Šalvia lúčna, lekárska a divotvorná – aký je rozdiel?

15. augusta 2016
Šalvia lúčna, lekárska a divotvorná – aký je rozdiel?
 Chlpaté a typicky voňavé lístky šalvie lekárskej sa už tisícky rokov používajú ako zaujímavé korenie k mäsu, ale hlavne ako liečivá bylinka. Okrem nej je však viac druhov.

Šalvia lúčna – burina aj okrasná rastlina

Šalvia lúčna rastie v teplejších oblastiach nášho územia, vo voľnej prírode, ale pestuje sa aj ako okrasná rastlina. Používa sa  napr. do vonných olejov.

Sage.jpg

Šalvia lekárska v kuchyni

Ako korenie sa užívajú čerstvé alebo sušené listy farby zelenošedej až striebrosivej. Majú trpkú či ľahko horkastú chuť a hodí sa hlavne k bravčovému a teľaciemu mäsu. Pridáva sa tiež do omáčok, plniek a na ochutenie syrov. Zbiera sa aj kvitnúca vňať, v období júna až júla.

Sage_16x9.jpg

Šalvia lekárska v medicíne

Šalvia sa používa aj v liečiteľstve, a to pre svoje protizápalové, antivirotické a antibakteriálne účinky, zabraňuje hnačkám. Obmedzuje potenie, najmä ak je nervového pôvodu, ako napr. Pri nočnom potení v klimaktériu alebo v puberte. Pomáha pri žalúdočných, črevných a žlčníkových ťažkostiach a nadúvanie. Osvedčila sa ako kloktadlo pri zápaloch slizníc v ústach, v nose a v krku. Dokáže výrazne uľaviť od prekrvenia dýchacích ciest a pôsobí aj ako prevencia ďalších infekcií. Vo vyšších dávkach (alebo v kombinácii s alkoholom) pôsobí toxicky!

Obsah jedu v siliciach šalvie

Obsiahnuté fytoestrogény zlepšujú stav žien hlavne pri prechode a nemajú rakovinotvorné účinky ako umelé estrogény. Je to vďaka obsahu thujonu, čo je pomerne nebezpečná látka, ktorá je známa ako súčasť absinthu a niektorých ďalších alkoholických nápojov s názvom “bitter”. Kvôli obsahu thujonu môžu byť silice šalvie vo vyšších dávkach jedovaté. Predávkovanie môže vyvolávať halucinácie. Preto čaj zo šalvie vždy varíme aspoň 2 minúty, aby sa thujon vyparil. Kým šalviu lekársku vídame často, jej príbuzná šalvia divotvorná u nás voľne nerastie a dá sa pestovať iba z odrezkov v kvetináči.

Sage tea in transpartent teacup.jpg

Šalvia divotvorná

Tento druh obsahuje zvláštne látky – jedná sa o Salvinorin A, ktorý odborníci označujú za jeden z najsilnejších prírodných halucinogénov. Trebárs zakázané LSD je údajne len o málo silnejší. Hlavný rozdiel je však v návykovosti.

Páčil sa Vám článok?
reklama: