Rolety na okno a balkón sú odlišné

24. júla 2019
Rolety na okná
zdroj: gettyimages.com

Prvým krokom bude rozhodnutie, či chcete vonkajšie alebo vnútorné rolety. Zohľadnite všetky technické parametre, dizajn aj farbu. Ideálne je, ak máte materiál, typ a dizajn premyslený ešte v projektovej fáze. Ani dodatočná inštalácia roletového systému nepredstavuje väčší problém, avšak v takomto prípade sa obráťte na pomoc odborníka. Rolety sú nenahraditeľnou investíciou do budúcnosti. Poskytnú vám ochranu pred intenzívnym slnečným žiarením, zabránia prenikaniu horúceho vzduchu do miestnosti, chránia okná pred dopadajúcim dažďom a zabezpečujú súkromie vám aj celej vašej rodine.

Rolety na okná ako praktický aj štýlový doplnok

Ako sme už spomenuli, rolety sa delia na interiérové a exteriérové. Pozrime sa bližšie najskôr na typy vonkajších roliet.

Rolety schované vo fasáde a zaomietnuté
Toto riešenie by ste mali plánovať už v projektovej fáze. ide o najkrajší typ vonkajších roliet, ktoré majú box schovaný vo fasáde alebo v preklade nad oknom a vodiace lišty zapustené v ostení okna. Stavebný otvor sa dimenzuje podľa veľkosti okien, no musí sa zväčšiť aj pre spomínaný box. Niektoré typy týchto roliet sa hodia aj pre rekonštrukciu, no iba v prípade, ak sa chystáte vymieňať celé okná aj s rámom. Box pre roletu bude potom situovaný priamo v stene nad oknom.

Rolety s priznaným boxom a vodiacimi lištami v ostení
Na výber máte niekoľko tvarových typov kastlíkov. Na modernom dome krásne vynikne jednoduchý s pravouhlými hranami. Pri tomto type roliet oceníte najmä ich farebné prevedenie. Ak zladíte farbu s rámami okien, vodiace lišty a box budú menej nápadné. Ladiť môžete aj s farbou fasády, strechy, vstupnými dverami, alebo garážovou bránou.

Materiálovo zladené rolety
V ponuke nájdete plastové a hliníkové rolety. Hliníkové rolety sú kvalitnejšie, trvanlivejšie, ale aj drahšie. Vyniknú len s hliníkovými rámami okien. K plastovým rámom voľte aj plastové rolety. Výhodou je, že k odtieňu plastového rámu sa zaručene ľahko trafíte aj s odtieňom roliet. Pri drevených okenných rámoch sa používajú hliníkové rolety so špeciálnou a odolnou fóliou na povrchu, ktorá verne imituje drevo.

Vnútorné rolety
Medzi súčasnými roletovými tkaninami sú aj také, ktoré neprepustia dovnútra žiadne svetlo. Na výber máte aj zo širokej ponuky farieb. Pre dokonalé zatemnenie voľte model s boxíkom a vodiacimi lištami, ktoré sa lepia priamo na okenný rám. Výber farby je pri interiérových roletách omnoho dôležitejší, ako pri tých exteriérových. Farbu rolety zvoľte tak, aby ladila s celkovým interiérom.

Na trhu sú aj bambusové rolety, ktoré pôsobia veľmi prirodzeným dojmom. Bambus je pevný a ohybný materiál Tým, že je prírodný je vlastne každá roleta originál. Bambusové rolety sa hodia do chalupárskeho prostredia a prírodne zariadených interiérov. Najviac vyniknú v miestnostiach zariadených v etno štýle.

Kvalitné tienenie pre váš balkón

Ak bývate v panelákovom byte, balkón je pre vás doslova oázou pokoja. Kvety a bylinky v črepníkoch ho premenia na kúsok vysnívanej záhrady. A vychutnávanie si rannej kávy na čerstvom vzduchu je proste na nezaplatenie. Balkóny a lodžie sú veľmi obľúbené aj v rámci rodinných domov. No len v tom prípade, ak nie ste celý deň vystavení vytrvalým a horúcim slnečným lúčom. Výber vhodného tienenia na balkón sa odvíja od jeho orientácie na konkrétnu svetovú stranu.

Vonkajšia screenová roleta je vyrobená zo špeciálnej látky, ktorá pohltí slnečné lúče a zabezpečí, že si na balkóne posedíte v príjemnom chládku. Svetlá farba rolety zníži dopad slnečných lúčov na balkón až o 85 percent. Táto roleta je vhodná na balkóny a lodžie orientované na východ alebo západ, teda tam, kde väčšinu dňa svieti slnko.

Ak sa rozhodnete pre vonkajšiu plastovú alebo hliníkovú roletu, zabudnite na výhľad von. Svoju funkciu roleta splní iba vtedy, ak zakrýva všetky presklenené strany. Aby sa balkón neprehrieval, rolety musia byť cez deň zatiahnuté. Príjemné posedenie si tak vychutnáte maximálne večer. V tomto prípade sú vhodnejšie žalúzie, pri ktorých viete regulovať množstvo dopadajúceho svetla a na balkóne si môžete kľudne posedieť aj počas dňa.

Svieti vám slnko na balkón len určitú časť dňa? Siahnite po interiérových žalúziách alebo roletách. Interiérové tienenie nedokáže odraziť slnečné lúče späť do exteriéru a nezabráni prehrievaniu. Pomôžu však vytvoriť tieň pre príjemné posedenie.

V tejto súvislosti by vás mohlo zaujímať:

Páčil sa Vám článok?
Súvisiace príspevky