Renovácie obytných budov z pohľadu úradov

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Bez názvu
Foto: Môj dom

Pri väčších prestavbách je nutné vyjadrenie statika

Nespokojnosť s daným stavom bytu sa často vyskytuje najmä v starších panelových domoch. Práve v týchto prípadoch však treba upozorniť na to, že aj na prvý pohľad bezvýznamná zmena, akou je rozšírenie alebo úprava dverného otvoru či posunutie priečky o niekoľko centimetrov, môže mať vplyv na statiku stavby.

Problémom pri panelových sústavách je, že prakticky všetky konštrukčné prvky – steny, stropné konštrukcie a často i bežné priečky, sú navzájom spriahnuté a podieľajú sa na statike celej stavby. Stretnúť sa môžeme napríklad s priečkami kotvenými rozopieraním medzi strop a podlahu, priečkami priťaženými stropnou konštrukciou, prípadne aj s priečkami prestupujúcimi stropné konštrukcie. Podľa § 139b ods.15 bod b zásahy do takejto priečky nemôžeme vnímať ako opravy alebo výmenu nepodstatných stavebných konštrukcií.

Bez názvu
Foto: Môj dom

Navyše, panely z predpätého železobetónu si zachovajú svoje vlastnosti len v pôvodnom stave. Pri prerezaní kovových výstuží sa mení ich únosnosť, a teda aj úloha v rámci konštrukcie budovy. Statiku, samozrejme, nemožno podceňovať ani pri iných typoch konštrukcií, napríklad pri tehlových alebo drevených stavbách.

Posúdenie autorizovaným inžinierom – statikom je nutné vždy, keď sa zasahuje do nosnej konštrukcie stavby alebo sa významne zvyšuje zaťaženie existujúcej konštrukcie. Aj vybúranie a vymurovanie nenosnej priečky na novom mieste alebo vytvorenie podlahy s vyššou hmotnosťou môže neúnosne zaťažiť stropnú konštrukciu.

Posúdenie si žiada aj zväčšovanie či vytváranie nových okenných a dverných otvorov. Typickým príkladom, keď treba prehodnotiť únosnosť pôvodných konštrukcií, je zasklievanie balkónov alebo výmena ľahkej strešnej krytiny za ťažkú.

Pri úvahách o rozsahu rekonštrukcie alebo obnovy treba mať na pamäti, že únosnosť existujúcich konštrukcií sa môže významne znížiť v dôsledku veku a opotrebenia. V mnohých prípadoch je práve zjavné poškodenie a oslabenie konštrukcií dôvodom na rekonštrukciu. Statický posudok v takých prípadoch predstavuje podklad pre správny návrh opravy, zosilnenia alebo náhrady pôvodných konštrukcií novými. Zároveň je dôležitým dokladom pri rozhodnutí stavebného úradu o tom, či bude na povolenie plánovaných úprav nutné aj stavebné konanie, alebo sa môžu realizovať na základe ohlásenia stavby. V závislosti od charakteru riešených problémov sa môžu vyžadovať i ďalšie prieskumy – geologický či hydrogeologický, prieskumy omietok, dreva a ďalších stavebných materiálov.

Celý článok si môžete prečítať tu.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať