Radiátor do kúpeľne – zaváži i dizajn?

8. marca 2018
Radiátor do kúpeľne

Radiátor do kúpeľne sa môže výrazne podieľať na výslednom dizajne celkového zariadenia. Zabudnite na klasiku a siahnite po štýlových rebríkových variantoch alebo po modeloch, ktoré svojím tvarom pripomínajú často umenie. Aj keď vizuálna stránka zaváži, treba si položiť niekoľko základných otázok. 

Na čo bude radiátor slúžiť? Bude hlavným vykurovacím telesom? Postačí vám len ako sušiak na uteráky? Ako bude napájaný? Získaním odpovedí na uvedené otázky si zároveň odpoviete i na to, či hrá výkon radiátora dôležitú úlohu alebo má druhoradý charakter. V každom prípade máme pre vás niekoľko inšpirácií.

Máte svojho favorita? (zdroj: pinterest.com)

Aký radiátor do kúpeľne si vybrať?

V modernom interiéri kúpeľne majú miesto väčšinou rebríkové typy radiátorov. Čisté línie im viac ako pristanú a spĺňajú tak v jednom vlastnosti estetickosti, funkčnosti aj praktickosti. Je príjemné, keď si môžete prikúriť aj mimo zimnej sezóny a po sprchovaní sa usušiť príjemne nahriatym uterákom. Rebríkový radiátor poskytuje trojaký spôsob vykurovania.

Vybrať si môžete klasiku, a teda teplovodné vykurovanie, ďalej elektrický spôsob kúrenia alebo ich kombináciu. Táto voľba závisí tiež od toho, v akej veľkej miestnosti bude vykurovacie teleso umiestnené, ako aj od toho, či je kúpeľňa súčasťou rodinného domu, paneláku alebo chaty. V poslednom prípade záleží tiež na tom, akou tekutinou bude naplnené. Riešením je nemrznúca zmes, ktorá by však kvôli rozťažnosti nemala tvoriť celých 100% vnútorného objemu.

Rebríkový radiátor do kúpeľne má niekoľko variantov

Čo sa týka samotného výkonu, ak je primárnou funkciou radiátora vykurovanie, odporúčaným vzorcom sa môžete dopátrať k správnemu výsledku. Na jeden meter kubický priestoru kúpeľne počítajte s približne štyridsiatimi až päťdesiatimi wattmi. Niekedy môže zavážiť i to, či kúpeľňu obklopujú ďalšie vykurované miestnosti, ako napríklad v bytoch, alebo sa nachádza v krajnej časti domu.

Elektrický radiátor do kúpeľne disponuje integrovanou vykurovacou tyčou, ktorá môže tvoriť tiež súčasť kombinovanej prevádzky. Rozdiel je v napájaní – elektrická sieť verzus ústredné kúrenie. Za zmienku stojí i termostat, vďaka ktorému si môžete regulovať teplotu s funkciami krátkodobého aj dlhodobého nastavenia. Ak túžite mať v kúpeľni chrómový radiátor, buďte obozretní. Mnohí upozorňujú, že vykazuje tepelnú stratu cca 19%.

Ktorý chrómový variant by ste brali?

Pre aký dizajn sa rozhodnúť? Farebný radiátor do kúpeľne alebo nevšedný tvar?

Existuje naozaj široký sortiment radiátorov rozmanitých tvarov, veľkostí, materiálov i farieb. Nepochybne je z čoho vyberať, no tento raz platí, že čím zaujímavejší kúsok vás osloví, tým vyššia cenová relácia mu bude zodpovedať. Je preto dôležité zamyslieť sa nad tým, v akej miere chcete z kúpeľne urobiť luxusné miesto.

Z praktického hľadiska sa totiž účel nemení. Ak ste sa rozhodli navýšiť hranicu rozpočtu, elegancia a štýl vás neminie. Aj pri dizajnovej investícii uvažujte funkčne. Zostane miesto aj pre pohodlné vešanie uterákov? Ak nie, stále prichádza do úvahy alternatíva v podobe vešiakov na uteráky, ktoré sú samostatným doplnkom do kúpeľne.

Vyhnite sa všednosti (zdroj: pinterest.com)

V tejto súvislosti by vás mohlo zaujímať:

Nová kúpeľňa? Inšpirácie na rekonštrukciu
Farebné kúpeľne nemusia byť out
Zrkadlá do kúpeľne ako súčasť štýlového zariadenia
Nábytok do kúpeľne – alternatívy skriniek pod umývadlá

Radiátor do kúpeľne inšpirácie

Aj vzhľad medených rúrok môže byť pôsobivý (zdroj: pinterest.com)

Radiátor do kúpeľne privíta aj farby (zdroj: pinterest.com)

Moderné “panelové riešenie” (zdroj: pinterest.com)

V antracitovom prevedení sú stále žiadané (zdroj: pinterest.com)

Rebríkový radiátor do kúpeľne v rôznych podobách (zdroj: pinterest.com)

V jednoduchosti je krása (zdroj: pinterest.com)

Čo poviete na horizontálne typy? (zdroj: pinterest.com)

Dizajnové radiátory do kúpeľne (zdroj: pinterest.com)

Farebné radiátory netradične (zdroj: pinterest.com)

V modernom ponímaní… (zdroj: pinterest.com)

Originálnosť v hlavnej úlohe (zdroj: pinterest.com)

Nechajte sa unášať dizajnom alebo siahnite po klasike (zdroj: pinterest.com)

Páčil sa Vám článok?