Pomôžeme vám vybrať ideálny PC stôl

13. novembra 2017
PC stôl

Pracovný stôl či PC stôl je v súčasných študentských izbách samozrejmosťou. Jeho prítomnosť sa však neobmedzuje iba na tieto priestory. Aj kancelárie, domáce pracovne či malé pracovné kútiky patriace do interiéru miestností v malých bytoch ho postrádajú. Praktickosť a funkčnosť je prvoradá, no ani dizajn nemá posledné slovo. Na čo sa potom pri výbere zamerať? 

Počítačová technika a moderné technológie si nárokujú na svoj vlastný priestor. Zabudnite na provizórne vytvorené pracovné miesto a zadovážte si PC stôl so sofistikovanými riešeniami úložných a odkladacích plôch. Vybrať si môžete z klasických variantov aj moderných menších PC stolíkov, ktoré si pohodlne položíte aj na sedačku v obývačke. Na komforte pri tom nebudete škodovať…

Obľúbený typ stolov na notebook do domácich pracovní (zdroj: pinterest.com)

Kritériá výberu:

  • výška pracovnej plochy (ideálne v rozmedzí 70 cm – 80 cm, závisí však aj od samotnej výšky postavy)
  • rozmery stola – na základe toho, či ste aktívny počítačový hráč, pracujete v oblasti grafiky alebo ste len bežný používateľ
  • komfort pri práci – vysúvateľná doska na umiestnenie klávesnice, podstavec na monitor a pod.
  • určenie stola – pre počítač alebo notebook
  • úložné priestory ako bonus – zásuvky, kontajnery, systémy priehradiek

V domácej pracovni nezabúdajte ani na úložné priestory stola (zdroj: pinterest.com)

PC stôl na každodenné využívanie

Sedavá práca si vyžaduje prehľadnosť nielen vo vnútri samotného počítača, ale aj v miestnosti, v ktorej ho používate. Ak je súčasťou vašej práce aj papierová agenda a rôzne tlačené materiály, pravdepodobne nepohrdnete nábytkom s detailným usporiadaním úložných priestorov. Prídavné odkladacie plochy sú zase vhodné na tlačiareň či skener.

Ohľad na dostatočné odvetrávanie počítača a poriadok medzi trčiacimi káblami je z hľadiska efektívnosti pracovného prostredia taktiež dobré dodržať. Aj veľkosť stola je určujúcim faktorom. Rohový PC stôl ponúkne veľkorysú pracovnú plochu, no zároveň dosť ukrojí z miestnosti. V prípade komfortnej domácej pracovne sa však neoplatí byť skúpy na metre štvorcové.

Nábytkové vychytávky, ktoré dokážu uľahčiť prácu a tiež ušetriť čas – to sú PC stoly na mieru, so špeciálne prepracovanými časťami, ktoré dávajú veciam a predmetom presne určené miesto. Vyhradené môže byť napríklad pre USB kľúče, reproduktory, počítačové príslušenstvo a pokojne aj dva monitory. Nielen posledné zmienené ocenia grafici, dizajnéri či fotografi.

Praktický PC stolík na notebook

Nový štýl práce s informáciami si pri používaní počítačov či notebookov pýta aj adekvátne riešenia týkajúce sa nábytkového zariadenia. Špeciálne PC stoly sú viac ako “jednou rovnou doskou”. Aj keď sa nepýšia rozmernou konštrukciou a premyslenými úložnými priestormi, dokážu poskytnúť pohodlie pri práci či zábavných aktivitách strávených pred monitorom.

Na výber máte tiež z mobilných výškovo nastaviteľných stolíkov pod notebook, ktoré môžete umiestniť ku stene alebo “na sedačku” počas sledovania televízie. Dôležité je preto pri výbere PC stola zvážiť na čo a kde primárne ho budete využívať. Široký sortiment ponúka aj kompaktné stojany na notebook, ktoré môžete v podstate využiť na akejkoľvek ploche v domácnosti. Sú ľahké na prenos a vďaka možnosti “šikmého státia” poskytnú praktickejšie používanie.

Nielen že dlhšia práca “na kolenách” je nepohodlná, ale aj nepríjemná kvôli prehrievaniu notebooku. Stojan nadvihne obrazovku notebooku do lepšieho pohľadového uhla a umožní pohodlné písanie na klávesnici. Rôzne typy týchto malých pomocníkov môžu zastúpiť aj funkciu podstavca, kedy je notebook vo vyvýšenej polohe a preberá funkciu počítačového monitora. Následné jednoduché pripojenie na externú klávesnicu vytvorí malý pracovný kútik kdekoľvek v interiéri.

Domáca minipracovňa s notebookom (zdroj: pinterest.com)  (zdroj: pinterest.com)

PC gamer stôl

Chronickí používatelia počítačov by mali obzvlášť dbať na svoje zdravie a dodržiavať odporúčané ergonomické pravidlá. V opačnom prípade sa totiž môžu dostaviť zdravotné ťažkosti. Správne držanie tela, umiestnenie monitora, klávesnice či počítačovej myši, aj na tom všetkom záleží. Pre opakované pohyby rukou totiž môže trpieť zápästie a nesprávna poloha monitora so zlým nastavením jasu môže potrápiť oči aj dlhodobo…

Ak aj vy patríte medzi ľudí, ktorí za počítačom strácajú pojem o čase, nebuďte ignorantmi ergonómie. Vsaďte nielen na kvalitný stôl, ale najmä na ergonomické sedenie. Stoličkou či kreslom s nastaviteľnou opierkou a podrúčkami predídete prípadným zdravotným problémom s chrbticou. Otáčací a sklopný variant operadla stojí za zmienku, keďže PC stôl na hry má bežne aj niekoľko monitorov, ku ktorým sa počas aktívneho hrania natáčate.

PC stôl pre náročnejších… (zdroj: pinterest.com)

V tejto súvislosti by vás mohlo zaujímať:

🖊 Stôl pod počítač – z masívu alebo moderný?
🖊 Ako kupovať písacie stoly pre deti?
🖊 Stoličky k písaciemu stolu a za počítač
🖊 Pracovňa alebo pracovný kútik? Tipy ako ich zariadiť

PC stôl inšpirácie

PC stôl pre obľúbencov retro štýlu (zdroj: pinterest.com)

PC stôl s nádychom industrialneho dizajnu (zdroj: pinterest.com)

Ideálne do moderného interiéru (zdroj: pinterest.com)

PC stôl na mieru v študentských izbách (droj: pinterest.com)

PC kútik v podobe malej pracovne si môžete vytvoriť “kdekoľvek” v domácnosti (zdroj: pinterest.com)

Rohový PC stôl v rôznom štýlovom prevedení (zdroj: pinterest.com)

PC stôl z masívu (zdroj: pinterest.com)

Moderný biely PC stôl (nielen) pre dievčatá (zdroj: pinterest.com) 

Zakomponujte doň celú stenu (zdroj: pinterest.com)

PC stôl s nádychom dôb minulých (zdroj: pinterest.com)

Páčil sa Vám článok?
reklama:
reklama:
Komentáre