Prečo je dobrá filtračná kanvica?

27. októbra 2017
Prečo je dobrá filtračná kanvica?

V kohútiku je voda stále podrobovaná pravidelným a prísnym testom a jej zloženie je jasne dané zdravotníckymi a hygienickými normami.

 Kedy a prečo je teda vhodné vodu filtrovať a zaobstarať si tak do domácnosti filtračnú kanvicu?

Filtračná kanvica zbavuje vodu nepríjemného zápachu chlóru , ktorý nám môže pri bežnom pití samozrejme dosť vadiť. Prefiltrovaná voda sa tiež zbavuje obsahu ťažkých kovov , pritom sa v nej zachovávajú všetky telu prospešné látky. Filtračné kanvice tiež vyčistia vodu z kohútika od mechanických častíc obsiahnutých napríklad vo vodovodnom potrubí.

Pvm_viomi l1 water filter kettle standart ed 01_15922_1506419211.jpg

Prečo začať vodu filtrovať?

Voda z kohútika môže mať aj napriek svojej zdravotnej nezávadnosti také vlastnosti, ako je farba a chuť, ktoré nám jednoducho nevyhovujú. Prípadne z nej môžeme cítiť aj zápach. Na vine býva obvykle chlór, aj keď jeho obsah je pre nás zdravotne nezávadný. Všetkých týchto problémov s vodou doma, alebo napríklad na chalupe, nás zbaví práve filtračná kanvica. Na trhu môžete v súčasnej dobe zaznamenať mnoho výrobcov, takže je určite z čoho vyberať.

Ako funguje filtračná kanvica

Vodu napustíme do hornej časti kanvice a uvidíme, ako postupne preteká filtrom s aktívnym uhlíkom, ktorý vodu celkovo čistí. Živica iónovej premeny mení pri tomto procese ióny ťažkých kovov (meď a olovo) na nezávadné látky. Aktívny uhlík je tiež schopný absorbovať a tak z vody odstrániť nepríjemný zápach, zafarbenie i príchuť.

1481688090631061133.jpeg

Typy filtrov nielen do filtračných kanvíc

Typ filtračnej kanvice a teda druh filtra samozrejme závisí na našich požiadavkách, ale aj na kvalite či zložení našej vody. Je rozdiel, ak sa chceme predovšetkým zbaviť zápachu a pachuti z vody, odstrániť baktérie či zákal, či zmierniť prílišnú tvrdosť vody, ktorá závisí od obsahu minerálov a oxidu vápenatého. Filtre môžu byť nádobové alebo prietokové. Prietokové sa nasadzujú priamo na vodovodného kohútika, alebo sa vkladajú do hlavného prívodu vody, čo zaručuje čistotu vody v celej domácnosti. Pre alergikov, citlivé osoby a deti môžu byť vhodné aj filtre do sprchy.

Na čo si dať pozor pri výbere filtračnej kanvice

Je potrebné dbať na kvalitné výrobky od overených výrobcov. Existujú lacnejšie typy kanvíc, ktoré však nemajú dostatočne prispôsobený filter na odstránenie vyššie spomínaných vád vody. Môže ísť napríklad o kanvice s papierovým filtrom, ktoré zbavia vodu iba niektorých nečistôt (napr. Prachu). Priamo v obchode sa preto radšej poraďte s odborníkom, ktorý vám odporučí najvhodnejší typ filtračnej kanvice konkrétne pre vašu domácnosť a váš typ vody.

Kam je dobré si filtračnú kanvicu zaobstarať a kedy na ňu nespoliehať?

Filtračné kanvice sú určené pre čistenie pitnej vody z hygienického zdroja. Tam, kde voda vyložene pitná nie je, alebo si týmto nie ste úplne istí, nebude rozumné na kanvicu sa spoliehať a vodu piť ani po prefiltrovaní. Často sa filtračná kanvica hodí napríklad na letnej dovolenke na chate, kam jazdíme len niekoľkokrát za rok a miestna voda tu môže po dlhom státí v potrubí obsahovať rôzne prvky, pachy a pachuť z vodovodných trubiek.

Páčil sa Vám článok?
reklama:
reklama:
Komentáre