlenenom priestore. Rezom udržujeme rovnováhu medzi rastom a rodivosťou a pravidelným zmladzovaním zabezpečujeme, aby nám rakytník každoročne plodil. Nezabúdame ani na odstraňovanie zahusťujúcich výmladkov, ako aj poškodených, prestarnutých a neperspektívnych výhonov.

Zber plodov
Rakytníky vstupujú do plodnosti v treťom roku po výsadbe. Plodom rakytníka je malá kôstkovica guľatého až oválneho tvaru, šupka sa farebne líši v závislosti od odrody a pohybuje sa vo farebnom spektre od žltej cez oranžovú až po červenkastú. Ich zber je veľmi špecifický. V čase zberu sa zrežú z krov celé zarodené výhony, z nich sa následne odstránia mladé olistené konce vyrastené v aktuálnom roku. Takto upravené, plodmi obsypané vetvičky, sa uložia na plech alebo do debničiek a vložia do mrazničky, kde ich necháme dokonale zmraziť. Po zmrazení plody sklepeme z vetvičiek a následne spracúvame ľubovoľným spôsobom.

Rakytník ako prírodný liek
Plody obsahujú veľké množstvo vitamínu C, ktorý sa v prípade šetrného spracovania prenáša aj do výrobkov. Ďalej obsahujú širokú paletu farbív, vitamíny D, E, F, K, P, provitamín A, celý rad vitamínov B, sacharidy, organické kyseliny, vysoký podiel železa, flavonoidy, karotenoidy, vysoký podiel oleja a ďalšie nepreberné množstvo cenných nutričných látok.

Spracovanie plodov
Využitie je skutočne všestranné, pri spracovaní treba pamätať na pomerne intenzívnu kyslosť plodov väčšiny odrôd rakytníka. Vďaka nej sa výrobky dodatočne docukrujú alebo sa pripravená surovina mieša s inými ovocnými druhmi. Z plodov sa vyrábajú vynikajúce sirupy, pasty, marmelády, džúsy, nemožno zabúdať ani na liečivé masti (napríklad vynikajúca masť proti popáleninám) či rakytníkový olej. Výborný a mimoriadne zdravý je aj rakytník nakladaný v mede. Receptov na spracovanie plodov rakytníka je neúrekom a fantázii sa medze nekladú.

Zelený naparovač Joseph Joseph Lotus Plus, ⌀ 16,5 cm
  • Zľava -10%

Zelený naparovač Joseph Joseph Lotus Plus, ⌀ 16,5 cm

19,99 € 17,99 €
Skladací drvič na zemiaky Joseph Joseph Delta
  • Zľava -5%

Skladací drvič na zemiaky Joseph Joseph Delta

20,99 € 18,99 €
Sada 3 dosiek na krájanie Joseph Joseph Pop
  • Zľava -5%

Sada 3 dosiek na krájanie Joseph Joseph Pop

20,99 € 18,99 €
Lis na cesnak Joseph Joseph Helix
  • Zľava -5%

Lis na cesnak Joseph Joseph Helix

20,99 € 18,99 €
Zelené kompaktné cedidlo Joseph Joseph Colanders
  • Zľava -5%

Zelené kompaktné cedidlo Joseph Joseph Colanders

22,99 € 20,99 €

Výber odrôd

Z pôvodného sortimentu sa v ponukách záhradných centier udržali odrody Leikora a Hergo, všetky ostatné ponúkané odrody patria medzi novšie a modernejšie. Mnohé z nich sa vyznačujú červenou farbou plodov, iné vysokým obsahom cukrov, ďalšie zas beztŕňovosťou.

Altajská
Takmer beztŕňová ruská odroda vyznačujúca sa stredne silným rastom a hustými kompaktnými krami. Dozrieva od polovice do konca augusta, úrodnosť je stredne vysoká – okolo 8 kg plodov z kra. Plody sú oválneho tvaru a žiarivej oranžovej farby, v 100 g sa nachádza od 74 do 90 plodov. Plody sa vďaka dlhšej stopke jednoducho oberajú, sú príjemnej sladkej chuti, možno ich konzumovať aj v čerstvom stave. Obsahujú 85 mg vitamínu C, 5,2 % olejov, iba 1,14 % kyselín a až 9,7 % cukru. Majú univerzálne využitie. Odroda je cenená najmä pre menší vzrast krov, neprítomnosť tŕňov a sladkú chuť plodov.

Aromat
Kry sú stredne silno rastúce, konáre sú stredne silno pokryté tŕňmi. Kry veľmi dobre reagujú na rez. Zber plodov je pomerne skorý, začína už začiatkom augusta. Ide o veľmi úrodnú odrodu, dosahuje úrody do 18 kg plodov z kra. Plody sú veľké, môžu mať hmotnosť až 0,8 g. Sú lesklé, oválneho tvaru, majú veľmi peknú žiarivú červenú farbu. Z obsahových látok je významný najmä vysoký obsah karotenoidov. Obsah oleja v plodoch dosahuje 5,6 %, vitamínu C v 100 g plodov je 152 mg.

Botanika
Ide o veľmi úrodnú, modernú stredne skorú odrodu, úrody z kra sa pohybujú na úrovni 7 až 15 kg, v dospelosti dokonca až 40 kg. Dosahuje výšku 4 m, kry je potrebné pravidelne tvarovať. Odroda sa vyznačuje veľmi veľkými oválnymi plodmi oranžovo-žltej farby, dosahujúcimi hmotnosť 1,3 g. Plody majú dlhú stopku, uľahčujúcu zber. Dužina je šťavnatá, príjemne kyslá, jemne aromatická. Odroda je spoľahlivo mrazuodolná a odolná proti chorobám a škodcom.

Hergo
Staršia osvedčená odroda. Rastie bujne, vytvára rozložité kry. Zber plodov prebieha od polovice do konca augusta. Odroda je veľmi úrodná. Plody sú svetlej oranžovej farby, sú menšie, dosahujú priemernú hmotnosť 0,43 g. Chuť je jemne kyslá až sladkokyslá, šťavnatá dužina je oranžovej farby, obsahuje množstvo vitamínu C na úrovni 150 mg. Obsah olejov je 4,3 g, kyselín 3,5 g. Okrem toho obsahujú plody 16 mg vitamínu E a 5 mg karoténov.

Krasavice
Mimoriadne mrazuodolná odroda krovitého rozložitého rastu, stredne tŕnitá. Patrí medzi veľmi skoré odrody, dozrieva už v priebehu júla. Plody sú atraktívnej červenej farby, stredne veľké, s hmotnosťou 0,5 g a sladkokyslou chuťou. Obsahujú 2,8 % cukrov, 1,5 % kyselín, 6,7 % olejov a 17,5 mg karotenoidov. Okrem ostatných nutričných látok sa odroda vyznačuje mimoriadne vysokým obsahom vitamínu C (až 248 mg) a zvlášť vysokým obsahom rutínu, ktorý v komplexe s ďalšími látkami chráni vitamín C a zvyšuje jeho využitie v organizme.

Leikora
Staršia odroda, ktorá dlho tvorila základ pestovaného sortimentu. Kry rastú pevne, sú stredne vysoké až vysoké, stredne intenzívne otŕnené. Veľmi dobre znášajú rez, reagujú naň výbornou regeneráciou. Patrí medzi neskoré odrody, dozrieva od polovice septembra do začiatku októbra. Úrody sú mimoriadne vysoké, dosahujú úroveň 38 až 50 kg plodov z kra. Plody sú oválneho tvaru, žiarivej oranžovej farby, kyslejšej chuti, majú priemernú hmotnosť 0,65 g. Obsahujú 3,4 % kyselín, 4,9 % olejov, 6 mg karoténov, 26 mg vitamínu E a až 240 mg vitamínu C.

Pantělejevská
Moderná odroda z ruského šľachtenia. Tvorí rozložité stredne silno rastúce kry. Výhony sú rovné, takmer beztŕnne, na kroch prevísajú pod ťarchou plodov. Zber plodov je stredne neskorý, plody dozrievajú v druhej polovici augusta. Odroda je vysoko a každoročne plodiaca, úrody presahujú 20 t/ha, t. j. okolo 20 kg z kra. Napriek krátkej stopke sú plody ľahko zberateľné. Oválne plody sú viac pretiahnuté, stredne veľké (100 plodov váži 80 – 110 g), červeno-oranžovej farby a sladkastej chuti. Obsahujú 5,8 g cukrov, 1,9 g kyselín, 5,7 g olejov, 87 mg vitamínu C, 10 mg vitamínu E a 17 mg karoténov. Odroda je cenená pre vysoké úrody, veľké plody a univerzálne spracovanie.

Podruga
Ruská stredne skorá odroda vysokoodolná proti nízkym teplotám. Kry sú kompaktné, nižšieho vzrastu, s vodorovnými výhonmi prakticky bez tŕňov. Patrí k skorým odrodám, dozrieva v druhej polovici júla. Odroda je úrodná, prináša úrodu viac ako 10 kg z kra. Plody majú stredne dlhú až dlhú stopku, sú ľahko zberateľné. Sú veľké (0,8 g), oranžové, oválneho tvaru, stredne sladké. Majú univerzálne využitie. Obsahujú 6,8 % cukrov, 1,7 % kyselín, 6,4 % olejov, 89 mg vitamínu C a 20 mg karotenoidov

Sluníčko
Obľúbená odroda stredného vzrastu s málo tŕnitými pevnými výhonmi. Patrí k neskorším odrodám, dozrieva v polovici septembra. Úrody sú pomerne slušné, bezproblémovo prevyšujú 10 kg z kra. Plody sa veľmi dobre zberajú a v prípade skorého zberu nedochádza k ich poškodeniu. Sú valcovitého tvaru, veľké, dosahujú hmotnosť približne 1 g. Farba plodov je žiarivooranžová, atraktívna. Nie sú tak príkro kyslé ako staršie odrody, vyznačujú sa príjemnou chuťou a arómou. Plody obsahujú až 8,4 % cukrov, 2,1 % kyselín, 7,3 % olejov, 130 mg vitamínu C a 8,5 mg karoténov. Odroda je odolná proti nízkym teplotám, chorobám aj škodcom, jej plody majú univerzálne využitie.

V tejto súvislosti by vás mohlo zaujímať:

Páčil sa Vám článok?