Pozrite, ako záhradné kamene skrášlia okolie

29. októbra 2019
Záhradný chodník z kameňa
zdroj: gettyimages.com

O tom, že kameň je v záhrade nenahraditeľný prvok, sa už popísalo naozaj veľa. Je to však stále aktuálna téma, lebo sa naň môžeme pozrieť vždy inak. Zakomponovanie kameňa do záhrady je síce tvorivý proces, na jemnú a rýchlu prácu však zabudnite. Skôr rátajte s hodinami náročnej činnosti a na pomoc si prizvite aj techniku.

Nadčasové a moderné záhradné kamene

Pred výberom kameňa sa však najskôr zoznámte s druhmi, aké trh ponúka. Hoci je možné, že svoj rozpočet poriadne zaťažíte, záhrada s kameňom je celkom iná. Najčastejšie tu nachádza uplatnenie štiepaný kameň nepravidelného tvaru a druhy ako pieskovec, vápenec, kvarcit, rula, andezit či bridlica. Obľúbený je aj travertín a mramor, a to najmä na skalky. Nie každý druh kameňa sa však hodí na všetko – napríklad kameň ideálny na skalku nemusí byť vhodný na stavbu suchého múrika.

Možností je veľa
Dokonca najviac zo všetkých prvkov v záhradnej architektúre. Žiadny nemá také všestranné využitie. V záhrade môžete mať kameň v podobe veľkých valúnov, v podobe štrku rôznej veľkosti, kamennej drviny rôznej farby alebo suchých múrikov, skaliek, záhonových obrúb, suchých či skutočných riečisk potôčikov. Kameň však môžete mať v záhrade aj ako obklad, schodisko alebo jednoducho len ako šľapáky v tráve. Nezabudnite ani na drobné prvky záhradnej architektúry, ako sú rôzne kamenné korýtka, napájadlá, studničky. Druh kameňa preto vyberajte citlivo a s ohľadom na okolie. Do úvahy berte jeho farbu, štruktúru a pevnosť. Nezabudnite ani na to, že vekom a pôsobením vlhkosti sa vlastnosti kameňa čiastočne menia. V záhradných centrách alebo špecializovaných predajniach nájdete kamene každého druhu, zväčša z dovozu. Ak si netrúfate robiť veľké úpravy, vyberte si z ponuky valúnov. Sú to pekné okrúhle kamene, ktoré sú samy o sebe peknou dekoráciou. Vznikli pôsobením ľadovcov, preto majú relatívne hladký povrch. Predávajú sa v rôznych veľkostiach a vo farbách bielej, červenej až žltej, takže si určite vyberiete. V záhrade ich umiestnite k jazierku alebo pod strom.

Ak nechcete kameň kupovať, ale nájsť ten svoj v prírode, aj tu sa ponúkajú možnosti. Veľké kamene môžete nájsť na miestach po terénnych úpravách, dobré náleziská bývajú aj opustené povrchové lomy či neprístupné skalnaté miesta. Ak už vhodný veľký kameň nájdete, problém bude, ako ho prepraviť. Na kusy ťažšie ako sto kilogramov si radšej objednajte nákladné auto s hydraulickou rukou. Ak si na menšie trúfate sami, nezaťažujte nápravu svojho auta viac ako 300 kilogramami hmotnosti. Rozumný kompromis je objednanie odvozu menších kameňov multikárou, ktorá vás vyjde na kilometer asi polovicu ceny avie a tretinu ceny veľkých nákladiakov, ako sú značky Tatra či Liaz. Ideálne je využiť miestne zdroje a zadovážiť si odvoz u miestnych – v lokalite, kde ste kamene našli.

Nezabudnite však, že z prírodných rezervácií a chránených území je zakázané vynášať kameň. Ak to nebudete rešpektovať, môže sa ľahko stať, že celá akcia sa neúmerne predraží. Keď sa vám kamene podarí dopraviť do záhrady, kultivátorom na každý kus vyhĺbte jamu a usaďte ho do nej. Pri rozmiestňovaní majte na pamäti, že skupinka rovnako veľkých kameňov nebude mať o nič väčší efekt ako skupina rovnako malých. Preto robte radšej menej početné skupinky, ale z rôznych veľkostí a vždy z rovnakého druhu. Ideálne miesta na umiestnenie kameňa sú v blízkosti vodných prvkov, vo svahu, pri terase alebo ako solitéry na dobre viditeľných miestach.

Spôsoby využitia

Kamenná kôra / mulč
Kameň sa okrem iného používa ako mulčovací materiál, ktorý sa oproti mulčovacím materiálom organického pôvodu zásadne líši.  Ako kamenný mulč sa v okrasných výsadbách používajú frakcie 4/8 alebo 8/16 mm. Napríklad japonské záhrady si nemožno predstaviť bez vysypaných plôch okruhliakmi či štrkom tvoriacimi geometrické tvary.

Cesty chodníky a spevnené plochy v záhrade
Chodníky, cesty a iné spevnené plochy z prírodného kameňa sú klasikou, ktorá nikdy nestratí svoje čaro. Či už na ich tvorbu použijeme štrk, alebo uložíme v záhrade kamennú dlažbu. Na cesty je vhodný napríklad štiepaný kameň, tradičné žulové kocky a pod.

Kamenné múriky a stavby v záhrade
Kameň je vhodný aj na spevnenie svahu v podobe suchého múrika, ale aj maltou spojeného múrika. Postaví sa z neho krb, plot aj terasa. Kameň využijeme aj pri modelovaní terénu. 

Kamenné solitéry
Solitérne kamene v záhrade doplnia skalku, ale tiež inú plochu a jazierko. Vytvoria vhodné kompozície, atmosféru a v kombinácii s rastlinami, ale tiež vodou (vodnou plochou, fontánou, kaskádou, potôčikom) záhradu skutočne oživia.

V tejto súvislosti by vás mohlo zaujímať:

Páčil sa Vám článok?
Súvisiace príspevky