Sadenie uhoriek

9. augusta 2019
Sadenie uhoriek

V žiadnej zeleninovej záhrade by nemali chýbať uhorky. Sú chutné, zdravé, plné užitočných vitamínov. Využijete ich nielen v kuchyni, ale aj v rámci domácich skrášľovacích procedúr. Poďte sa s nami inšpirovať, ako postupovať pri ich pestovaní.

Uhorky sa vyšplhajú do výšky, a tak je zvláštne, ak ich niektorí záhradkári pestujú bez vhodnej opory. Tá totiž zabezpečí bohatú úrodu aj z jedného či dvoch riadkov. Uhorka je teplomilná popínavá rastlina, ktorá sa bez problémov vyšplhá do výšky, a vy tak získate dostatok úrody aj v malej záhrade či na balkóne v kvetináči.

Všestranná uhorka

Kedysi sa zvykli uhorky vysievať na Marka podľa notoricky známej pranostiky. Ide ale o teplomilnú rastlinu, a tak nič nezískate, ak sa s výsevom poponáhľate. Pokojne počkajte až do druhej polovice mája alebo si rastliny predpestujte a v druhej polovici mája už vysádzajte na záhon mladé priesady. Pokiaľ vysievate uhorky priamo na záhon, ochráňte výsev bielou netkanou textíliou. Vytvorte nad riadkami uhoriek, pomocou drôtov a textílie, tunel, ktorý pomôže udržať potrebnú teplotu či vlhkosť, aby sa semienkam v pôde darilo a chladnejšie noci nezničili mladé rastlinky. Už niekoľko týždňov (dva až štyri v závislosti od veľkosti mladých rastlín) po vzídení odstráňte textíliu a pripravte uhorkám vhodnú oporu.

Drôtené konštrukcie a siete Výhod vertikálneho pestovania uhoriek je hneď niekoľko. Uhorky síce potrebujú vyššiu vzdušnú vlhkosť a bohatú zálievku, ale plody v mokrom prostredí plesnejú či zahnívajú. Preto je dobré spodok rastliny nastlať slamou alebo drevovlnou a potiahnuť uhorky do výšky, kde budú mať dostatok svetla aj vzduchu. Ďalšou výhodou je pestovateľský výnos. Uhorky bez opory neprinesú toľko úrody ako tie, ktoré pekne vyviažete. Na tento účel sa využívajú dômyselné drôtené konštrukcie alebo pevné siete s veľkými štvorcovými okami. Niektorí záhradkári si pomáhajú drevenými kolmi a motúzmi, tie odporúčame použiť len jednorazovo, nakoľko v dreve či špagáte ostávajú choroboplodné zárodky, ktoré by mohli zbytočne ohroziť rastliny v budúcej sezóne.

Kolmo verzus diagonálne Pokiaľ máte k dispozícii krásne presvetlený záhon, ale trpíte nedostatkom priestoru, bude lepšie, keď k uhorkám postavíte kolmú konštrukciu. Ak máte viac miesta, neváhajte ju nasmerovať diagonálne. Rastliny sa budú šplhať šikmo nahor a získajú tak potrebné osvetlenie po celej dĺžke výhonkov.

Pestovanie v kvetináči Aj na balkóne si môžete vypestovať dostatok uhoriek. Samozrejme, nebude ich toľko ako zo záhrady, ale z dvoch – troch rastlín dokážete získať pekný výnos. Doprajte vhodnú oporu rastlinám aj v nádobe.

V tejto súvislosti by vás mohlo zaujímať:

Páčil sa Vám článok?
Súvisiace príspevky