reklama:

Pripravujeme priesady listovej zeleniny

21. marca 2018
reklama:
Pripravujeme priesady listovej zeleniny

Po prvých dvoch mesiacoch na parapete pri priesadách papriky a zeleru vzchádzajú ďalšie rastlinky, predovšetkým rajčiny a baklažány.

V nasledujúcom období môžeme ešte vysievať rajčiny, a pripravujeme si taktiež priesady listovej zeleniny. Predovšetkým sú to skoré šaláty, kaleráb, kapusta, kel.

Predpestovať si môžeme aj priesady kvetových rastlín, medzi ktoré sa zaraďujú karfiol, bohatý zdroj vápnika, ako aj obľúbená brokolica. Pikírujeme a jednotíme silnejšie priesady zo skorších výsevov do štartovacích nádob a koncom mesiaca ich už môžeme otužovať.

ZAKLADANIE PARENÍSK A MINIZÁHRADIEK.

Vonku v tomto období využijeme čas na zakladanie vyvýšených záhonov, parenísk a minizáhradiek. Na vopred prichystané záhony môžeme rozhodiť kôpor, lobodu, ale aj harmanček či nechtík. Vedia, kedy majú vyklíčiť a ich náhodným výsevom kde-kade medzi hriadkami nič nepokazíme. Dodajú v lete záhrade prirodzenú divokosť a budú sa starať o zdravie hlavných plodín. Vonku na rýchlenie rebarbory využijeme rôzne nádoby či väčšie kvetináče, ktoré obrátime hore dnom a prikryjeme nimi pučiace listy. K polievaniu zatiaľ nemusíme prikročiť, o všetko sa postará pôdna vlhkosť. V priaznivejších dňoch už môžeme vysievať koreňovú zeleninu, ako aj špenát a cesnak, a v oblastiach s miernejším počasím aj hrášok, ktorý je mrazuvzdorný.

ZDROJ: Rady do záhrady – prof. Ivan Hričovský

reklama:
Páčil sa Vám článok?