Prečo zvoliť sušičku bielizne?

16. decembra 2016
Prečo zvoliť sušičku bielizne?

Sušičky bielizne sa postupom času stávajú nevyhnutnosťou pre tých, ktorí napríklad nevlastnia priestrannejší balkón . Alebo ak nemajú v zálohe ešte sušiareň či priestrannú pôdu.

V prospech súčasných sušičiek bielizne hovorí to, že sú ďaleko úspornejšie a k sušenej bielizni . Ich užívateľ má k dispozícii aj viac programov, ktoré si v bohatej ponuke môže vybrať. Môže si zvoliť medzi rýchlosťou či ekonomikou prevádzky, v sušičkách možno ošetriť látky, ktoré predtým nebolo dobre dávať dovnútra, alebo usušiť treba mokré topánky.

Stále sa aj  predávajú práčky so sušičkou, avšak niektoré ich nevýhody vedú k voľbe sušičky samostatnej. Hlavné skoršie tvrdenie o úspore miesta teraz odpadá so zhodným dizajnovým riešením práčok a sušičiek od jedného výrobcu, kedy sa obe dajú umiestniť do jednej zostavy. Nové možnosti sušičiek celkom iste dávajú podnet na zamyslenie, či si s nimi neušetriť časť práce v domácnosti.

Learn_laundry2.jpg

Dokáže nahradiť žehlenie i pranie

Aby vám sušička naozaj pomáhala, ujasnite si niekoľko dôležitých pravidiel. Medzi bielizňou odstredenou na 800 alebo 1600 otáčok je rozdiel v sušení asi pol hodiny. Lacnejšie modely majú časovač, ktorý sušičku jednoducho vypne po uplynutí danej doby, lepšie sú vybavené elektronickou sondou, ktorá dá pokyn, aby sa prístroj automaticky vypol, akonáhle je bielizeň vnútri suchá, či dokonca dosiahla určitého stupňa vlhkosti. Menej sofistikované modely si neporadia ani s pokrčením bielizne a musíte počítať s tým, že všetko budeme žehliť.

Tie drahsie majú programy aj techniku, ktoré pokrčenie minimalizujú. Pomáha k tomu tvar bubna, štruktúra jeho vnútorného povrchu a perforácie aj jeho nepravidelný pohyb, ktoré dohromady umožní lepšie prúdenie teplého vzduchu a tým aj načuchranie sušenej bielizne. Dobrý je aj systém proti krčeniu bielizne, ktorý po dokončení cyklu (ak hneď textil nevyberiete) bielizeň čas od času s bubnom pretočí a premieša, aby sa ešte viac zabránilo pokrčeniu. Veľkou výhodou je u sušičiek krátky refresh (regeneračný) program, ktorý behom chvíle dokáže zbaviť oblečenie nepríjemného zápachu dymu či prepáleného oleja. Využíva paru, s ktorou textil znova dostanete do kondície, bez toho aby sme ho museli prať.

Woman loading red clothes into dryer.jpg

Pestrá paleta programov

Z porovnania vyplýva, že najekonomickejšiu prevádzku má síce sušička ventilačná, ale u nej je potrebné počítať s určitými stavebnými úpravami, takže rozumnú voľbu predstavuje kondenzačná sušička s tepelným čerpadlom. O možných úsporách nás bude informovať energetický štítok, na ktorom je uvedená spotreba energie za rok pri sto šesťdesiatich sušiacich cykloch v štandardnom programe s polovičnou náplňou bavlneným prádlom.Výber sušičky by ste mali koordinovať s modelom práčky, ktorý buď už máte, alebo si budete chcieť zaobstarať. Uľahčí vám to kombináciu oboch prístrojov do veže nad sebou. Výrobca s tým počíta aj v návodoch, ako v práčke odstreďovať a ako potom sušiť. To je dôležité, pretože zoznam všetkých špeciálnych programov, ktoré špičkové sušičky majú na repertoári, je naozaj široký.

Začína to automatikou (tá je tak dobrá, ako sú príslušné senzory citlivé), pokračuje to rôznymi druhmi látok – bavlna, vlna, denim, hodváb, prípadne ich konečnou úpravou (len u niektorých), aby ich nebolo nutné žehliť; potom existujú programy na textil podľa druhu, ako športové prádlo, outdoorové oblečenie. Niektoré programy sú označené priamočiaro ako napríklad Na ramienko, Do bielizníka, Extra suché, Plyšové hračky, iné si žiadajú podrobnejšie vysvetlenie. Užitočným doplnkom sú rôzne koše, ktoré umožňujú sušiť veci, ktoré neradno nechať v bubne prevaľovať, napríklad topánky. Ostatne všetky textílie, vybavené rôznymi cvočkami a kovovými ozdobami by sme mali sušiť opatrne, napríklad práve v košoch alebo prácach vrecúškach, pretože tvrdý materiál je schopný za nejaký čas poškodiť bubon sušičky.

Páčil sa Vám článok?
reklama: