Prečo je dobré, keď deťom čítame

5. apríla 2016
Prečo je dobré, keď deťom čítame

 Čím skôr, tým lepšie. Ešte nenarodené deti reagujú na najrôznejšie zvukové podnety. Už v maminom brušku si tak zvykajú na hlas rodičov, ktorý postupom času spoznávajú a ktorý pre nich znamená pokoj a bezpečie.

Kidsreading2.jpg

Čítaním sa formuje detská osobnosť

Vnímať a udržať pozornosť je dieťa schopné asi od dvoch rokov. Nemusíte mu čítať dlho, stačí krátka rozprávka alebo básnička, ukazujte dieťaťu obrázky, nechajte ich, nech si môže knižku samo držať. Pravidelným předčítáním si dieťa prirodzene osvojí cit pre jazyk, výslovnosť a jeho spisovnú formu. Rozšíri svoju slovnú zásobu a zároveň precvičuje pamäť. Čítaním tiež pomáhate rozvíjať u dieťaťa logické myslenie a spôsob, akým prijímať a spracovávať informácie.

Pozitívne ovplivňuje budúci vzťah k učeniu

Predčítanie a neskôr zapájanie dieťaťa do rozprávania príbehu je skvelý spôsob, ako pripraviť dieťa na nástup do školy . Čím skôr dieťa príde do styku s knihou, tým skôr si ju osvojí ako cenný a prirodzený zdroj informácií. Naučia sa s ňou zaobchádzať a aj si ju vážiť. Kniha pozitívne ovplyvňuje aj budúci vzťah dieťaťa k učeniu. Všetky postupné postrehy, ako je odlišovanie textu od obrázkov, pochopenie zaznamenanie príbehu pomocou slov a písmeniek aj smeru, akým sa text číta, sa budú dieťaťu hodiť v čase nástupu do školy. Bude lepšie zvládať učivo, bude mať lepšiu schopnosť pozorného načúvania, ale naučia sa aj správne tvoriť vety a rýchlo zlepšia svoje komunikačné schopnosti. 

Vocab kids ftr.jpg

Venujte im svoj čas, oplatí sa to

Pravidelným čítaním vybudujete u dieťaťa schopnosť koncentrácie, vďaka ktorej sa dieťa učí prijímať informácie pozorne a pokojne. To využije predovšetkým pri školskej výučbe, kedy bude musieť byť schopné počúvať učiteľa a súčasne si výklad zapamätať. Predčítanie deťom v ranom veku preto nepodceňujte a ukážte svojim deťom, že kniha je zdrojom zábavy, poznania, kúziel a fantázie. Pretože s knihou je život ďaleko zaujímavejší a bohatší.

Páčil sa Vám článok?
reklama: