Secesia v bývaní – secesný štýl vás očarí

12. januára 2021
Secesný štýl interiéru
zdroj: gettyimages.com

O tom, že secesia bola rozmanitým štýlom svedčí aj fakt, že počas svojho vzniku mala hneď niekoľko názvov. V Anglicku to bol Modern Style, vo Francúzsku Art Nouveau, v Nemecku Jugendstil, v Španielsku Modernismo a pomenovanie Liberty patrilo Taliansku. Stretnúť sa môžete aj s eufemizmom pre túto epochu – La belle époque.

Charakteristické znaky secesie (nielen) v bývaní:

  • ornamentálnosť
  • použitie neobvyklých farieb
  • estetické využívanie rozličných materiálov
  • plynule vlniaca sa krivka – odmieta sa pravidlo rovnej čiary (čo je kontrastom v porovnaní s minimalizmom)
  • geometrické tvary sa tešia obľube (najmä na obkladoch a dlažbách)
  • využíva sa tiež štylizácia prírodných tvarov (listy, kvety, ľudské telo)

Secesný nábytok

Secesia a nábytok – práve táto “remeselnícka oblasť” má mierne odlišné znaky v jej rôznych kontinentálnych podobách. Pre Anglicko je napríklad typické čierne morené drevo, plochy brúseného laku v krémovej bielej, menšie množstvo naznačených ornamentov a kriviek. Oproti tomu, vo Francúzsku je ornamentom v podstate všetko.

Secesia sa v interiéri vyznačuje aj sklenenými vitrážami, zdobeným sklom v spomínaných neobvyklých farbách, a tiež výzdobou keramiky. Dlažby a obklady v secesnom štýle zdobia tvary kružnice, jej výsekov, pričom sú tvorené rozmanitými, často kontrastnými farbami. Tie však napriek tejto vlastnosti pôsobia harmonicky.

Secesný štýl interiéru

Ak by sme to povedali veľmi zjednodušene, tvrdili by sme, že secesia je na kilometre vzdialená od minimalizmu a v rámci bývania sa niekedy približuje napríklad k štýlu retro. Svedčia o tom aj dlažby a dlaždice, ktoré sa vďaka zaujímavej palete ornamentov predierajú opäť do moderných domácností.

Secesia, to je veľké množstvo fantázie, ale aj elegancie, ktorá pretrvá v domácnostiach niekoľko rokov bez toho, aby vyšla z módy. Keďže najmä vzhľad dlažieb pôsobí kontrastne, nechajte ho vyniknúť a zvyšok miestnosti zariaďte striedmo. Kúpeľňa, kuchynská zástena, ale aj chodba budú vhodnými adeptmi…

Páčil sa Vám článok?
Súvisiace príspevky