Pozrite sa, aké sú ceny pre zimné záhrady

24. augusta 2019
Zimná záhrada
zdroj: gettyimages.com

Záhrada je pre nás doslova oázou pokoja. Túžite si tento blahodarný pocit užívať po celý rok a nečakať len na horúce letné mesiace? V takom prípade porozmýšľajte o zimnej záhrade. Poďte sa s nami inšpirovať.

Zimná záhrada ubytuje exotické rastliny aj vás po celý rok, navyše môže pomôcť so šetrením energie. Platí to však iba v prípade, keď je správne navrhnutá a zrealizovaná. Ak si pred jej založením odpoviete na niekoľko otázok, ktoré jej pôjdu až pod kožu, vyhnete sa zbytočným chybám už na začiatku.

Doprajte si leňošenie v záhrade po celý rok

Ide o druh záhrady, ktorý je zabudovaný priamo v dome. Hoci ide o špecifické miesto v príbytku, korešpondovať by malo minimálne s vonkajším dizajnom domu. Zimné záhrady sú určené na pestovanie pestrej flóry a bezprostredne tak spájajú dom s prírodou. Prečo však túto miestnosť v dome nevyužiť ešte viac? Práve preto sa zimné záhrady zariaďujú tak, aby slúžili aj ako miesto na oddych a relax. Pokojne ju zariaďte malými kusmi nábytku, pohovkou, stolom či stoličkami. Sklenené steny, vôňa kvetov a farebný interiér – všetko ako stvorené na poobednú siestu. Zimnú záhradu nie je problém zakomponovať do už postaveného domu, ak sa dá, výstavbu zvážte hneď v rámci novostavby.

Vaše očakávania Ako sa bude zimná záhrada využívať, si treba vyjasniť hneď na začiatku. Od toho sa totiž odvíjajú ďalšie kroky a výber materiálov. Môže ísť o miesto, kde sa budú prechodne skladovať rastliny. V takom prípade nemusíte zimnú záhradu vykurovať a od vykurovaného priestoru ju na začiatku vykurovacej sezóny oddelíte zatvorením, v lete ju zasa otvoríte. Väčšina ľudí si chce zimnú záhradu vychutnať naplno, ako obytný priestor plný zelene. Mala by byť teda prepojená so zvyškom domu, no zároveň ľahko oddeliteľná. Vhodným riešením je sklenená stena. Ak má byť zimná záhrada celoročne obývaná, treba rátať s jej pripojením na vykurovací systém. V zimnom období môže dokonca čiastočne pomáhať s vykurovaním interiéru, no dlhodobé šetrenie energiou býva pri celoročne obývaných variantoch sklamaním. Na udržanie teplotného komfortu v lete totiž treba vetrať, často sa používa aj vzduchotechnika, čo zvyšuje energetické nároky. Veľké pozitívum je, ak je zimná záhrada navrhnutá tak, aby priniesla toľko energie, koľko sama spotrebuje.

Veľkosť Zimná záhrada, v ktorej chcete popri pestovaní kvetov skutočne žiť, vám na to musí poskytnúť aj dostatok miesta. Nemala by byť menšia ako 10 – 15 m2, skôr uvažujte o 25 m2 a hĺbke aspoň 2,5 m. S hĺbkou to však zbytočne nepreháňajte. Vyrovnaná klíma sa najlepšie udržuje pri veľkom sklone strechy alebo čelnej steny, pri menšej hĺbke a čo najväčšej šírke a výške. Čím menší je zasklený povrch záhrady v pomere k jej objemu, tým menej tepla vyžaruje a neprehrieva sa.

Voľba svetovej strany Severne orientovanú zimnú záhradu sa oplatí využívať na činnosti, pri ktorých sa vyžaduje dostatok svetla. Má najstabilnejšie svetelné podmienky, ale vyžaduje si dobrú tepelnú izoláciu. Južné nasmerovanie je veľmi časté pre pasívne tepelné zisky. V lete je však potrebné efektívne tienenie a vetranie. Východ znamená výhodný klimatický kompromis. Ranné slnko zimnú záhradu dostatočne vyhreje, v priebehu dňa však nastáva príjemné ochladenie. Západná orientácia prináša najväčšie problémy s prehrievaním. Pri nesprávne zrealizovaných návrhoch môže teplota dosiahnuť aj 60 – 70 °C.

