Rohové lavice- riešenie malých kuchýň

1. júla 2016
Rohové lavice- riešenie malých kuchýň

Rohové jedálenské lavice prežívali svoj boom hlavne v 70. rokoch. Panelová výstavba frčala a v kuchyniach nebolo veľa miesta. V panelákoch sa žije dodnes, takže s nedostatkom miesta v interiéri bojuje kdekto.

Modern dining benches.jpg

Priestor 

Hlavnou výhodou tohto nábytkového kusu je úspora miesta. Rohová lavica nepotrebuje okolo seba žiadny ďalší priestor, tak ako stoličky, ktoré musíte od stola odsunúť, aby ste sa zdvihli.Pritom ponúkne posedenie pre viac ľudí, využíva sa aj jej roh. 

Rohové lavice sa nemusia situovať len do kúta kuchyne, využitie nájdu ako funkčný predel rovnako v hlavnom obytnom priestore, kde sa spája kuchynská časť s jedálenský a obývacím .

Conversatory dining benches evita.jpg

Miesto skrinky

Ak je rohová lavica vybavená úložným priestorom, získate ďalšie miesto na ukladanie rôznych vecí, ktoré nemusia byť vystavené na obdiv.

Úložný priestor môže mať podobu klasického výklopného sedáku, zasúvacieho boxu, alebo dokonca výsuvného šuplíku, a to rôznych veľkostí. Existujú aj rohové lavice s výklopným úložným boxom, ktorý siaha až k podlahe. Nohy by mali v kolenách pri sedení zvierať uhol 90 stupňov, preto by sediaci osobe nemal vadiť chýbajúci voľný priestor pod sedadlom, ako je u stoličiek.

Materiály

Najčastejšie sa vyrábajú z masívneho dreva (napríklad borovica, buk, jelša …), ktoré sa dá moriť v rôznych odtieňoch, od svetlého po tmavšie, alebo povrchovo upraviť lakom či voskom. A tiež z lamina čiže z laminovanej drevotrieskovej dosky (LDT) v rôznych dekoroch. Niekedy sa lavice zhotovujú z kombinácie týchto materiálov alebo v spojení s kovom.

Niektoré výrobky sú bez čalúnenia, iné ho využívajú čiastočne alebo úplne. Potom majú sedáky alebo aj operadlá výplň väčšinou z polyuretánovej peny, ktorú prekrýva buď poťahová textília, koža, alebo takzvaná eko koža (umelá koža, ktorá sa ľahšie udržiava).

Country corner dining room table set design leather chairs.jpg

Klasiku predstavuje rohová lavica s jednou dlhšou a jednou kratšou stranou, pričom tá kratšia kopíruje rozmery obdĺžnikového stola. Pre porovnanie – na priestor 150 cm sa pohodlne zmestia dve stoličky a teda dvaja ľudia, kdežto na lavici rovnakej dĺžky si sadnú tri osoby.

Dining room corner bench awesome 7 modern green white wood dining room idea with wooden padded corner banquette bench.jpg

Hoci je vzhľad rohovej lavice svojim spôsobom daný, z pohľadu dizajnu sa ponúka viac možností. Okrem tradičného prevedenia, či už v mestskom alebo vidieckom štýle, sa predávajú aj rohové lavice, ktoré predstavujú moderný nábytok a pripomínajú niekedy skôr pohodlnú sedačku. Na rozdiel od nej však ani pri väčších rozmeroch nepôsobia tak masívne .

 

Páčil sa Vám článok?
reklama: