Skalky sa hodia všade: pred domom aj pri dome

28. októbra 2019
Skalka na záhrade
zdroj: gettyimages.com

Ak sa rozhodnete pre skalku vo svojej záhrade, dôležité je, mať na ňu dostatok miesta. Výhoda je, ak máte svahovitý terén, no založiť si ju môžete aj na úplnej rovine, avšak bude to namáhavejšie. Aby vám to išlo ľahšie, pomôžeme vám od výberu kameňa a skalničiek, cez stavbu a výsadbu až po starostlivosť.

Skalka s dávkou fantázie

V prípade rovinatého terénu budete musieť najskôr spraviť vyvýšeninu zo zeminy, ktorú buď máte niekde v kúte odloženú alebo si ju necháte doviezť. Dôležité je zeminu preosiať a ak je veľmi kyslá, tak ju povápniť. Ak máte k dispozícii nerovný terén, tak ho najskôr dôkladne zbavte buriny. Aby ste v ďalšom období zabránili prerastaniu burín, celú plochu zakryte fóliou. Na ňu potom nasypte drenážnu drvinu v hrúbke asi 10 cm, pričom drvina by mala byť z tej istej horniny, akú použijete do skalky. Až na túto drenážnu vrstvu nasypte zeminu, asi desať až dvadsať centimetrov. Nechajte ju dva týždne uľahnúť, až potom začnite s ukladaním veľkých kameňov.

Umiestnenie
Skalku môžete stavať prakticky v každom ročnom období, keď to dovolí počasie. Ak ju zakladáte na jeseň, rastliny je vhodnejšie vysádzať až na jar. Zemina aj kamene sa dovtedy lepšie prispôsobia novému miestu. Dôležitá je poloha skalky. Najvhodnejšie stanovište v záhrade je pri dome, jazierku alebo pri mieste, kde máte vybudované posedenie, aby ste si jej krásu mohli v pohodlí užívať. Schovaná niekde v kúte či v odľahlej časti nesplní svoj účel. Vyberte pre ňu východnú alebo severovýchodnú stranu, na južne orientovaných polohách pestujte len rastliny, ktorým neprekáža priveľa slnka, ako sú napríklad skalnice či rozchodníky.

Výber kameňov
Skalka by mala pozostávať z jedného druhu kameňa, maximálne dvoch nekontrastných druhov, pričom kamene by mali tvoriť asi polovicu z plochy skalky. Nevyberajte ich náhodne, ale prispôsobte ich rastlinám, ktoré chcete pestovať. Kyslomilné skalničky majú rady žulu, rulu, nekarbonátový pieskovec alebo kremitý zlepenec. Medzi kyslé patria aj červenkasté ryolity a najmenej kyslé sú andezity. Pre vápnomilné skalničky je vhodný dolomit, travertín alebo vápenec, ktorý vyzerá pekne v kombinácii s bridlicou.

Ukladanie kameňov
Rozvrhnite ich tak, aby neboli v jednom rade, ale aby ich rozmiestnenie pôsobilo prirodzene. Striedajte väčšie kamene s menšími. Každý kameň by mal byť uložený tak, ako ležal v prírode, prípadne na povrchu nechajte tú stranu, ktorá má zaujímavý tvar či štruktúru. Ak je kameň špicatý, ostrejšiu časť skryte do zeme. Začínajte zásadne odspodu a kamene vkladajte do pôdy najširšou plochou tak, aby zhruba dve tretiny ostali v pôde, aby pevne držali. V prípade potreby ich upevnite menšími skalami a potom ich poriadne pritlačte. Vytlačíte tak všetky vzduchové bubliny, kde by sa mohli usadiť škodce. Medzi kameňmi nechávajte malé štrbiny, do ktorých neskôr vysadíte menšie skalničky. Väčšie plochy zase ponechajte pre väčšie či kobercovo rastúce skalničky. Ak budujete rozmernejšiu skalku, nezabudnite na to, že sa v nej budete musieť pohybovať pri starostlivosti o rastliny, pletí buriny či pri zalievaní. Vybudujte si v nej cestičky, ktoré môžete vyložiť plochými kameňmi, aby sa vám po nich dobre chodilo a aby ste mali pohodlný prístup ku každej skalničke.

Výber druhov do skalky
Keď máte uložené všetky kamene, môžete začať s výsadbou rastlín. Ak chcete, aby počas celej sezóny v skalke niečo kvitlo, pamätajte na to už pri ich výbere a nákupe. Zvoľte si rastliny s rôznym obdobím kvitnutia a kombinujte letničky a trvalky. Vyberajte aj druhy s rôznou farbou kvetu. Do skalky sú okrem typických horských druhov vhodné aj drobné cibuľoviny, ale aj sukulenty či kaktusy. Skombinovať ich môžete so zakrpatenými ihličnanmi a odrodami listnatých drevín menšieho vzrastu. Vyhýbajte sa však drevinám, ktoré dorastajú do veľkých rozmerov, ako aj takým, ktoré potláčajú susedov, ako sú napríklad mäta, zimozeleň, brečtan či kapucínka.

  • Kyslomilné druhy: andromédka, arnika horská, astilba čínska, gaultéria, kalmia, kamzičník, pieris, prvosienka najmenšia, rododendron, vres, vresovec, zvonček alpínsky a bradatý
  • Vápnomilné druhy: arábka kaukazská, astra alpínska, hlaváčik jarný, horec, klinček sivý, lomikameň, plesnivec alpínsky, poniklec, rožec plstnatý, silenka, tarica horská, tarička

Výsadba rastlín do skalky
Medzi kameňmi vyhĺbte jamku, do ktorej nasypte substrát, vhodný pre konkrétnu rastlinu, preto si vopred naštudujte, aké má nároky. Prispôsobte jej nielen substrát, ale aj umiestnenie v skalke. Nie všetky totiž znášajú celodenný úpek alebo naopak úplný tieň. Po vysadení zasypte miesto okolo rastlín kamennou drvinou. Ochráni listy pred stykom s mokrou pôdou, ale napríklad aj pred slimákmi a prerastaním buriny.

Starostlivosť
V skalke pravidelne odstraňujte burinu, kým je ešte malá a nemá hlboké korene, neskôr sa vytrháva ťažšie. Ak si nechcete z pestovaných rastlín ponechať semienka na ďalšie rozmnoženie, kvety po odkvitnutí odrežte, aby sa nevysemenili po celej skalke. Ušetríte si tak prácu v ďalšom období. Bujne rastúcim rastlinám po odkvitnutí skráťte výhonky, aby ste ich zmladili a zároveň pribrzdili v raste. Väčšine skalničiek vystačí vlaha zo zrážok. Rastliny treba zalievať len v čase po vysadení a počas veľmi suchého a horúceho leta tak, aby ste ich nevyplavili. Skalničkám vyhovuje chudobná pôda. Ak ste ich vysadili do substrátu správneho zloženia, prihnojovať ich nemusíte niekoľko rokov. Neskôr môžete raz do roka použiť viaczložkové hnojivo.

Pozrite si fotogalériu k článku TU

V tejto súvislosti by vás mohlo zaujímať:

Páčil sa Vám článok?
Súvisiace príspevky