Robotická kosačka – naozaj užitočný pomocník či len luxusná hračka ?

5. júna 2016
Robotická kosačka – naozaj užitočný pomocník či len luxusná hračka ?

Dnes môžete mať posekanú  trávu takmer bez námahy. Stačí vypustiť na trávnik moderné zariadenie- robotickú kosačku a môžete si ísť po svojich. Keď sa vrátite, pohľad na precízne pokosený trávnik vás zaručene poteší .

H350 0357.jpg

Princíp moderných robosekačiek

Tento typ zariadenia sa hodí najmä tým, ktorí kosenie trávy neznášajú alebo ho považujú za príliš vyčerpávajúcu činnosť. Na druhú stranu ho môžu oceniť aj ľudia, ktorí kosenie trávy síce nepovažujú za zbytočnosť, ale kvôli nedostatku času na neho nemajú čas. S nenahraditeľným robotickým pomocníkom si človek môže užívať dokonale zastrihnutý trávnik jednoducho a bez námahy.

Robomow rs630 side 1500x1000.jpg

Ich hlavným a jediným cieľom je permanentná starosť o trávnik posekaný na stanovenú výšku. Robosekačky nezbierajú posekanú trávu, iba zastrihávajú končeky trávneho porastu, ktoré slúžia ako prírodné hnojivo, čím dochádza k ideálnemu mulčovaniu pôdy.
Robotické kosačky fungujú podobne ako robotické vysávače. Sú samostatné, stačí si len vybrať jeden z prednastavených programov. Všeobecne by sa dalo povedať, že čím viac tlačidiel má kosačka pre nastavovanie funkcií, tým lepšie sa vám budú nastavovať všetky možnosti, zvlášť keď je vybavená aj numerickou klávesnicou. Zadávanie čísiel sa môže hodiť u bezpečnostného PIN kódu, ktorý je nutné zadať pre spustenie prístroja.

Aby zariadenie vedelo, kde všade sa smie pohybovať, musia sa mu stanoviť hranice. Lepšie typy kosačiek majú integrovaný GPS modul a v priestore sa orientujú podľa nastavených súradníc, u starších druhov sa musí okruh vytvoriť manuálne tzv. Obvodovou slučkou z vodičov. Vďaka nej bude kosačka vedieť, čo presne môže pokosiť, a ako sa orientovať v priestore.Vodiče stačí položiť na zem a zaistiť ich skobami pod úroveň nožov, po čase vodiče zarastú a prestanú byť vidieť. Samozrejmosťou je, že keď si neviete rady s nastavením, môžete sa pozrieť do priloženého manuálu.

Ako vybrať robotickú kosačku?

Najdôležitejším faktom pri výbere robosekačky je veľkosť zatrávnenej plochy. Výrobcovia u svojich produktov uvádzajú odporúčanú alebo maximálnu veľkosť trávnika. Odporúčaná veľkosť označuje ideálnu veľkosť, ktorú je kosačka schopná pokosiť za prijateľný čas. Maximálna veľkosť naopak predstavuje najneskoršiu medzu, kde dokáže kosačka operovať v rámci priestoru vymedzeného od hraničného kábla alebo svojej základne v závislosti na veľkosti batérie a intenzity signálu. Ak by bola maximálna veľkosť pre príklad 600 metrov štvorcových, rozloha pozemku by nemala túto hodnotu prevyšovať. V opačnom prípade by sa mohol robot potýkať s nedostatkom signálu. Menšia veľkosť plochy bude len na prospech. Do celkovej plochy, ktorú má robot na starosti, sa samozrejme nezapočítavajú miesta bez trávy, ako sú cesty, záhony, bazén a iné.

Kosačka zvládne pokosiť teoreticky akýkoľvek tvar trávnika. Jediné, na čom záleží, je členitosť terénu. Robosekačky je možné používať iba na trávniky, ktoré boli vopred upravené na výšku približne 20 centimetrov benzínovou či elektrickou motorovou kosačkou. S nerovnými plochami, veľkými trsami alebo vystúpenými koreňmi si bohužiaľ neporadí, pretože na týchto nevhodných miestach vždy uviaznu a pre ich oslobodenie je nutný ľudský zásah. Ako aj plocha s mnohými cestičkami alebo stromami, nie je pre robotickú kosačku vhodná. Ak vopred viete, že niektorý úsek pre ňu môže byť problémový, jednoducho prístroj naprogramujte tak, aby sa staral iba o časť pozemku. V tomto ohľade by sa mal človek na záhrade skôr spoľahnúť na motorovú kosačku. Ak je trávnik rovnomerne zatrávnený a nie sú na ňom žiadne extrémne nerovné miesta, výsledky vás prekvapia. Kosačke nerobí problém pokosiť mokrú alebo o niečo vyššiu trávu. Rovnako tak si poradí s miernym svahom so sklonom do 30 °.

Kapacita batérie

Ak počítate s veľkou záhradou, zariadenie by malo mať takú batériu, aby zvládlo pokosiť aspoň 150 metrov štvorcových. Nesmiete zabudnúť ani na rýchlosť dobíjania batérie, nabíjací cyklus by nemal trvať dlhšie ako dve hodiny, inak by sa kosenie celého trávnika predĺžilo na niekoľko dní.

Záber robotickej kosačky predsa len nie je najdôležitejšou charakteristikou, lebo na tom predsa až tak nezáleží, keď za vás prácu odvedie niekto iný. Avšak čím viac sa poseká, tým rýchlejšie bude hotovo. Základom je správny systém sekacieho zariadenia, ktorý musí byť bezpečný a efektívny zároveň. Dajte si pozor na použitý systém nastavenia výšky kosenia trávy. Existuje niekoľko rôznych možností a každá kosačka ho môže mať vyriešený inak. U vybraných druhov nastavujete potrebnú výšku otočným kolieskom, u iných zasa musíte zložito manipulovať s celým prístrojom, otáčať ho hore nohami a rozoberať mechanizmus skrutkovačom. Záleží aj, akú minimálnu výšku je možné nastaviť. Dvadsať milimetrov je viac ako dostatočná hodnota, no tridsať milimetrov bude pre výsledný vzhľad trávnika už o niečo horšie. Je vhodné si tiež zistiť, ako často je nutné u použitej technológie vymieňať ostrie, čím zistíte, aká je životnosť britov.Vždy sa vopred uistite, že kupujete také zariadenie, s ktorého nastavením a servisom nebudete mať trápenie.

Electric lawn mower main.jpg

Autonómne kosačky môžu mať aj ďalšie doplnkové funkcie, ktoré nepatria medzi štandardnú výbavu. Za príplatok si môžete zaobstarať veľa praktických zlepšení, napríklad detský zámok, bezpečnostný systém, upozornenia a ďalšie. Aj vďaka dažďovému senzoru robot spozná, že je vonku daždivé počasie, a teda nebude plytvať batériou na kosenie trávy. Niektorí výrobcovia pokročili a pre svoje robotické kosačky vytvorili špeciálnu mobilnú aplikáciu pre moderné telefóny. Vďaka nej môžete prístroj ovládať aj na diaľku a nastavovať svoje priority v rámci vybraného časového rozvrhu.

 

Páčil sa Vám článok?
reklama: