Požitavské Krížne cesty

9. novembra 2017
Požitavské Krížne cesty

Na križovatkách ciest ľudia odpradávna stavali kríže, zvonice, kaplnky, božie muky a iné tzv. “malé sakrálne pamiatky”.

Tieto stavby boli obvykle situované hlavne na križovatkách ciest (krížnych cestách), alebo na miestach ktoré boli niečím výnimočné. Stali sa tam zjavenia, vyvieral tam liečivý prameň a podobne. Niekedy ich zase zvykli stavať pri významných udalostiach, výročiach alebo ako ochranu pred nečistými silami, alebo jednoducho ako poďakovanie Bohu za ochranu. Tieto pamiatky ma už od detstva zaujímali a tak som sa pokúsila zdokumentovať aspoň zopár posledných, ktoré ešte nezničil zub času alebo ľudská ruka. Na fotkách vidno, že o niektoré sa miestny ľudia ešte stále starajú, niektoré dokonca prešli nedávno rekonštrukciou, no niektoré sa bohužiaľ rekonštrukcie nedočkali a zrejme už ani nikdy nedočkajú.

***
Toto je asi najznámejšie pútnicke miesto v Požitaví – Studnička v Novej Vsi nad Žitavou. Odpradávna tu vyviera prameň vody a jeho okolie je opradené mnohými povesťami. Traduje sa, že voda z tohto prameňa je liečivá. Pravdepodobne v auguste roku 1860 sa tu odohralo zjavenie Panny Márie a odvtedy je studnička označovaná ako  pútnické miesto Panny Márie Kráľovnej. Ide o jediný pútnický areál s touto patrónkou, z tohto obdobia v strednej Európe.

01 1.jpg

02 1.jpg

***
Táto krásna a zachovalá Božia muka z roku 1849 stojí na poľnej ceste vedúcej k studničke.

03 1.jpg

04 1.jpg
***
Rovnako aj tento krásny kríž sa nachádza v “novianskom” chotári.
05 1.jpg

06 1.jpg

07.jpg

Táto nádherná socha svätého Jána Nepomuckého v životnej veľkosti stojí pri Slepčianskej priehrade.

08.jpg

09.jpg

***

Veľmi starý kríž pri ceste do Slepčian. V dolnej časti kríža je vidno aj akýsi pokus o záchranu a dokonca čerstvé kvety vo váze.

10.jpg

11.jpg

***

Prekrásna a veľmi stará kaplička v poli pri Slepčanoch.

12.jpg

13.jpg

***

Krásne, zachovalé Božie muky pri Malých Chrášťanoch. Podľa ich stavu a kvetinovej výzdoby je zjavné, že sa o ne niekto pravidelne stará.

14.jpg

15.jpg

***

Pekný “rodinný” kríž pri Veľkých Chrášťanoch z roku 1937, ktorý dodatočne dostal ochrannú drevenú striešku.

16.jpg

17.jpg

***

Krásny starý kríž z Jelenca, aj s kvetinovou ohrádkou.

18.jpg

19.jpg

***

Kaplička v Nevericiach, s kahancami a čerstvými kvetmi vo vázach.

20.jpg

21.jpg

Pekný kamenný kríž v Ladiciach, s nápisom v maďarčine.

22.jpg

23.jpg

***

Zaujímavá, veľmi stará a krásna kaplička z Ladíc.

24.jpg

25.jpg

***

A na záver moje obľúbené miesto. Okolo tohto starého topola som chodila celé roky minimálne dva krát denne, do školy a zo školy. Bola na ňom pripevnená malinká drevená kaplička so soškou, o ktorú sa miestne ženy starali. Ako dieťa ma vždy fascinovalo, keď sme okolo nej prechádzali autobusom a polovica autobusu sa pri kapličke prežehnala… takú moc kedysi mala, malá kaplička na starom topole…

26.jpg

Ešte pred pár rokmi tam bola aj malá soška, no dnes vyzerá takto…. prázdna a opustená.

27.jpg

***

Poďakovanie.
Ďakujem spoluatorke tohto článku (mojej dcére), ktorá mi krížne cesty nafotila pri svojich potulkách na bicykli. Ak bude tento rok pekné počasie na cyklotúry, možno bude aj ďalšie pokračovanie článku – Požitavské Krížne cesty 2.
28.jpg

Za článok ďakujeme blogu RECEPTY Z MOJEJ KUCHYNE A ZÁHRADY

Originál článok TU

Páčil sa Vám článok?
reklama: