Podľa čoho vybrať novú posteľ? Nepozerajte len na vzhľad

1. septembra 2016
Podľa čoho vybrať novú posteľ? Nepozerajte len na vzhľad

Vzhľad vašej budúcej postele je dôležitý, nemal by ale byť na úkor kvality a funkčnosti. 

Contemporary bedroom.jpg

Až si budete v obchode či na internete vyberať posteľ, asi budete najväčšiu pozornosť venovať rámu postele, pretože ten určuje vzhľad. Vyrábajú sa najčastejšie z masívu, lamina, sú lakované aj dyhované alebo dokonca kovové, čalúnené, prípadne kombinované z rôznych materiálov. Prednosť by sme mali dať  prírodným materiálom ako drevu či kovu.

Pri spánku telo regeneruje, tak by sme ho nemali v nevetranej miestnosti otravovať výparmi, ktoré môžu niektoré menej kvalitné umelé materiály uvoľňovať. Ak je rám natretý, zaujímame sa čím. Prednosť by mali mať výhradne vodou riediteľné farby a laky.

Ak ste vysokí potrebujete dlhšiu posteľ

Rozmer postele by ste mali voliť podľa individuálneho charakteru svojho spánku a priestoru, ktorý pri ňom potrebujete. Záleží teda na tom, čo je vám pohodlné, ako veľmi sa v noci prevaľujete, a to isté platí aj pre priestor partnera.

E2751bf69384c0bb7caf6daba65ff717.jpg

Výberom príliš krátkej postele si môžeme spôsobiť zdravotné problémy, preto obzvlášť vysokí ľudia by mali siahnuť po posteli s predĺženou dĺžkou 210 alebo 220 cm. Minimálna dĺžka lôžka sa rovná výške človeka plus najmenej 25 centimetrov. Šírka musí byť aspoň 80 centimetrov, ale 90 alebo 100 poskytuje viac pohodlia.

Ideálna výška postele aj s matracom je 45 až 55 centimetrov. No starší ľudia by ju mali mať o niečo vyššiu, aby sa im lepšie vstávalo.

Do dvojlôžka patria dve matrace

Dnes sú väčšinou k dostaniu samostatné rámy postele, do ktorých sa dokupuje rošt a matrac zvlášť. A práve rošt a matrace sú vo kvalite spánku najdôležitejšie. Výhodou týchto “skladačiek” je, že si každý z dvojice, ktorá bude posteľ používať, vyberie podľa svojich potrieb a preferencií, napríklad čo sa týka tvrdosti.

Mattress 008.jpg

Rozhodne nie je pravdou, že do manželskej postele patrí veľká spoločná matraca. Naopak, dvojposteľová je pomerne nepraktická záležitosť, ktorá môže uberať na kvalite spánku. Štyri spevnené strany matraca totiž poskytujú chrbtici a celkovo telu ďaleko väčšiu oporu než spojená matrace na dvojlôžku, ktorá sa časom uprostred zľahne.

Výber správneho roštu

Existujú dva základné typy roštov:

Pevný a polohovací, pričom druhý menovaný môže byť ešte doplnený motorom a je možné ho ovládať stlačením tlačidla. Vhodný je najmä pre osoby s obmedzenou hybnosťou alebo seniorov.

Pipe bed frame 001.jpg

Pevné rošty rozlišuje latkové alebo lamelové. Tie latkové sú vhodné pre matrace s vyšším jadrom, lamelové sú z pružných drevených alebo syntetických lamiel, ktoré sa vo výkyvných púzdrach v ráme mierne pohybujú a tým vyrovnávajú rozloženie váhy a prispôsobujú sa tvaru tela. Niektoré majú v najviac namáhaných oblastiach zdvojené lamely s nastaviteľnou pružnosťou. Na lamelové rošty sa hodia latexové alebo penové matrace, ale aj matrace vystužené.

Polohovacie rošty vyberáme podľa toho, aké polohovanie chceme – niektoré rošty umožňujú iba nastavenia výšky hlavy, iné možno ohnúť aj v oblasti kolien a nôh. Sústredíme sa, aby polohovanie bolo jednoduché a príjemné. Do tohto typu roštov je potrebné počítať s pružnými matracmi určenými pre polohovacie rošty.

S čelom alebo radšej bez?

Čelo je hlavne estetická a praktická záležitosť, na spánok vplyv nemá, aj keď u postelí stojacich v priestore môže chrániť pred prievanom. Postele mávajú jedno alebo dve čelá – v záhlaví a v nohách. To v nohách je menej obvyklé, často môže ľuďom vadiť. Čelo v záhlaví postele chráni stenu pred otrením, dá sa oprieť vankúš a bráni jeho pádu z postele. V neposlednom rade dokáže naozaj zaujímavé čelo dať spálni výraz a urobiť z obyčajného izby dizajnovú záležitosť.

Modern bedroom 2.jpg

Kupujte ju radšej osobne

Aj keď je nákup cez internet pohodlný, rýchly a ponúka možnosť si v kľude domova preštudovať veľké množstvo tovaru rôznych obchodov a značiek, posteľ by ste mali vyberať osobne. Predvýber vykonajte na internete, ale potom sa vydajte do obchodu a posteľ a matrac si osobne  vyskúšajte. Nevyberáte posteľ na pár dní, ale na niekoľko rokov.

Páčil sa Vám článok?
reklama: