Rada advokáta: Ako sa chrániť pri kúpe bytu

22. januára 2013
Rada advokáta: Ako sa chrániť pri kúpe bytu

Kupujete nehnuteľnosť? Prečítajte si, ako sa nenechať oblafnúť podvodníkmi.

Deniska a Tomáš žili vo svojom jednoizbovom byte, avšak s blížiacim sa termínom pôrodu potomka uvažovali o výmene bytu za väčší. V krátkej dobe sa im podarilo predať svoj jednoizbový byt, pre ušetrenie nákladov si po dohode s kupujúcimi vyhotovili zmluvu podľa vzoru z internetu, overili si podpisy, kupujúci im vyplatili peniaze a zmluvy zaniesli na kataster.

Kúpili prenajatý byt Všetko prebehlo bez problémov, preto sa rozhodli zvoliť obdobný postup aj pri kúpe bytu. Vyhliadli si pekný trojizbový byt, ktorý spĺňal ich predstavy, predávajúci im vždy ochotne vyšiel v ústrety a po niekoľkých obhliadkach pristúpili k podpísaniu zmluvy.

Opäť nechceli mať zbytočné výdavky pri prepise, tak si zmluvy vyhotovili na základe vzorov stiahnutých z internetu, predávajúci si na mestskom úrade overil podpis, dostal od kupujúcich peniaze, podali spolu návrh na vklad a ten bol aj povolený, takže sa začali sťahovať do nového bývania. Po asi dvoch týždňoch im pri dverách zazvonil pán, ktorý sa predstavil ako vlastník bytu, zdržiavajúci sa dlhodobo v Írsku a prekvapene zistil, že v byte bývajú Deniska a Tomáš.

Vysvetlil im, že byt prenajímal pánovi už niekoľko mesiacov a určite tento byt nepredal. Deniska a Tomáš naleteli podvodníkovi, ktorý si byt od vlastníka prenajal a na základe falošného občianskeho preukazu im tento byt predal. Ostali tak bez peňazí aj bez bývania.

Nájsť podvodníka? Takmer nemožné

Náš právny poriadok totiž takýto predaj bytu považuje za neplatný právny úkon, kupujúci sa napriek povoleniu vkladu na katastri nestali vlastníkmi a jediným spôsobom ako získať naspäť peniaze je nájsť podvodníka, ktorý im byt predal.

Keďže však tento mal falošný občiansky preukaz, jeho identitu sa vo väčšine prípadoch nedá odhaliť. Presne takto funguje bytová mafia, ktorá takýmito podvodnými spôsobmi získava peniaze.

Ako sa nenechať oklamať Proti takémuto postupu sa však veľmi jednoducho dá chrániť. Ak by si Deniska a Tomáš nechali spísať kúpnu zmluvu vo forme notárskej zápisnice, zodpovedá notár za totožnosť účastníkov a takejto zodpovednosti sa nemôže zbaviť.

Znamená to toľko, že ak prídu kupujúci o peniaze pre falošnú totožnosť predávajúceho, tak ako v našom príklade, je notár povinný uhradiť im škodu, ktorá sa tak spôsobila. Za činnosť notára zodpovedá štát, ktorý kupujúcim tú škodu uhradí a stratené peniaze im vráti, následne si ju samozrejme bude vymáhať od notára, pričom všetci notári sú povinne poistení a v prípade splnenia podmienok poisťovňa notárovi vyplatiť. Takže kupujúci neprídu o svoje celoživotné úspory a neskončia na ulici. Cena za takto vysokú istotu pritom nie je vôbec astronomická. Pri kúpe nehnuteľností za kúpnu cenu napríklad 35 000 eur sa pohybujú notárske poplatky niekde okolo 300 eur, čo je menej ako 0,9 % z ceny nehnuteľnosti. Pri vyšších kúpnych cenách je toto percento ešte nižšie. Pritom kúpa nehnuteľnosti je investícia, ktorá sa robí obvykle jeden alebo dvakrát za život a použijú sa na ňu prostriedky z celoživotných úspor alebo sa kupujúci zaväzujú banke na celý život. A istota poskytovaná notárom je v tomto prípade najväčšia možná. Preto vždy zvážte, či sa Vám oplatí ušetriť túto čiastku a riskovať podvod a stratu peňazí. Pripravil: Mgr. Peter Danczi – notár http://www.notar-nz.sk

Páčil sa Vám článok?
reklama:
reklama:
Komentáre