Pracovná doska ako základ kuchyne, ktorá je tá naj?

16. septembra 2017
Pracovná doska ako základ kuchyne, ktorá je tá naj?

Ak je kuchyňa najvyťaženejšia časť domova, potom pracovná doska je najnamáhavejšia súčasť kuchynskej linky.

 Plní estetickú funkciu, ale dôležitejšie sú jej praktické funkcie – odolnosť a náročnosť údržby. 

V súčasnej dobe si môžete vybrať z celého radu diametrálne odlišných materiálov pracovných dosiek. Od pracovnej dosky z masívneho dreva, kameňa, polymérovej ​​(umelý kameň), sklenenej až po MDF dosky s laminátovým povrchom.

Najobľúbenejšia je MDF doska

Nízka cena a jednoduchá údržba – to je pracovná doska MDF s laminátovým povrchom, s ktorou sa stretneme asi najčastejšie v domácnosti.. Materiál je odolný voči bežne používaným látkam v kuchyni, ako je ocot, olej, prírodné kyseliny a pod. Ľahká údržba patrí k jej kladným vlastnostiam. Ďalším kladom je aj nepreberné množstvo dekorov a hrúbok dosky (napr. 28 mm, 38 mm i 50 mm).

Na druhej strane ale táto pracovná doska zle znáša hoci aj krátkodobé položenie rozpáleného hrnca na svoj povrch, laminát nedokáže odolať vysokým teplotám. Tiež jej môže ublížiť nešetrné zaobchádzanie s nožom – ostrá čepeľ veľmi ľahko poruší laminátový povrch, následne sa pod povrch môže dostať vlhkosť a doska napučí. Vzhľadom k relatívne nízkej cene nie je veľkým problémom ju v prípade opotrebenia či poškodenia vymeniť.

White and blue kitchen cabinets herman miller office chair kitchens gamerbabebullpen with regard to_blue and white kitchen_kitchen_houzz kitchens soup kitchen modern snap sinks outdoor rustic cabinet _972x739.jpg

Prírodný kameň

K najluxusnejším materiálom, ktoré môžeme v úlohe kuchynskej dosky stretnúť, patrí prírodný kameň, pričom z kameňov sa najčastejšie používa žula, a to predovšetkým pre veľkú odolnosť proti vsakovaniu olejov či kyslých látok do štruktúry materiálu.

Kamenné pracovné dosky sa môžu líšiť povrchom, a to lešteným alebo matným. Leštené povrchy sú odolnejšie ako rôzne patinové úpravy, avšak sú na nich ľahko vidieť odtlačky. Niektorým môže vadiť pocit chladu, ktorý kamenné dosky vyvolávajú.

Kamenné pracovné dosky sa dodávajú v mnohých dekoroch – od klasických bielych až po mramorové a okruhliakové v rôznych farbách. Vďaka technológii výroby a zamerania priestorov je možné ich umiestniť do akéhokoľvek rohu a v rôznych šírkach a dĺžkach.

Kitchen of contemporary buildings loft for living space.jpg

Praktický umelý kameň

Stále častejšie sa na slovenskom trhu objavuje umelý kameň, tzv. Polymér. Ide o zmes prírodných minerálov (bauxit alebo hliníková hornina), pigmentov a akrylového polyméru. Vďaka živici, ktorá sa užíva ako spojivo, ho možno po zahriatí tvarovať vo formách alebo ohýbať. Technológiou lepenia a následného prebrúsenia sa dosiahne takmer neviditeľných spojov. Vďaka nekonečnej škále farebných pigmentov možno dosiahnuť akejkoľvek farby či odtieňa.

Na druhú stranu – väčšie množstvo živice má za následok menšiu tvrdosť a materiál je potom náchylnejší k poškriabaniu.  Polyméry sú tiež chúlostivejšie na rozpálené hrnce a panvice.

Tvrdý Technistone

Umelý kameň, ktorý tvorí akostné prírodné suroviny, zrkadlové a sklenené granuláty, malé množstvo farebných pigmentov a kvalitné polyesterové živice. Technistone je vďaka kvalitnejšiemu spojivu na rozdiel od ostatných umelých kameňov odolnejší a v porovnaní s prírodnými kameňmi vykazuje rovnaké, v niektorých parametroch dokonca lepšie vlastnosti – ako napríklad odolnosť proti poškriabaniu.

Veľkým kladom podobne ako u umelého kameňa je, že vďaka farebnej stálosti na doske nie sú poznať žiadne napojenia alebo žiadne viditeľné estetické vady. Uchováva si prírodný vzhľad a od prírodného kameňa ho na prvý pohľad ani nespoznáte a rovnako ako u prírodného kameňa môže byť pre niekoho nepríjemný chlad na dotyk.

Príjemné drevo

Drevo je jednoznačne najpríjemnejším materiálom. Priestor pocitovo zateplí a je prirodzene krásne. Na pracovné dosky sa najčastejšie používa tzv. Škárovka – drevené klátiky, ktoré sú pozdĺžne zlepené špeciálnym zdravotne nezávadným lepidlom. Zlepiť ide tiež drevené fošne, čo vyzerá ešte oveľa lepšie, ale je to zložitejšie a nákladnejšie.

Aby drevo spĺňalo prísne požiadavky pre dobré pracovné dosky, musí mať kvalitnú povrchovú úpravu zaisťujúcu nenasiakavosť. Preto je nutné ju v pravidelných intervaloch impregnovať špeciálnymi olejmi. Výhodou je, že pri opotrebení možno dosku zbrúsiť a napustiť olejmi a je opäť ako nová. Keďže ide o drevo, je nutné s takou doskou zaobchádzať opatrnejšie, nepokladať na ňu horúce hrnce ani na nej krájať.

Masívne pracovné dosky sa môžu vyrábať v rôznych rozmeroch: hĺbka 50-1 225 mm, dĺžka 150-4 000 mm. Na výrobu sú vhodnejšie skôr tvrdšie drevá ako dub, buk či orech, prípadne exotické dreviny.

Magnificent ikea kitchens 2017 ikea kitchen officialkod.jpg

Krehké sklo

Predovšetkým je nutné dodať, že sklo je moderný materiál, ktorý je preverený časom a patrí k najviac používaným materiálom v bývaní. Sklo je 100% neporézne, hygienicky nezávadné a vďaka tomu na ňom môžete podľa ľubovôle krájať akúkoľvek zeleninu, ovocie aj mäso. Avšak, aj keď je sklo tvrdené, môže sa pri zlej manipulácii na hranách odštiepiť. Naopak je ale odolné voči škrabancom a vysokým teplotám.

Odolný nerez

Nerezové plechy sa používajú skôr v profesionálnych prevádzkach, ako sú reštaurácie, kde je potreba udržiavať dôslednu hygienu. Samozrejme je ale možné si tento povrch zvoliť aj do domácej kuchyne, napríklad veľmi dobre pôsobí kontrast k prírodným materiálom alebo surovému tehlovému murivu.

Tento materiál je pomerne odolný na mechanické poškodenie, znesie aj hrubšie zaobchádzanie, má vysokú odolnosť voči vode a teplote. Nevýhodou ale môže byť zvýšená potreba leštenia, pretože na plechu sa ľahko robia nevzhľadné šmuhy.

Mini pendant lamps above small black kitchen island with yellow cabinet and modern interior design ideas.jpg

 

Páčil sa Vám článok?
reklama: