Rohové kuchyne sú najpopulárnejšie

30. mája 2017
Rohové kuchynské linky skosený roh

V súčasnosti si popularitu užívajú najmä rohové kuchyne. Usporiadanie kuchynských liniek do L či U má totiž veľké výhody z hľadiska šetrenia priestoru a praktickosti. Menšia alebo väčšia kuchyňa, roh tentokrát víťazí.

Možno práve vy stojíte pred zariaďovaním novej kuchyne alebo jej rekonštrukciou a premýšľate, aké riešenie rozloženia skriniek by bolo najideálnejšie. Pri jej plánovaní pamätajte na to, že musí vyhovovať najmä vám. Hostia síce môžu byť z vašej kuchyne nadšení, no pokiaľ nie je praktická pre vás, pravdepodobne ste uprednostnili dizajn pred funkčnosťou.

Rohové kuchyne v rôznych farebných a materiálových prevedeniach (zdroj: pinterest.com)

Rozloženie kuchyne

Nielen rohové kuchyne si pred samotnou realizáciou vyžadujú svedomité plánovanie. Položte si niekoľko základných otázok, ktorých odpoveď vás posunie opäť o krok ďalej pri návrhu kuchynskej linky.

 • Aké je dispozičné riešenie miestnosti, jej priestory a rozmery?
 • Koľko miesta potrebujete na skladovanie potravín a uloženie kuchynského riadu?
 • Koľko členov rodiny je súčasťou pravidelného stolovania?

Rôzne štýly kuchynských rohových liniek (zdroj: pinterest.com)

Tým, že využijete roh miestnosti na usporiadanie skriniek, maximalizujete aj pracovnú plochu, ktorú potrebujete bez ohľadu na to, či bývate v byte alebo dome. Pokojne môžete využiť aj dva rohy miestnosti. Kuchynskú linku v tvare L rozšírite do písmena U. Takéto rozloženie s protiľahlými skrinkami sa podieľa na kompaktnej prepojenosti.

Fungovanie v kuchyni je efektívne aj v prípade rozloženia skriniek v menšom priestore. Vtedy je samotná plocha medzi protiľahlými skrinkami kratšia a vy sa zbytočne nenabeháte (ako to môže byť v prípade kuchýň vo veľkých priestoroch). Ak by sme sa bavili o populárnom z populárneho, tak L-kové kuchyne víťazia. Viac sa dočítate v článku “Rohové kuchynské linky sú najčastejšie do L.”.

Trendom rohových kuchýň sú chýbajúce horné skrinky, nahradené napr. policami (zdroj: pinterest.com)

Funkčnosť

 • Koľko času trávite v kuchyni?
 • Ako často varíte?
 • Pre koľkých ľudí pripravujete jedlo?

Pri zariaďovaní kuchyne je potrebné dbať najmä na jej funkčnosť. Sami najlepšie zistíte, že správnym naplánovaním jednotlivých zón si uľahčíte prácu a ušetríte čas. V skratke povedané, varenie vám pôjde naozaj od ruky, pretože všetko máte ihneď poruke. Tu sa nám do popredia prediera logickosť. Tá zabezpečí, že v kuchyni bude varenie radosťou.

Nie je jedno, kde umiestnite chladničku, drez či varnú dosku. Na ich rozložení záleží. Ak máte nedostatok pohybu, tento problém skúste vyriešiť inak ako zbytočným pobehovaním okolo kuchynskej linky. Existujú určité pravidlá, ktoré sa podieľajú na efektivite jednotlivých zón. No tým najzákladnejším je, aby ste sa aj pri príprave jedál cítili príjemne.

Pracovné zóny v kuchyni kuchynský trojuholník

Pracovné zóny v kuchyni, tzv. kuchynský trojuholník (zdroj: pinterest.com)

Pracovné zóny

Ak varíte, absolvujte pri kuchynských skrinkách a spotrebičoch “kolotoč”. Vybrať z chladničky či mrazničky, umyť, nakrájať, použiť odpadkový kôš, vybrať hrnce, variť, vybrať zo skrinky koreniny, znova do chladničky… Všetko má svoje miesto. Najmä v kuchyni. Naplánujte si preto zónu prípravy jedál (dostatočná plocha pracovnej dosky a chladnička v blízkosti), zónu na varenie (rúru na pečenie oddeľte od varnej dosky, mala by byť na úrovni výšky vašich očí).

Ďalšou zónou je miesto na umývanie (drez, umývačka prípadne drvič odpadu) a taktiež úložná zóna, kde si uložíte všetky kuchynské náčinia. Zónu na stolovanie taktiež zohľadnite. Záleží na tom, či máte k dispozícii aj jedáleň. Nezabúdajte, že riady môžete premiestniť hocikedy aj do inej skrinky, avšak spotrebiče nepremiestnite. Preto venujte ich ideálnemu rozmiestneniu zvýšenú pozornosť. S rohovou kuchynskou linkou to pôjde bez problémov.

Biela farba kuchyne obľubuje všetky štýly (zdroj: pinterest.com)

 • zóny by mali na seba nadväzovať pri práci: skladovanie zásob – umývanie – varenie
 • medzi varnou doskou a drezom by mala byť minimálna plocha 80 cm
 • umývačku umiestnite k drezu, vyvarujete sa zbytočnej vody na zemi
 • prispôsobte výšku pracovnej plochy vašej postave
 • ušetrite miesto špeciálnymi úložnými systémami a košmi
 • nezabudnite na vhodné osvetlenie (“Ako na osvetlenie kuchyne.”)

Rohové kuchyne môžu vyzerať rozmanito (zdroj: pinterest.com)

Rohové kuchyne sú stále populárnymi a neurobíte chybu, ak sa rozhodnete pre takéto riešenie kuchynských skriniek. Okrem funkčnosti sa, samozrejme, zamerajte aj na dizajn, aby sa nestalo, že sa vám po pár rokoch zunuje. Možno vám pomôže naša inšpirácia.

Páčil sa Vám článok?
reklama:
reklama:
Súvisiace príspevky
Komentáre