Podkrovné bývanie, ktoré vás osloví

10. septembra 2020
Podkrovné bývanie
zdroj: gettyimages.com

Ujasnite si, či vaše podkrovné bývanie chcete rozdeliť na viacero miestností, využívať ho ako jeden otvorený celok, alebo má slúžiť ako doplňujúca izba s kútikom na čítanie či šatníkom. Od toho sa totiž budú odvíjať aj stavebné úpravy a členenie, ak nie je vopred dané dispozíciou (platí pri rekonštrukcii).

Pekné podkrovné bývanie je aj o číslach…

Sklon strechy, samozrejme, vo veľkej miere ovplyvňuje celkové zariadenie a jeho funkčnosť. V tom, aby bol optimálny pri bežných činnostiach, hrá úlohu aj výška nadmurovky. V každom prípade je podľa vyhlášky 532/2002 Z.z. §43 odsek 5 svetlá výška podkrovia stanovená na minimálny rozmer 2,3 m. Aby priestor spĺňal normy vhodné na bývanie, aspoň polovica obytnej plochy musí dodržať uvedenú výšku.

Ak chcete, aby podkrovie získalo prívlastok atraktívne, vsaďte na veľké množstvo prirodzeného svetla a ak je to možné, znásobte počet strešných okien či svetlíkov. Všeobecne odporúčanou radou je nezahlcovať ho. Nechajte ho čo najviac otvorené, prípadné rozdelenie vytvorte nábytkom, napríklad dekoratívnym regálom. Buďte mierni aj v množstve doplnkov. Čo sa týka osvetlenia, pohrať sa môžete s dizajnom, aj so smerovaním svetelných lúčov.

Ako zariadiť podkrovné bývanie?

  • obývacie steny nie sú vhodné, uprednostnite samostatné komody a skrinky
  • ak je priestor otvorený, umiestnite sedačku do jeho centra (aj prisunutie ku stene sa považuje za vhodné)
  • relaxačný kútik má zelenú – pod strešným oknom nájdete jeho ideálne miesto, no niekomu môže vyhovovať aj tmavý kút
  • kuchyňa si jednoznačne pýta skrinky na mieru
  • kúpeľňa sa na osadenie WC uspokojí s výškou pomúrnice 120 – 130 cm, na umývadlo postačí 80 cm (v opačnom prípade môže byť alternatívou malá deliaca stena v priestore)
  • v spálni by mal byť priestor nad posteľou aspoň 120 cm (mnohí ju umiestňujú prisunutím čela k pomúrnici, aj keď nie sú splnené dané podmienky – ide len o to, aby ste sa počas spánku necítili stiesnene)
  • detská izba necháva prejaviť fantáziu viac ako inokedy (kútiky na hry, zaujímavé postele, originálne police…)
  • knižnica po celej ploche podkrovnej steny bude vyzerať luxusne
  • šikmé steny nebudú obmedzujúce ani pre pracovný kútik (naopak, môžete získať aj zaujímavé miesto na nástenku a pod.)
  • pri úložných priestoroch či šatníku počítajte s výrobou na mieru (aj keď zhltne viac peňazí, vytvorí originálny a často aj multifunkčný dizajn)

Pozrite si pohovky v týchto e-shopoch:

Pozrite si fotogalériu k článku TU

V tejto súvislosti by vás mohlo zaujímať:

Páčil sa Vám článok?
Súvisiace príspevky