Pozrite sa, ako môže obývacia stena zapadnúť

7. decembra 2017
Obývacia stena

Účelná, praktická aj esteticky zaujímavá. Taká by mala byť obývacia stena. Chvíle, ktoré strávite v obývačke s rodinou a priateľmi, môžu byť príjemné nielen kvôli ich spoločnosti, ale aj vďaka harmonickému zariadeniu. Na výbere nábytku preto záleží. Stavte na klasiku, podriaďte sa trendom alebo kombinujte. Máme pre vás niekoľko inšpirácií. 

Obývacia stena patrila k štýlovému zariadeniu interiéru už v minulosti. Aj keď mnohí boli radi, že sa jej konečne zbavili, v dizajnovej obmene sa vracia späť do moderných interiérov. Typický “sekretárový” vzhľad však vymenila za štýlové nábytkové komponenty, ktoré ulahodia oku, pričom splnia aj úlohu funkčnosti.

Keď ide o dokonalé zladenie… (zdroj: pinterest.com)

Aj lacná obývacia stena spraví parádu

Kúpiť si hotovú obývaciu stenu je jednoduchým a zároveň efektívnym riešením. Ocenia ho (nielen) všetci, ktorí nemajú zrovna vycibrený vkus na zariaďovanie. Slúži funkčne aj esteticky a pristane menším či väčším priestorom. Všetky jej komponenty navzájom ladia a tvoria tak jeden harmonický celok.

Jednotlivé časti neobsahujú len vitrínu, nízku komodu či nástenné skrinky. Police a otvorené úložné priestory majú v danej kategórii stále väčšie zastúpenie. Bežne sa stretnete s policovými systémami alebo regálmi, ktoré môžete zavesiť na stenu. Výber je, ako inak, individuálnou záležitosťou a otázkou vkusu, ktorá však súvisí s praktickými dôvodmi týkajúcimi sa uskladňovania vecí.

Keď sú súčasťou police… (zdroj: pinterest.com)

Obývacia stena s akcentovým osvetlením

Zvýrazní to, na čo chcete v interiéri upozorniť. Nemusíte však upriamiť pozornosť len na konkrétne veci či dekorácie. Aj tzv. ambientné osvetlenie bude dobrou voľbou. Ide v podstate o decentné osvetlenie, ktoré neosvetľuje miestnosť primárne, ale používa tlmený efekt svetelných zdrojov. Tými sú najčastejšie LED pásy nenápadne umiestnené v niektorej časti obývačkového nábytku.

Nábytok s osvetlením vytvára príjemnú atmosféru najmä pri večernom sledovaní televízie, kedy sa žiada primárne svetlo vypnúť. Uľaví vašim zreničkám, ktoré nemusia byť sústavne namáhané aj pri prechode do miestností, kde svietite stropnou lampou. Oceníte ho aj v prípade návštevy, keď si vďaka okolitému podsvieteniu ešte viac vychutnáte spoločenské rozhovory.

Ktoré farebné prevedenie bude najlepšou voľbou?

Pri výbere materiálovej farebnosti sa odrazte od zvyšku zariadenia a farieb, ktoré v interiéri dominujú. V prípade, že v obývačke prevládajú biele odtiene, pokojne vsaďte aj na kontrast. Šedá či čierna obývacia stena je elegantnou záležitosťou, no krok vedľa neurobíte ani imitáciou dreva.

Biela obývacia stena má variabilné využitie, pretože môže vyznievať decentne alebo pútavo, vďaka doplnkom a dekoráciám, ktoré do nej umiestnite. Najmä pre svoje jednoduché zladenie a kombinovanie je druhom nábytku s neutíchajúcim záujmom. Vhodne ju môžete doplniť aj s ďalšími druhmi materiálov, ktoré v prípade potreby oživia neutrálnosť.

Kombinácia žltých detailov je zaujímavá (zdroj: pinterest.com)

Obývacia stena s knižnicou

Knihy v obývačkách majú nepochybne svoje miesto. Niektorí ich vnímajú ako doplnok, iní zase ako neoddeliteľnú súčasť zariadenia aj života. Ak ste vlastníkom viacerých kúskov beletrie či odbornej literatúry, zrejme by vám prišli vhod aj veľkorysejšie priestory ako poličky na stenu.

Obývacia zostava v podobe steny môže spájať dva v jednom. Okrem miesta určeného na sledovanie TV a vystavenie doplnkov ponúkne odkladaciu plochu tiež knihám. Takéto kombinovanie je atraktívne, pretože pôsobí útulným dojmom, svojím spôsobom oživuje interiér, a to aj vďaka farebnému prevedeniu chrbtov kníh.

Práve spomínanej kombinácii pristane tiež stena z masívu, ktorá sa môže postarať o luxusnejšie prevedenie. Výroba na mieru zaručí, že všetko si nájde svoje miesto a zladí sa aj so zvyškom nábytku v miestnosti. Aj konferenčný stolík z rovnakého materiálu bude výbornou voľbou.

Obývacia stena s knižnicou v klasickom aj dizajnovom prevedení (zdroj: pinterest.com)

V tejto súvislosti by vás mohlo zaujímať:

Domáca knižnica – imidž alebo vášeň?
Moderné obývačky, ktoré nestrácajú útulnosť
Vyberáme zariadenie obývačky
Obývacie steny s LED podsvietením

Obývacia stena inšpirácie

Aj ornamentálnosť je pre mnohých atraktívna (zdroj: pinterest.com)

Drevené obývacie steny na viacero štýlových spôsobov (zdroj: pinterest.com)

Funkčné obývacie steny (zdroj: pinterest.com)

Obývacia stena s osvetlením alebo s biokrbom (zdroj: pinterest.com)

Moderná obývacia stena v štýlovom prevedení (zdroj: pinterest.com)

Stene z masívu pristane moderný aj rustikálny vzhľad (zdroj: pinterest.com)

Tmavé nábytkové prevedenie v rôznych štýloch (zdroj: pinterest.com)

V odtieňoch sivej… (zdroj: pinterest.com)

Drevo v rôznych variantoch… (zdroj: pinterest.com)

Dizajnové TV steny (zdroj: pinterest.com)

Na celú stenu, na jej časť alebo do rohu? (zdroj: pinterest.com)

Čierna-biela kombinácia je klasika… (zdroj: pinterest.com)

Šikovne ukrytý televízor (zdroj: pinterest.com)

TV stena v imitácii dreva (zdroj: pinterest.com)

Páčil sa Vám článok?