Materiál konštrukcie Je čas pustiť sa do výstavby. Použité materiály treba zvážiť z hľadiska odolnosti, ale aj vplyvu na mikroklímu v zimnej záhrade a tepelnoizolačnú schopnosť. Na realizáciu prevažne samonosnej konštrukcie, do ktorej sú vsadené sklenené časti, sa využíva drevo, plast a kov. Keďže drevo je citlivé na teplotné a vlhkostné výkyvy, je dobré používať ho v prípade zimných záhrad so stabilnejšou mikroklímou a primerane ošetrovať impregnáciou. V našich zemepisných šírkach sa vyskytujú borovicové, smrekové alebo dubové konštrukcie. Plast je z hľadiska údržby na tom omnoho lepšie a aj jeho tepelnoizolačné vlastnosti sú vyhovujúce. Z hľadiska odolnosti a statiky sa hodí na menšie konštrukcie. Najpevnejšie sú konštrukcie z hliníka. Zvýšená vlhkosť a extrémne zmeny teplôt im prekážajú najmenej. Odborníci odporúčajú kombinácie materiálov.

Zasklenie Zasklenie je základným prvkom zimnej záhrady. Dopad slnečných lúčov cez transparentné obvodové steny a strechu a premena svetelnej energie na tepelnú sú základné princípy uplatňované v tomto priestore. Využíva sa predovšetkým izolačné dvojsklo a trojsklo. Aby sa spomalila výmena tepla medzi jeho vonkajšími a vnútornými tabuľami, býva medzipriestor vyplnený plynom ťažším ako vzduch. Rozhodujúcimi parametrami, ktoré si v tejto súvislosti treba pri výbere všímať, sú svetelná priepustnosť označovaná E a súčiniteľ prechodu tepla U, ktorý definuje tepelnoizolačné vlastnosti skla (nižšia hodnota znamená menší únik tepla). Zjednodušene povedané, čím vyššia priepustnosť svetla, tým nižšia izolačná schopnosť. Ak sa v zimnej záhrade pestujú rastliny a celoročne sa nevykuruje, je dôležitá svetelná priepustnosť. Tá je síce potrebná aj vtedy, ak priestor slúži na pasívne využívanie slnečnej energie, no v tom prípade je nutné čo najviac znížiť tepelné straty. Ani v obývaných vykurovaných zimných záhradách nepoteší zbytočný únik tepla, preto sa v súčasnosti často dostáva pri týchto variantoch k slovu aj trojsklo. Výborne izoluje, no jeho svetelná priepustnosť obvykle v zime nepostačuje na vyhriatie bez dokurovania. Zasklená strecha zimnej záhrady by mala byť z bezpečnostného skla.

Tienenie a vetranie Ak chcete v zimnej záhrade udržať príjemnú teplotu od 18 do 26 °C a vlhkosť vzduchu od 40 do 65 %, nezabudnite na vhodné tienenie a vetranie. Pri prirodzenom prúdení vzduchu sa uplatňuje tzv. komínový efekt. Studený vzduch sa ohrieva a stúpa nahor, následne uniká otvormi pri streche. Vzniká pritom podtlak, vďaka ktorému sa nasáva studený vzduch zvonka cez otvory v spodnej časti zasklenia. Aby takáto prirodzená cirkulácia mohla fungovať, musí byť medzi vetracími otvormi na prívod a odvod vzduchu určitý výškový rozdiel. Zimná záhrada by mala byť dostatočne vysoká. Možno využiť aj automatizované vetracie systémy či rekuperačné jednotky. Nežiaducemu nárastu teploty v zimnej záhrade zabraňuje popri vetraní aj tienenie. Najefektívnejšie sú vonkajšie tieniace prvky. Na bočných stenách sa uplatnia fasádne markízy, vonkajšie žalúzie a vonkajšie rolety. Strechu možno tieniť markízami a strešnými sklápacími systémami. K dispozícii sú, samozrejme, aj interiérové žalúzie, látkové rolety, plisované rolety, roleto-žalúzie atď. Tienenie zimnej záhrady je potrebné navrhnúť dostatočne včas. Vyhnete sa tak komplikáciám, ktoré môže priniesť dodatočné kotvenie na konštrukciu. V zimných záhradách plných rastlín býva tienenie niekedy ťažšie dostupné – komfortné ovládanie je v takýchto prípadoch vecou automatických inteligentných systémov. Vonkajšie tieniace prvky vybavené motormi a napojené na slnečný, veterný alebo časový senzor dokážu pracovať v súlade s počasím bez toho, aby ste na ne museli myslieť.

Cena Cena zimných záhrad sa odvíja predovšetkým od ich rozmerov. Pri menších zimných záhradách na mieru (2×2) zaplatíte približne 1500-2000 eur. Väčšie môžu stáť pokojne aj viac ako 10 000 eur. Keďže nejde o malú investíciu, dbajte na to, aby boli použité materiály skutočne kvalitné, pevné a trvácne.

V tejto súvislosti by vás mohlo zaujímať:

Páčil sa Vám článok?
Súvisiace príspevky