Predvianočné upratovanie bez stresu? Tu je pár tipov

6. decembra 2016
Predvianočné upratovanie bez stresu? Tu je pár tipov
Ako zvládnuť predvianočné upratovanie v pokoji a bez stresu, aby ste ho začali vnímať inak než ako nepríjemnú povinnosť? Prinášame päť osvedčených tipov.
22218469 cleaning after christmas stock photo.jpg

Vianočné upratovanie starostlivo naplánujte

Postavte sa k upratovacím povinnostiam strategicky a rozmyslite si časový plán. Čím skôr začnete, tým lepšie si môžete upratovanie v predvianočnom čase rozložiť na menšie časti. Nebudete sa potom toľko ponáhľať, poddávať sa stresu a zároveň vás malé pokroky dokážu motivovať do ďalšej práce.

Aj upratovanie chce systém!

Každé upratovanie má určité pravidlá, ktoré sa oplatí dodržiavať, aby ste svoje úsilie nevynaložili zbytočne. Vysávanie má napríklad vždy prednosť pred vytieraním, u vypratanie skríň či poličiek je zase vhodné postupovať smerom od zhora nadol. V prípade upratovania miestností začnite tými menej používanými a tie najvyťaženejšie typu kuchyňa či kúpeľňa nechajte až na záver. Upratovanie v spálni pravdepodobne odbije rýchlejšie a dlhšie vám vydrží, upratovanie kuchyne naopak nechajte až po pečení vianočného pečiva .

Cleaning_fun.jpg

Nebojte sa vyhadzovania

Skúste prekonať nostalgiu po starých nepotrebných predmetoch a uvoľnite priestor novým veciam, ktoré vám urobia radosť pod stromčekom. Vyhoďte všetko, čo ste v poslednom roku nepoužili. Ak sa vám v šuplíkoch váľajú vybité batérie, alebo staré mobilné telefóny, existujú jednoduché cesty, ako ich ekologicky zlikvidovať.

Čo nestihnete upratať, uložte do krabíc a boxov

Ak by ste mali radi uprataný byt, ale nechcete tráviť čas triedením vecí, kúpte im aspoň slušivý kabátik. Kúpte si dekoračné krabice a úložné boxy, do ktorých predmety naskladáte. Nielenže pomôžu urobiť vašu domácnosť organizovanejšiu, zároveň oživia a zútulnia interiér. Roztriedenie vecí si potom môžete uložiť ako novoročné predsavzatia na menej hektické obdobie.

Closet storage bins.jpg

Recyklujte a zaistite odvoz nepotrebných a vyradených vecí

Aby vám upratovanie a vianočné pohoda vydržali čo najdlhšie, podporte to správnymi krokmi. Ak očakávate napríklad pod stromčekom nové prístroje typu televízie či kuchynského robota, mali by ste dopredu premyslieť, čo urobiť s ich predchodcovia. O možnostiach bezplatného odberu vyslúžilých elektronických zariadení alebo odvoz do zberného dvora získate informácie na internete.

Páčil sa Vám článok?
reklama: