Požičiavame si najmä na skrášlenie bývania

6. decembra 2012
Požičiavame si najmä na skrášlenie bývania

Cez spotrebné úvery požičali banky klientom v októbri 142 miliónov eur.

V desiatom mesiaci tohto roka požičali banky klientom vo forme nových spotrebných úverov o 61,7 % viac ako v októbri minulého roka.

Dopyt klientov bánk po spotrebných úveroch je v tomto roku neprehliadnuteľný a v októbri dokonca padol rekord. Ako ďalej uviedla analytička Poštovej banky Eva Sadovská, banky v desiatom mesiaci požičali klientom vo forme nových spotrebných úverov 142 mil. eur, čo bolo o 61,7 % viac ako v októbri minulého roka.

"Tento objem úverov dvojnásobne prekonal úroveň dosiahnutú v januári 2012," skonštatovala. V súčasnosti tak majú obyvatelia napožičiavaných cez spotrebné úvery 2,46 mld. eur, teda o 13,8 % viac ako vlani.  

"Predpokladáme, že októbrový rekord nebol v tomto roku posledným," pokračovala Sadovská. November a december totiž bývajú podľa nej každoročne najsilnejšími čo do poskytovania spotrebných úverov pre obyvateľstvo. Vtedy banky požičajú svojim klientom aj o desiatky percent viac ako počas iných mesiacov roka.

Peniaze idú do rekonštrukcie či dekorácie

Slováci sa však pred Vianocami nezadlžujú kvôli darčekom či dovolenkám, ale z oveľa praktickejších dôvodov. Podľa aktuálneho prieskumu Poštovej banky si peniaze pred Vianocami požičiavame najmä preto, že si chceme skrášliť svoje bývanie drobnou rekonštrukciou alebo nákupom nového nábytku, elektroniky či dekorácie.

Slováci si pred Vianocami podľa Poštovej banky požičiavajú aj na kúpu auta alebo preto, aby si splatili, resp. výhodnejšie refinancovali iný existujúci dlh.

Páčil sa Vám článok?
reklama: