Presvetliť tmavý byt je ´easy´

26. marca 2013
Presvetliť tmavý byt je ´easy´

Myslíte si, že váš byt či dom je tmavý a premýšľate ako ho presvetliť?

Riešenie ako „vybabrať“ s tmavou domácnosťou je pomerne jednoduché. Stačí spraviť niekoľko drobných úprav. Jedným z prvých a najjednoduchších krokov je, že  odstránite všetky mobilné prekážky, ktoré stoja prirodzenému svetlu v ceste.

Máme na mysli rôzne drobné predmety s obľubou vystavené na okennom parapete alebo tmavé a ťažké závesy. Ďalším veľmi dôležitým atribútom sú farby stien a to najmä v okolí okna alebo iného zdroja prirodzeného svetla.

Svetlé steny a strop

Najmä pri oknách, ktoré sú vsadené do silného múru platí, že bočné plochy okenného otvoru by mali byť natreté svetlou, najlepšie však bielou farbou. Zabezpečuje to najideálnejší odraz svetla do okolitého interiéru. Toto pravidlo platí dvojnásobne v prípade, keď priame slnečné lúče – svetlo dopadá do okna primárne z boku. Ak sú tieto plochy tmavé, bude svetlo pohltené ešte skôr, ako bude mať vôbec šancu vstúpiť do interiéru.

Ďalším veľmi dôležitým faktorom je farba stien. V malom či tmavom byte, by ste sa mali opäť riadiť pravidlom, že steny by mali byť prirodzene svetlé, najlepšie asi biele. V prípade farby stropu by ste sa malo byť riešenie identické ako v prípade stien. 

Čo sa podlahy týka, tu platí iné pravidlo. Tá by mala byť tmavšia ako farba stien. Takto rozdeleným priestorom docielite, že strop a steny budú pôsobiť voľne až vzdušne, naopak podlaha bude vzbudzovať dojem zemitosti a stability, čím sa priestor opticky zväčší. V malom a tmavom byte s bielymi stenami a stropom, bude zároveň jednoduchšie vybrať farbu podlahy, aj vo svetlých odtieňoch podlahových drevín, ako sú napríklad buk alebo breza.   Farby nábytku a doplnkov

Presvetliť byt je možné aj voľbou farieb nábytku a dekorácií. Tmavé farby, napríklad poťah sedacej súpravy alebo plocha skrine, vytvárajú pocit stiesnenosti. Samozrejme môžete oponovať, že je to uhol pohľadu, ale na druhej strane stojí fakt, že tmavé farby svetlo jednoducho pohlcujú .

A pritom, stačí málo. Namiesto pomerne obľúbenej čiernej koženej sedačky zvoľte v menšom byte napríklad svetlo krémovú farbu. A keď už čiernu sedačku máte a nechcete ju meniť či investovať do prečalúnenia, stačí ak cez ňu prehodíte svetlú prikrývku. A to isté môžete spraviť aj s ostatným vybavením domácnosti.

NEPREHLIADNITE: Tipy ako si uľahčiť práce v domácnosti

Foto: Pixmac

Páčil sa Vám článok?
reklama: