Pripravte si záhradu na zimu

17. októbra 2017
Pripravte si záhradu na zimu

Ak ste vášnivými záhradkármi alebo beriete záhradu ako svoj malý raj na zemi, určite sa vám budú hodiť rady, ako svoju záhradu zazimovať.

Najlepšia doba na všetky tieto úkony je zhruba v októbri alebo začiatkom novembra, kedy už teploty začínajú naozaj výrazne klesať a mrazivé noci už nie sú výnimkou. Na upratovanie záhrady a zazimovanie si vyhraďte aspoň jeden víkend.

Fall rake yard.jpg

Posekajte trávu

Všetku trávu na svojej záhrade posekajte a pripravte ju tak na jar, kedy môže znovu vyrásť. Nekoste ju však príliš radikálne a dajte dobrý pozor na preriedené miesta. Na ne môžete už teraz zasadiť trávu novú. Zároveň vytrhajte burinu, ktorá by v trávniku v zime zbytočne zahnívala, posekanú trávu môžete aj mierne zaviesť kompostom. Na kosenie použite elektrickú alebo ručnú kosačku a na menej prístupné miesta pokojne aj krovinorez.

Vypliesť a zrýľovať

Upracte všetku zeleninu a potom záhony vyplejte. Zoberte všetky suché a jednoročné druhy zeleniny. Následne zem zrýľujeme a do zrytého miesta môžete pridať aj trochu hnoja, ktorý obsahuje dôležité živiny.

Pozbierajte úrodu

Nezabudnite pozbierať všetku jesennú úrodu. Jablká, hrušky, paradajky, orechy, tekvice a ďalšie. A ak máte úrodu tak veľkú, že ju rozhodne ihneď nespotrebujete, veľké množstvo ovocia a zeleniny môžete zavariť alebo uschovať v tmavej a chladnej pivnici. Prezreté ovocie potom môžete kompostovať alebo z neho vyrobiť “medicínu” na zimu, a to v podobne domácej pálenky.

Fall harvest basket.jpg

Zasaďte stromy a ovocné kríky

V tomto období je tiež ideálny čas k výsadbe nových stromčekov a kríkov. Na jeseň vsádzajte ovocné stromčeky a ovocné kríky. Najprv si vykopte jamu a dajte do nej kvalitnú pôdu a hnojivo, potom zasaďte stromy alebo kríky tak, aby jedno očko vrúbľa bolo nad zemou.

Založte si kompost

Jeseň je ideálna doba, kedy založiť kompost. Nielenže sa tak rýchlo a účinne zbavíte rastlinných zvyškov, ako sú tráva, slama, nadrtené vetvičky, alebo buriny, ale aj v záhrade vytvoríte miesto, kde sa môžu niektoré druhy zvierat ukryť pred zimou. Kompost udržujte vlhký

Všetko lístie musí preč

Pohrabte všetko lístie. Môžete ho hodiť na kompost. Pod lístím sa množia škodcovia a môžu sa objaviť aj rôzne plesne. Dajte ale pozor na listy orecha – tie sa nikdy nekompostujú, pretože obsahujú veľké množstvo škodlivých látok!

Upracte všetko náradie a záhradný nábytok

Všetko náradie uschovajte do kôlne alebo záhradného domčeka, hlavne nech zostane v suchu. Zabránite tak zhrdzaveniu. Nezabudnite náradie dôkladne očistiť od hliny a iných nečistôt. Rovnako tak zazimujte aj kosačku, krovinorez a ďalšie elektrické náradie. Záhradný nábytok môžete len prikryť plachtou, ktorú zaťažíte, schovať do pivnice alebo iných skladovacích priestorov a tiež ho môžete impregnovať, aby ho vlhkosť nepoškodila.

Postarajte sa o kvety a dreviny

Jednoročné kvetiny, ktorým už končí vegetačné obdobie, je potrebné úplne vytrhať a odstrániť aj s koreňmi. Pokiaľ máte na záhrade kvety alebo dreviny v kvetináči, preneste ich do priestorov, kde môžu prezimovať. Vhodná je zimná záhrada v dome, chodba alebo presklená terasa či balkón. Čo sa týka trvaliek, je vhodné obsypať ich kôrou alebo čečinou, aby mali dostatok tepla aj pod nánosmi snehu. Dreviny najskôr ostrihajte a odstráňte všetky zhnité plody a suché listy. Následne ich obaľte napríklad slamou a ku kmeňom opäť dajte kôru.

Pripravte domčeky pre zvieratká a kŕmenie

Nezabudnite na svoju záhradu umiestniť búdky pre vtáky, aby mali kde prečkať zimu. Vhodné sú aj iné domčeky pre zvieratká, stačí napríklad starý prevrátený kvetináč ako príbytok pre ježkov alebo ďalšie krabice či debničky. Zvieratá sa vám na jar odmenia tým, že vás zbavia slimákov a ďalších škodcov.

Páčil sa Vám článok?
reklama: