Priďte si pozrieť originálne bytové doplnky

7. februára 2013
Priďte si pozrieť originálne bytové doplnky

Výstava Etudy z dreva v Lesníckom a drevárskom múzeu prezentuje výrobky zo 14. ročníka rovnomennej súťaže.

Drobné nábytkové prvky ako svietidlá, predsieňové doplnky, odkladacie stolíky, vešiaky či odkladacie prvky rozmanitého druhu a rôzne ďalšie doplňujúce prvky interiéru predstaví Lesnícke a drevárske múzeum na výstave Etudy z dreva XIV. – drevené bytové doplnky, ktorú otvorí v stredu popoludní vo svojich priestoroch na Námestí SNP vo Zvolene. Tvorí ju výber prác prihlásených do aktuálneho 14. ročníka súťaže Etudy z dreva, konkrétne 62 kusov súťažných predmetov od 27 autorov.

Ako informovala Mária Rošková z Lesníckeho a drevárskeho múzea, autormi prezentovaných prác sú študenti aj pedagógovia stredných odborných škôl drevárskych vo Zvolene a Bratislave, škôl úžitkového výtvarníctva v Ružomberku,Bratislave aKremnici i Strednej odbornej školy zo Žarnovice. Do súťaže sa zapojila aj študentka Univerzity Tomáša Baťu v Zlíne ajeden samostatný výrobca.

 „Aj keď bola súťaž vypísaná v dvoch kategóriách – prvá sú sériovo vyrábané bytové doplnky a druhá originály, prototypy alebo modely, všetky prezentované práce sú zatiaľ jedinečné a pôvodné a čakajú na záujem výrobcov, ktorí by ich preradili do kategórie sériových výrobkov,“ uviedla Rošková. Dodala, že hoci doplnky v byte môžu mať i čisto výtvarný charakter, kritériá súťaže vyžadujú, aby prihlásené práce v sebe zahŕňali súčasne praktický aj estetický význam.

Zámerom súťaže Etudy z dreva je podnietiť tvorbu nových nápaditých úžitkových predmetov, vytvoriť priestor pre vzájomnú komunikáciu medzi tvorcami-výrobcami a teoretikmi z oblasti dizajnu dreva a prostredníctvom následných výstav priblížiť verejnosti aktuálne výsledky tvorby z dreva.

Postupne sa stala podujatím, ktoré komunikuje predovšetkým so strednými a vysokými školami výtvarného a drevárskeho zamerania a s mladými profesionálnymi autormi. Tematické zameranie súťaže sa mení v trojročnom cykle, striedajú sa témy detská hračka, bytový doplnok a drobný úžitkový predmet alebo šperk. Tohtoročná výstava prác z tejto súťaže bude v Lesníckom a drevárskom múzeu trvať do 29. marca.

Foto: Lesnícke a drevárske múzeum Zvolen

 

Páčil sa Vám článok?
reklama: