Ako pripraviť interiér na maľovanie

17. mája 2016
Ako pripraviť interiér na maľovanie

 Nikto nechce, aby mu kvapkala čerstvo použitá farba na starožitnú skriňu alebo na televíziu. Ako teda pripraviť interiér na maľovanie? 

Content_parse.jpg

Viac času ako samotné maľovanie často zaberie dôkladná príprava a upratovanie. Na samotnom maľovaní interiérov naozaj v podstate nič zložité nehľadajte, stačí si starostlivo nachystať izbu, pripraviť steny a vybrať vhodné pomôcky. V zásade sa dá maľovať kedykoľvek, ale viac sa oplatí počkať na teplé počasie a denné svetlo, čo pomáha s uschýnaním mokrého náteru. Maľovať by sa malo zhruba raz za tri až štyri roky, hlavne je to z hygienických dôvodov, pretože nový náter má dezinfekčné účinky, znižuje prašnosť a skvalitňuje ovzdušie v celom interiéri.

Príprava povrchu na maľovanie

Ešte pred samotným maľovaním sa musí pripraviť povrch stien, aby natieranie nebolo zbytočne zložitejšie a výsledok  bol čo najlepší. Musia sa odstrániť koberce a vysať podlaha, aby sa očistila od prachu a rôznych ďalších nečistôt. Ak je to len trochu možné, dajte z miestnosti preč všetok nábytok a doplnky, akými sú tienidlá či rámy. Ak je stará omietka ešte v celkom dobrom a perfektne suchom stave, nejedná sa o zložitú prípravu. Stačí zakryť všetky malé trhlinky v stene za pomoci tmelov a stierok na omietku a pred začiatkom náteru sa musí ešte oprášiť povrch stien. 

Insidepainting.jpeg

Malé trhlinky a dierky môžu byť vyplnené za pomoci univerzálneho náteru, ale väčšie už vyžadujú oveľa dôslednejšiu starostlivosť. Na trhu je v súčasnosti veľký výber prípravkov, ktoré pomôžu s prípravou povrchu, aby sa dalo dosiahnuť precízneho výsledku. Pred maľovaním sa musia odstrániť tapety a na to je asi najlepší prostriedok na ich odlepenie za pomoci pary. Zvyšok steny musíte očistiť od zvyškov lepidla. Pre dosiahnutie potrebného výsledku je potrebné používať aj zodpovedajúce pomôcky, oplatí investovať do kvalitných štetcov, ktoré majú husté, dlhé, uzavreté a kužeľovité štetiny. Pre maľovanie veľkých plôch sa hodí valček s vymeniteľnými nástavcami.

Obstarajte si maliarske fólie. S ich pomocou sa dajú olepiť vypínače, zárubne a podlahové lišty. Maliarska fólia sa dá použiť aj na zakrytie radiátorov. Moderné farby sú oteruvzdorné a umývateľné, takže by sa neskôr farba len veľmi ťažko dostávala zo znečisteného povrchu. Na zakrytie podlahy sa dá využiť zakrývací papier alebo textilné fólie, ktoré neprepúšťajú vodu a nešmýka sa na nich. Tá sa dokonca dá použiť aj viackrát. Zo stien by sa tiež mali odstrániť všetky nepotrebné klince, skoby a lišty, aby sa povrch stien dal dobre vyrovnať a opraviť.

Odlupujúce sa vrstvy staršie farby by sa mali odstrániť za pomoci maliarskej škrabky až na pevný základ. Ak na stenách nájdete väčšie nerovnosti, bude potrebné celú plochu vystierkovať. Stierka sa dá nanášať až do hrúbky 1,5 centimetra, však pred nanesením stierky bude nutné stenu napenetrovať. V prípade viacerých vrstiev starej farby na stenách musíte tieto nátery odstrániť. Stena sa musí dôsledne navlhčiť za pomoci vody a aby náter povolil, bude potrebné za vlhka zoškrabať staré vrstvy maliarskou škrabkou.

Penetrácia a samotný náter

Je potrebné zaistiť pre stenu jej dostatočnú pevnosť a savosť povrchu, aby farba mohla pokojne priľnúť a nenastalo žiadne odlupovanie. Kvôli tomu prichádzajú na rad penetračné prostriedky a väčšie maliarske štetky, vďaka čomu špeciálny roztok môže dobre preniknúť do steny. Voliť sa dá medzi univerzálnou a hĺbkovou penetráciou. Výhoda hĺbkovej sa dá vidieť v tom, že je tvorená disperziou s menšími molekulami a má vyššiu penetračnú účinnosť, takže lepšie a hlbšie penetruje. Používať by sa z toho dôvodu mala prevažne na povrchy, ktoré sa musia viac spevniť, takže sa určite hodia na sadrokartónové dosky.

Voľba farieb

Vďaka vhodne vybraným odtieňom sa dá v interiéri navodiť správna atmosféra. Teplejšie farby pôsobia veselo, ich svetlejšie tóny miestnosť odľahčujú a rozširujú priestor. Tmavé tóny miestnosť opticky zmenšujú a stabilizujú. Veľmi dôležité je si tiež zistiť, na aký povrch je daná farba určená, aby ste si domov nepriniesli úplne nevhodný typ náteru. Pred samotným prvým použitím valčekov a štetcov by sa mali ľahko vyprať šampónom vo vlažnej vode, mali by sa vyplákať, vytrepať a nechať preschnúť. 

Interior painting.jpg.600x275_q85_crop.jpg

Tým by sa mali odstrániť uvoľnené vlasy. Pred maľovaním si valček namočte vo vode, aby sa vlákna rozvolnili a nasali do seba väčšie množstvo farby. Maliarska farba by sa mala riediť presne podľa návodu na obale. Ideálne je začať maľovaním stropu, kde je vhodným asistentom valček na tyči. Valček a maliarska štetka sa oveľa viac hodia na steny. Farbu nanášajte cez seba v pruhoch a dostatočne rozotierajte, aby nevznikali príliš silné vrstvy náteru, ktoré by po uschnutí mohli byť vidieť.

Painting on wall

 

Páčil sa Vám článok?
reklama: