Pri výbere obkladov či dlažby do kúpeľne dbáme na krásu aj bezpečnosť

18. júla 2016
Pri výbere obkladov či dlažby do kúpeľne dbáme na krásu aj bezpečnosť

Vysoká protišmykovosť znižuje riziko úrazu na hladkom vlhkom povrchu. Odolnosť proti opotrebeniu zase zvyšuje pravdepodobnosť, že obklady a dlažba zostanú v pôvodnej kondícii dlhú dobu. Výrobcovia keramiky do interiéru sľubujú životnosť až 20 rokov.

Tiles in large bathroom.jpg

Pozor na šmyk

Počas sprchovania sa niekedy oprieme o hladkú stenu, z vane vystupujeme na mokrú podlahu  a riziko pošmyknutia je tu! Preto do kúpeľní volíme keramiku so špeciálnou protišmykovou glazúrou alebo s reliéfom.

Protišmykové dlažby pre chôdzu aj na boso majú označenie A, B a C. Pritom A je základná a C najvyšší stupeň protišmykovosti. Do kúpeľne stačí stupeň B.

V domácnosti s deťmi a seniorov podporíme bezpečnosť povrchov protišmykovými páskami na podlahe aj na stenách. Osoby s pohybovým handicapom uvítajú záchytné madlá okolo vane a vedľa umývadla.

Opotrebenie 

Povrchové opotrebenie glazúry súvisí so životnosťou dlaždíc aj obkladačiek. Oteruvzdornosť je daná normou, ktorá delí glazované keramické materiály do skupín PEI 1 až PEI 5. Čím je stupeň PEI vyšší, tým je výrobok odolnejší.

Pri podlahe záleží na frekvenciách pohybu osôb. Do bežných kúpeľní a na WC obvykle stačia dlaždice so stupňom PEI 2. (Pre porovnanie – najvyššiu päťku výrobcovia odporúčajú pre dlažbu pri vstupe do domu .)

Bathroom_tiles.jpg

Tvrdosť keramiky sa často zamieňa za stupne oteru. Oplatí sa k nej prihliadať kvôli možnému pádu ostrého a ťažkého predmetu na zem, čo hrozí skôr v kuchyni ako v kúpeľni. Stupnica tvrdosti sa pohybuje od 1 do 10, kedy najvyšší znamená najtvrdšie.

Kvalitné dlažby majú tvrdosť medzi 6 a 9. Táto hodnota sa udáva u spekaných dlažieb. Čím hrubšie dlaždice, tým väčšia pevnosť – tenšie ako 8 mm môžu časom popraskať, a to aj v prípade kvalitného položenia.

Veľkosť a farby

Malým kúpeľniam svedčí obklad a dlažba veľkých formátov (45 x 45 cm aj väčšie), ktoré priestor opticky zjednocujú. Pomôžu aj svetlé pastelové farby a zjednotenie s odtieňom škár.

Opticky rozširujú povrchy s metalickými odleskami a leskom. Naopak tmavšie sýte farby, mozaiky, farebné deliace prvky, malé rozmery dlaždíc aj obkladačiek (30 x 30 cm a menšia) priestor členia a tým ho zmenšujú.

Luxurious marble tiles in the bathroom design ideas.jpg

Pri výbere dlažby a obkladov dbáme na to, aby sa kúpeľňa čoskoro neokukala a jej vzhľad šlo ľahko obmieňať. Biele a svetlé jednofarebné steny aj podlaha umožňujú maximálnu voľbu pri výbere farebných doplnkov, ktoré nie je až také ťažké striedať -napríklad uteráky, dózy na kozmetické a hygienické prostriedky, vešiaky, zrkadlá, police.

Počas manipulácie alebo neskôr pri užívaní sa môže dlažba a obklad poškodiť, preto výrobcovia odporúčajú kúpiť spravidla až o 10% materiálu viac

Páčil sa Vám článok?
reklama: