PVC podlaha ako univerzálne riešenie

PVC podlaha
zdroj: gettyimages.com

V posledných rokoch sa stali PVC podlahy veľmi obľúbenými. Príčinou je ich dlhá životnosť, vysoká odolnosť a priaznivá cena. Navyše tento druh podlahovej krytiny perfektne dopĺňa moderný životný štýl, dokáže spríjemniť bývanie a zaručí vám zdravé a čisté prostredie. PVC podlahy sú vyrobené z polyvinylchloridu. Je to druhý najpoužívanejší syntetický materiál na svete. Tieto podlahy sa vyznačujú celou škálou pozitívnych vlastností. Okrem toho, že sú odolné, pružné a stále, sú odolné proti vlhkosti a na rozdiel od iných podlahových krytín sa nerozpínajú, nevysychajú, sú teplejšie a nenáročné na pokládku aj údržbu.

...

Typy PVC podláh

Z hľadiska vrstiev sa PVC podlahy delia na:

  • heterogénne – podlahy zložené z niekoľkých vrstiev: z východiskovej vrstvy, dezénu, horného PVC, nosného vlákna a spodného PVC. Tieto podlahy sa od seba odlišujú zložením alebo prevedením. Poslednou vrstvou môže byť taktiež PUR, ktorý je nenáročný na údržbu. Sú vhodné do priestorov s vysokou mierou zaťaženia, napr. nemocnice, úrady, hotely, bytové interiéry a podobne
  • homogénne – táto podlahová krytina sa skladá iba z jednej vrstvy. Je veľmi odolná a vhodná na použitie do priestorov s výraznou mierou zaťaženia, napr. vstupné priestory, haly, nemocnice, školy a iné. V ponuke nájdete buď jednofarebné alebo melírované homogénne PVC podlahy

PVC podlahy sú vhodné do suchých priestorov. Podľa typu podlahovej krytiny môžete PVC podlahu využiť v bytových, spoločenských, zdravotníckych priestoroch, v skladoch, výrobných halách a ďalších priemyselných priestoroch. Ešte raz si zhrňme najväčšie výhody, ktoré vám PVC podlahy ponúkajú.

  • pružný povrch podlahy
  • tvarová stálosť a vysoká odolnosť
  • dobré tepelné a zvukové izolačné vlastnosti
  • ľahká údržba
  • primeraná cena
  • podlaha vhodná aj pre alergikov
  • možnosť inštalácie podlahového kúrenia

Na trhu sú dostupné aj tzv. mäkčené PVC podlahy, ktoré sa vyznačujú antistatickým a protišmykovým povrchom a sú vierohodnou napodobeninou dreva, kameňa alebo dlažby. Podlahy z nemäkčeného PVC sú vysoko elastické a odolné proti oderu. Sú ideálnou voľbou do kuchyne, kúpelne, či komerčných priestorov. PVC podlahy sú veľmi dobrou voľbou aj v prípade, že máte doma alergika. Tento druh podlahovej krytiny skvele chráni interiér pred alergénmi a roztočmi. Ak ste sa rozhodli pre nákup PVC podlahy, riaďte sa pri výbere technickým listom. Ten vám prezradí parametre konkrétneho typu PVC podlahy, napr. hrúbka, zaťaženie, odolnosť, stálosť farby a iné. Dozviete sa aj to, kam sa daný typ podlahy najviac hodí. Potom už záleží len na vás, aký typ vzoru, farby a povrchovej úpravy si zvolíte.

Inštalácia PVC podlahy

PVC podlaha sa kladie na čistý a suchý povrch. Pred pokládkou PVC podlahy je potrebné odstrániť starú podlahovú krytinu. Následne nechajte PVC podlahu aspoň 24 hodín v miestnosti, aby sa aklimatizovala. Podlahu inštalujte rovno a bez záhybov. Okraje by mali byť cca o 10 cm dlhšie. Po uplynutí tejto doby PVC podlahu orežte a nechajte medzi stenou a krytinou cca 1mm dilatačnú špáru. PVC podlahovú krytinu môžete položiť dvomi spôsobmi:

  • voľným položením, ktoré je vhodné do menších miestností s rozlohou do 20 m2
  • celoplošným prilepením, ktoré sa používa vo väčších miestnostiach

V prípade voľného položenia podlahu zafixujte na okrajoch a spojoch lepiacou páskou a prilepte k povrchu. Pri celoplošnom lepení postupujte tak, že PVC zrolujete, natriete podlahu lepidlom a krytinu priložíte. Potom natriete aj zvyšok podlahy, vždy po pásoch širokých cca 1 m. Následne krytinu dobre pritlačte, alebo ju vyrovnajte valčekom. Po celoplošnom lepení nie je možné po PVC podlahe hneď chodiť, je potrebné pár hodín počkať, aby lepidlo dobre zaschlo a krytina pevne držala.

V tejto súvislosti by vás mohlo zaujímať: