Postreky na burinu a proti burine sú účinné

Postreky na burinu
zdroj: gettyimages.com

V záhrade sa, okrem zeleniny a ovocia, bude dariť aj burine. To je fakt, s ktorým treba počítať. Ako s ňou účinne bojovať? Tradičným spôsobom je striekanie špeciálnymi chemickými prípravkami. Prezradíme vám o nich niečo viac.

...

Postrek ako nepriateľ buriny

S burinou sa budete pasovať nielen v záhonoch, ale aj v trávniku, chodníkoch či v dlažbe. So železnou pravidelnosťou sa vracia, je odolná, s pevným koreňovým systémom a rastie rýchlejšie, ako akákoľvek iná plodina na svete. Dážď má na ňu priam zázračne pozitívne účinky. Problém je však v tom, že my sa buriny potrebujeme čo najrýchlejšie a najúčinnejšie zbaviť. Medzi pestovanými rastlinami nemá čo hľadať, a hoci by išlo aj o liečivé druhy, treba ich čím skôr zlikvidovať. 

Burina má negatívny vplyv nielen na pestované plodiny, ale aj na samotnú pôdu. Zo zeme odčerpáva veľké množstvo vody, čím ju vysušuje. Značný úbytok živín zasa vedie k jej ochudobňovaniu. Zelenina začína doslova živoriť. V mnohých prípadoch je burina veľmi „rozkokošená“, s vysokým vzrastom a bujnými listami. Výsledkom je zatienenie a spomalenie rastu kultúrnych plodín. Pravidelné odstraňovanie buriny by malo byť samozrejmosťou, avšak takto s ňou budete bojovať naveky a aj tak sa jej nezbavíte. Buriny môžu prenášať aj rôzne hubové a plesňové ochorenia.

Ako s nimi bojovať
Vybrať si môžete len z dvoch možností – burinu odstrániť mechanicky alebo použiť chemický postrek. Pravidelné odburiňovanie sa vám oplatí len v prípade, že nemáte veľkú záhradu a ste obrnení trpezlivosťou. S odstraňovaním začnite ešte pred obdobím kvitnutia. Burina sa totiž nesmierne rýchlo rozmnožuje. Chemické postreky sú najúčinnejšie, avšak pre pestovanú zeleninu môžu predstavovať nebezpečenstvo.

S veľmi odolnými druhmi buriny by ste mali začať bojovať ešte pred tým, ako budete sadiť. Ľahšie zničiteľné odrody môžete postriekať aj v rámci výsadby. Siahnite však po prípravku, ktorý je neškodný a zničí len to čo má a nie aj plody vašej práce.  Trh s postrekmi proti burine je skutočne bohatý. Vyberie si naozaj každý a prípravok ľahko prispôsobí typu výsadby aj druhu buriny.  Postrek voľte na základe toho, kde budete striekať, aká veľká je plocha a aký druh buriny sa na nej nachádza.

Striekanie
Postrek aplikujte v čase, keď je vonku teplo a svieti slniečko. Vyčkajte na bezvetrie, aby sa postrek nedostal tam, kde nemá čo robiť. Burina musí byť dostatočne veľká, vysoká, s viacerými listami. Menej vytrvalé buriny uschnú už po niekoľkých dňoch, ale tým vytrvalejším to potrvá aj viac týždňov. Navždy sa však buriny nezbavíte, pretože semienka sú ukryté v pôde a tie nezničí ani najúčinnejší postrek.

Dôležité upozornenia
Nezabúdajte na fakt, že budete pracovať s chemikáliami. Bezpečnosť by mala byť na prvom mieste. Roztok pripravte presne podľa návodu na obale. Striekajte za bezvetria. Je vhodné chrániť aj seba, mali by ste mať oblečený špeciálny oblek, tvár chránenú štítom alebo aspoň okuliarmi a na rukách by vám nemali chýbať rukavice. Po skončení práce opláchnite postrekovač vodou.

Dávajte pozor na dátum spotreby a po jeho skončení už prípravok nepoužívajte. Postreky proti burine skladujte v chladnej a tmavej miestnosti. Nevystavujte ich mrazu, priamemu slnku ani prílišnému teplu, mohlo by nastať samovznietenie. Uchovávajte ich riadne uzatvorené a oddelené. Nesmú prísť do kontaktu s jedlom, nápojmi, liekmi či krmivami pre zvieratá.

V tejto súvislosti by vás mohlo zaujímať: