Pozrite si, kde všade sa hodí živicová podlaha

Živicová podlaha
zdroj: gettyimages.com

Výber vhodnej a kvalitnej podlahovej krytiny je nesmierne dôležitým krokom v každom dome, byte či externom prostredí. Súčasný trh ponúka naozaj širokú paletu možností, v rámci ktorých vyniká živicová podlaha. Kam s ňou? Poďte sa s nami inšpirovať.

Aby bola podlaha vo vašej domácnosti mäkká, teplá a najmä odolná a funkčná, nemusíte prioritne siahať po laminátových alebo drevených parketách. Riešenie prichádza priamo z priemyslu. To, čo sa donedávna považovalo za nevýhodu, dnes do domácnosti prináša vysoko odolnú, príjemnú a exkluzívnu dizajnovú podlahovinu.

...

Aj priemyselná podlaha môže byť pekná a účelná

Dôvodom, prečo sa najčastejšie rozhodujeme medzi drevenou a laminátovou podlahou je požiadavka na tepelný komfort, odolnosť a pochôdznu mäkkosť podlahoviny. Liate podlahy sú väčšinou veľmi tenké (od 3 mm), vysoko pružné a pevne spojené s podkladom, preto dokážu dokonale splniť tieto nároky na podlahový systém. Ich vlastnosti zaručujú vysoký komfort, rýchly prestup tepla z podlahového kúrenia a tepelnú pohodu aj pri vypnutom kúrení. Liata podlaha je prirodzene teplejšia ako napríklad keramická dlažba, preto sa na nej budete aj s bosými nohami cítiť príjemne. V porovnaní s drevenými parketami je však o niečo chladnejšia, stále však veľmi pohodlná. Keďže boli liate podlahy pôvodne vyvíjané pre náročné podmienky priemyselného využitia, v zásade platí, že sú extrémne odolné. Niektoré vynikajú pružnosťou, iné odolávajú poškriabaniu, rozbitiu alebo sú rezistentné voči ohňu. Mnohé z nich však spájajú viacero týchto parametrov, čo z nich robí vynikajúcu podlahovinu do domácnosti. Originálne živicové podlahy oceníte napr. v kuchyni, kúpeľni či dokonca v predsieni alebo vstupnej hale. Jej využitie v príbytku je prakticky neobmedzené, pretože fantázii a kreativite sa medze nekladú.

Napriek svojim výborným vlastnostiam sprevádza liate podlahy mnoho predsudkov vytvárajúcich dojem, že ide o ekologicky a zdravotne nevyhovujúci systém podlahoviny. Zdrojom tohto názoru sú skúsenosti z minulosti, keď sa na jej výrobu používali živice na báze rozpúšťadiel, ktoré sa vyparovali do ovzdušia ešte dlho po realizácii. Dnes však stojí výrobný proces na báze prírodných materiálov, cementových zmesí či syntetických živíc, ktoré sú však absolútne bezrozpúšťadlové, a tým aj zdraviu nezávadné. Kvalitné liate podlahy sú navyše certifikované pre použitie v zdravotníckych zariadeniach a potravinárskom priemysle.

Ako zdroj tepla sa v prípade pasívnych a ultranízkoenergetických domov využíva podlahové vykurovanie. Vďaka malej hrúbke, vysokej vodivosti a pevnému spojeniu s podkladom sú liate podlahy obzvlášť vhodné pre tento systém vykurovania. Na rozdiel od iných podláh takmer nedochádza k tepelným stratám. Aplikácia liatej podlahy v občianskych stavbách si vyžaduje oveľa vyššiu precíznosť pri spracovaní, ako pri aplikácii v priemysle. Obzvlášť dôležitá je úprava existujúceho povrchu. Drobné estetické nedostatky sú v priemyselných budovách zanedbateľné, no doma chcete mať dokonale rovnú podlahu bez škrabancov a bubliniek, preto kvôli lepšej adhézii pripravte podklad brúsením nerovností a penetráciou za pomoci epoxidovej živice. V prípade potreby podklad ešte vyrovnajte samonivelizačnou stierkou.

Častou otázkou zákazníkov je, akým spôsobom zabezpečiť sokle a obvodové špáry. Na výber je viacero variant tohto detailu, avšak konkrétny typ musí byť dohodnutý už pred samotnou realizáciou. Môžu sa používať ľubovoľné soklové parketové lišty, osvedčené sú však aj hliníkové L profily alebo obyčajné drevené lišty, ktoré sa natrú farbou podlahy. Moderným riešením je bezlištová varianta, kedy sa obvodové dilatačné špáry prekryjú silikónovým tmelom. Pri kvalite stien pôvodných bytov a podlahových poterov sa však v našich končinách tento typ ťažko realizuje, pretože tmel neprekryje všetky nerovnosti. V takom prípade sa odporúča do výšky 3 cm natrieť stenu špeciálnou vodeodolnou farbou (môže byť aj vo farbe podlahy), aby sa pri umývaní mopom neznehodnotila. Akékoľvek poškodenia podlahy vzniknuté užívaním možno pritom ľahko opraviť a revitalizovať. Jej samotná údržba je tiež veľmi jednoduchá. Keďže podlaha je bezšpárová, nevzniká žiaden priestor pre hromadenie nečistôt.

Snáď najvýraznejším benefitom liatych podláh je originálny dizajn, ktorý dodá každému objektu punc jedinečnosti. Vhodnou kombináciou štruktúr a farieb si tak jednoducho vytvoríte exkluzívnu atmosféru domova. Každý proces výroby liatej podlahy je individuálny, výsledkom čoho sú vzory, ktoré sú nie len zaujímavé, ale aj funkčné a zladené s celkovým charakterom interiéru. Najčastejšie sa používajú kreatívne techniky vlievania mokrého do mokrého, tiež sa však realizujú lepením vytlačených obrázkov a fólií či zalievaním rôznych predmetov do transparentnej živice. Vždy pritom dbajte na finálnu povrchovú úpravu lakovaním a na to, aby bola podlaha dostatočne odolná a funkčná. V horizonte posledných 4 rokov sledujeme výrazný dizajnový trend smerujúci k jednoduchosti a minimalizmu, preto sa tvorba rôznych obrázkov a ornamentov stala už skôr výnimkou.

V tejto súvislosti by vás mohlo zaujímať: