Skalničky patria tiež do záhrady

19. septembra 2019
Skalničky do záhrady
zdroj: gettyimages.com

Skalničky sú ľahko dostupné, jednoducho sa pestujú a nie sú náročné na priestor. Stačí si v záhrade vyčleniť pár metrov štvorcových, navoziť skaly a skalka sa môže rozrastať. Prinášame vám niekoľko tipov a inšpirácií, ktoré skalničky by ste si mohli, vo svojej záhrade, vysadiť.

Rôznorodé skalničky

Iberka vždyzelená Je to vždyzelená skalnička. Kvitne v apríli bielymi kvetmi, ktoré vyzerajú ako snehové vločky. Dorastá do výšky 20 cm, rýchlo rastie a uprednostňuje slnečné miesto. Vytvára kvitnúci koberec.

Hlaváčik jarný Jeho žiarivožlté kvety spestria skalku od apríla do mája. Má úzke čiarkovité listy a dorastá do výšky 30 cm. Vysádza sa na slnečné miesto do piesčitej a vápenatej pôdy.

Taričník skalný Vytvára prízemnú ružicu sivozelených listov. Kvitne na jar a začiatkom leta. Potrebuje slnečné miesto. Je nenáročný, znesie aj dlhšie sucho a uprednostňuje chudobnejšiu pôdu. Nadmerná vlhkosť pôdy mu škodí. Je lepšie, ak sa nepolieva.

Horec bezbyľový Vytvára krásne koberce prízemných listových ružíc, na ktorých sa koncom jari a začiatkom leta začínajú tvoriť sýtomodré kvety. Najviac sa mu darí v humóznej pôde s trochou vápenca. Je vysoký len 5 až 15 cm.

Brunera veľkolistá Je domáca v horách Kaukazu, listy má vajcovito špicaté veľkosti dlane, ktoré sú drsno ochlpené. Súkvetie je veľké, zložené z kvietkov podobných nezábudke, modrej farby. Rastliny v dospelosti dorastajú do výšky 45 cm. Kvitnutie spadá do obdobia jari.

zdroj: gettyimages.com

Krpčiarka veľkokvetá Pochádza z Japonska. Listy sú zložené, niekedy s červeným sfarbením na okraji. Kvety sú biele, žltkasté, ružové alebo fialové, s dlhou ostrohou. Rastliny najviac vyniknú, keď sú vysadené jednotlivo. Dorastá do výšky 20 až 30 cm.

Prvosienka bezbyľová Odrody, ktoré sa dnes pestujú, vznikali od 16. storočia. Rastliny vytvárajú prízemné ružice listov. Kvety sú veľké, bez stonky, rôznofarebné. Začína kvitnúť v marci a kvetné puky vytvára počas celej sezóny.

Poniklec jarný Je naša domáca rastlina, ktorá obľubuje vápenaté pôdy. V poslednom čase sa na trhu objavujú rôznofarebné odrody s rozmanitými tvarmi zvončekovitých kvetov.

Krvavček kanadský Má plazivý mäsitý podzemok, z ktorého na jar vyrastajú srdcovité listy sivozelenej farby. Po poranení vylučuje tekutinu krvavočervenej farby, podľa čoho získal meno. Kvety podobné veternici sú biele, na vysokých stonkách. Rýchlo odkvitajú. Kvitne pri pučaní.

Soldanelka Je alpský druh s obličkovitými listami, ktoré sú vždyzelené, kožovité a usporiadané do ružice. Kvety sú v okolíkoch, fialovomodrej farby, zvončekovitého tvaru, husto strihané. Kvitne od apríla. Dorastá do výšky 15 cm.

V tejto súvislosti by vás mohlo zaujímať:

Páčil sa Vám článok?
Súvisiace príspevky