Pozrite sa, ako sa dajú vyskladať kuchynské linky s barovým pultom

11. júla 2019
Kuchyňa s barovým pultom

Kuchyňa prepojená s obývacou izbou je hitom dispozičných riešení už viac ako dve desaťročia. V oboch miestnostiach strávia príslušníci domácnosti bežne mnoho času. S cieľom ich neseparovať, ale spájať prišli architekti. Barový pult možno vnímať ako „pozostatok” niekdajšieho múru.

Moderná a štýlová kuchyňa

Toto riešenie nemá len symbolický charakter, ako by sa zdalo na prvý pohľad, ale aj funkčný. Oddeľuje od seba pracovnú a oddychovú zónu. V menších priestoroch nahrádza barový pult jedálenský stôl a vytvára miesto, kde si môžete vypiť nie len rannú šálku kávy, ale aj obedovať. V tomto prípade platí, že plnohodnotne nahrádza stôl a poskytuje svojou formou chytré riešenie. V nehnuteľnostiach s veľkorysejšou rozlohou barový pult funkciu pomysleného stola nestráca, ba práve naopak. Okrem toho oddeľuje od seba kuchyňu a samostatnú jedáleň. Barový pult je väčšinou súčasťou projektu kuchynskej linky, a preto ho charakterizuje rovnaký štýl a dizajn. Rozmanitosti jeho stvárnenia sa medze nekladú. Od malých barových pultov, rovných a oblých poznáme aj vlniace sa barové pulty, pripomínajúce svojimi krivkami hada. Vrchná doska môže byť totožnej farby alebo farebne či materiálovo odlišná. Myslite na to, že by mala tvoriť s celou koncepciou kuchyne kompaktný celok. Barový pult na jednej strane niektorí ponímajú ako pokračovanie kuchynskej linky, na druhej strane mu iní pripisujú osobité pôsobenie a nechajú ho v priestore dominovať. Výber správnej stoličky prispeje k vášmu pohodliu, ale aj podporí celkové vyznenie barového pultu. Veď napokon, viete si predstaviť, ako by vyzeral stôl bez stoličiek?

Umiestnenie barového pultu
Pri umiestňovaní barového pultu by sme mali byť obozretní a dôkladne si premyslieť jeho rozloženie. Jeho hrany by nemali príliš vyčnievať do priestoru, kde sa pohybujú členovia domácnosti. Taktiež je dobré premyslieť si vhodné osvetlenie a materiál, z ktorého by mal byť zhotovený. Môžete siahnuť po prírodnom drevenom masíve alebo po pultoch, ktoré majú vrchnú časť upravenú v rôznych farebných variáciách. Najjednoduchší typ barového pultu je vlastne doska uchytená o strop alebo o kuchynskú linku. Pri sedení môžeme mať nohy položené pod ním, akoby pri vyvýšenom jedálenskom stole. Praktickou možnosťou je osadiť barový pult, ktorý má zvnútra skrinky a môžeme doň vložiť kuchynské riady a podobne.

Výška barového pultu
Optimálna výška barového pultu by sa mala pohybovať v rozmedzí 90 až 125 cm. Správna výška barového pultu je najdôležitejší faktor ovplyvňujúci jeho pohodlné využívanie. Presah vrchnej dosky barového pultu smerom k barovým stoličkám by mal byť aspoň 22 cm, aby mala sediaca osoba dostatok miesta na nohy. Zároveň nesmieme zabúdať na oporu nôh. Pre pohodlné sedenie pri vysokom barovom pulte je veľmi dôležitá.

Materiál
Najčastejšie využívaným materiálom pri zhotovení barových pultov je murivo, kov alebo drevo. Doska sa vyrába z rôznych typov materiálu, najmä z dreva a jeho lacnejšej verzie, drevotriesky. Na plášť barového pultu možno použiť kov, drevo, prírodný či umelý kameň. Pri výbere sa však treba zamerať na to, aby bol materiál kvalitný a pevný. V neposlednom rade treba brať ohľad aj na dizajn a na celkové ladenie s kuchyňou.

Cena barového pultu
Cena barového pultu sa odvíja od ceny vrchnej dosky, ktorú si zvolíte a od ceny spodnej časti, ktorú obvykle tvoria bežné kuchynské skrinky. Existujú aj pulty, ktoré skôr pripomínajú kus nábytku, sú lepšie prenášateľné, nie sú zabudované do kuchyne a ich cena začína už od 50 €. Máme však aj oveľa drahšie pulty s kvalitnejším materiálom, kde sa cena môže vyšplhať do tisíc eur a vyššie.

Barové stoličky
Barové stoličky sú neoddeliteľnou súčasťou barového pultu. Najväčší dôraz treba klásť na ich stabilitu. Barové stoličky môžu byť vyrobené z rôzneho materiálu, mať rôzne prevedenie, ale ich výška musí byť prispôsobená výške barového pultu. Vzdialenosť medzi sedacou plochou barovej stoličky a doskou barového pultu by mala byť približne 25 až 30 cm. Viacerí z vás iste ocenia barové stoličky s operadlom, ktoré pomáha udržiavať správnu polohu pri sedení. Pri barových stoličkách si treba dať pozor aj na opierku nôh, ktorá je umiestnená v spodnej časti barovej stoličky. Ak tam nie je, môže byť riešená na barovom pulte.

V tejto súvislosti by vás mohlo zaujímať:

Páčil sa Vám článok?
Súvisiace príspevky