Radíme: laminátová podlaha do bytu hrou

Laminátová podlaha
zdroj: gettyimages.com

Viete ako vybrať správnu podlahu pre váš byt? Nie je to jednoduché, pretože výrobcovia nás každoročne zahrnujú množstvom nových materiálov a nápaditého dizajnu. Top je laminátová plávajúca podlaha. Je to najpredávanejší typ podlahy, pre rôzne stupne záťaže, v rôznych cenových reláciách, má dobrú udržiavateľnosť, dobrú izolačnú schopnosť a je aj v dobrých cenových reláciách.

...

Hneď po nej je dlažba. Keramická dlažba je klasika. Gresová dlažba má tú výhodu, že ak vám na ňu niečo spadne a ostane tam diera, je skoro neviditeľná. Vyberať môžete z nepreberného množstva farieb a dekorov, rôznych formátov (rozmerov) a hrúbky, rôznej povrchovej úpravy (vysoký lesk, protišmyková….).

Ako tretí skončil stále obľúbený koberec. Ten sa delí na dve základné kategórie: a to bytový koberec alebo záťažový koberec.

Ak môžete investovať do podlahy viac peňazí, je ďalším obľúbencom drevená podlaha. Má u nás spolu s kameňom najdlhšiu históriu. Kvalitná drevená podlaha má pri správnom ošetrovaní a údržbe životnosť rovnajúcu sa často až životnosti nehnuteľnosti. Je príjemná na dotyk, teplá, má dobré izolačné vlastnosti. Ošetrené sú lakovaním, voskovaním a olejovaním. Niektoré mäkké druhy dreva sú však málo odolné voči nárazu.

V hlavnej úlohe laminát

  • Hrúbka podlahy – štandard je 6 – 8 mm (samozrejme čím hrubšia tým kvalitnejšia!)
  • Záťažová trieda – najčastejšie sú to čísla 31-33 (31 znesie menšiu záťaž – spálne, menej používané priestory a samozrejme 33 je vhodná aj do viac zaťažených priestorov)
  • Odolnosť voči oderu – najčastejšie sú AC1 – AC5 (AC1 menej odolné, AC5 odolné aj vo verejných priestoroch)
  • Odolnosť voči nárazu tupého predmetu – IC1-IC3 – vyššie číslo znamená vyššiu odolnosť
  • Dĺžka záruky – kvalitné podlahy majú často záruku až 20 rokov
  • Ďalej to môže byť aj vhodnosť na podlahové kúrenie a koeficient prestupu tepla, vodeodolnosť, váha.(Čím je podlaha na meter štvorcový vyššia, tým je v HDF doske zalisovaného viac materiálu, doska má teda nižší tepelný odpor a lepšie vedie teplo (vhodná na podlahové kúrenie) a tiež má tým pádom pevnejší CLICK spoj)

Ďalšie možnosti

  • Vinylová podlaha – delí sa na dva druhy: na lepený vinyl a plávajúci (clickový) vinyl. Je vodovzdorný, vysoko kvalitný, teplejší na dotyk ako laminát, má nízku nášľapnú hlučnosť
  • Korková podlaha – je ekologická, veľmi príjemná, teplá, nehlučná, ľahko udržiavateľná má veľmi veľa dekorov, takže si zachováva kvality korku, ale dizajn je veľmi krásny a efektný
  • PVC podlaha – dnešné moderné varianty sa hodia aj do frekventovaných priestorov, nie je chladná, ľahko udržiavateľná, v dobrých cenách
  • Marmoleum – z prírodných surovín, má výbornú životnosť, je antialergénne a antistatické
  • Liata podlaha – je to súvislá liata epoxidová plocha bez škár a medzier. Pridaním pigmentov možno vytvárať rôznu farebnosť či dokonca vzory a 3D obrazce.
  • Koberec – dnes sa vyrába z moderných materiálov, pôsobí teplo a útulne. Je príjemný na dotyk, dobre udržiavateľný a čistiteľný. Pohlcuje zvuky. V súčasnosti existuje už veľa druhov aj do namáhaných priestorov. Dnes sa viac používajú menšie kusové koberce, ktoré sú skôr doplnok, ako celoplošné koberce

Cesta k rozhodnutiu
To záleží od funkcie, ktorú má podlaha v jednotlivých miestnostiach plniť, od nárokov, ktoré na ňu máte a od estetickej funkcie. Takže je jasné, že inú podlahu vyberiete do technickej miestnosti a inú do kuchyne.

Kuchyňa – tu je dôležité, aby bola podlaha bola ľahko udržiavateľná, odolná voči vlhku a tiež voči nárazom a poškriabaniu. Najčastejšie preto voľba padne na dlažbu alebo laminátovú podlahu s vodovzdornou úpravou alebo vinylovú podlahu.

Obývačka a ostatné obytné miestnosti – tu je dôležitá funkčnosť ale aj príjemný pocit a preto voľba padá najčastejšie na laminátovú, vinylovú alebo drevenú podlahu. Nezriedka sa používa aj dlažba, ktorá, ak nie je zapnuté podlahové kúrenie, je na bosú nohu chladná. Kto obľubuje príjemný pocit z bosej chôdze po hrejivom materiáli, ten si vyberie celoplošný koberec.Dnes už existujú materiály veľmi odolné voči zašpineniu.

Kúpeľňa – v nej víťazí dlažba. Existujú aj iné alternatívy, ktoré dokážu inak chladne pôsobiacu miestnosť pretepliť. Sú to vodeodolné vinylové podlahy alebo korkové podlahy, ktoré dobre znášajú aj vlhké prostredie.

Zopár tipov na záver

  • Svetlá podlaha miestnosť zväčšuje, ale pôsobí chladnejšie
  • Tmavá podlaha priestor opticky zmenšuje, ale pôsobí útulnejšie
  • Podlahové lišty sa vyberajú vo farbe podlahy (miestnosť opticky zväčšia), alebo vo farbe steny, prípadne neutrálne – napr. nerezové
  • Prechodové a ukončovacie lišty treba vždy zjednotiť s podlahou aby boli čo najnenápadnejšie
  • Pri veľkoplošnom pokladaní musí byť pri niektorých materiáloch zachovaná po určitých metroch dilatačná špára
  • Pri výbere podlahy si požičajte vzorku, ktorú prirovnáte k dverám a nábytku. V každom svetle môže podlaha vyzerať trošku inak.

V tejto súvislosti by vás mohlo zaujímať: