Skleníky – cena, rozmery a použitie

27. septembra 2019
Skleník na záhrade
zdroj: gettyimages.com

V teplom skleníku rastliny rýchlejšie rastú, kvitnú aj plodia. Neohrozí ich mráz ani krúpy. Môžete v ňom úspešne pestovať aj zeleninu – papriky, uhorky či paradajky. Či už sa budete venovať orchideám alebo šalátovým uhorkám, dôvodov pre zaobstaranie skleníka je viac než dosť. Vybrať si ten správny pritom nie je žiadna veda.

Krásna zeleň po celý rok

Skleník možno využívať predovšetkým v lete alebo počas celého roka. Zatiaľčo v prvom prípade záleží na kontrole vysokých teplôt pomocou kvalitného odvetrávania, pri celoročnej prevádzke sa musíte sústrediť na kvalitné vykurovanie. Klasickým riešením sú elektrické akumulátory alebo rozličné konvektory. Môžete sa však stretnúť aj so staršími pecami na piliny alebo motorový olej, ktoré distribuujú teplo pomocou ventilátorov. Pri výbere sa sústreďte aj na typ dverí skleníka. Klasické bývajú priestorovo náročnejšie a lepšie tesnia. Posuvné sa zasa ľahšie otvárajú, čo oceníte pri každej návšteve s plnými rukami.
Umiestnenie
Skleník postavte vždy na najslnečnejšie miesto v záhrade. Pokiaľ bude svetla príliš veľa, vždy je nejaká možnosť jeho regulovania – žalúziami, rohožami alebo bielym náterom. Nedostatok svetla však kompenzovať nemožno (ak nepočítame rozličné UV lampy). Rovnako zásadnou je tiež orientácia skleníka. Pre využitie počas zimy je vhodnejší východozápadný pôdorys, ak plánujete hlavnú sezónu v lete, zvoľte severojužnú orientáciu. Dôležitú úlohu zohráva smer vetra v záhrade. V zime a na jar dokáže priestor skleníka výrazne ochladiť, preto by ste ho mali pred ním z čo najväčšej časti chrániť.
Rozmery
Pokiaľ pôjde pri výške nepresahujúcej 5 metrov o menej ako 4 m2, nebudete potrebovať žiadne stavebné povolenie ani ohlásenie stavby. Pokiaľ však máte rodinu a počítate s pestovaním vo väčšom rozsahu, vyberte si model s pôdorysom minimálne 13,5 m.. Väčšiu plochu oceníte aj pri prezimovávaní rastlín. Menšie skleníky, s rozlohou najčastejšie 8 m2 a rozmermi 2,5 x 3 m, pojmú len niekoľko rastlín. Myslite na to, že by nemali rásť v stiesnených podmienkach, inak hrozí ľahké prenášanie rozličných ochorení alebo parazitov. Rastliny tiež môžu mať odlišné nároky na živiny a do pôdy vypúšťajú rôzne látky. Väčšia plocha preto bude prakticky lepšou voľbou. Pri skleníkoch so základmi si dajte pozor na rozdielne vonkajšie a vnútorné rozmery. Musíte ich vyhĺbiť tak, aby na ne samotná konštrukcia mohla dosadnúť. V tejto súvislosti odporúčame napríklad vyhotovenie nákresu s vyznačenými vzdialenosťami.

Odolnosť konštrukcie
Táto vlastnosť je úzko prepojená s rozmermi skleníka. Z hľadiska montáže sú najjednoduchšie fóliovníky a pareniská. Počítajte však zároveň s najmenšou odolnosťou. Lepšou voľbou sú plastové konštrukcie, ešte lepšie však vychádzajú skleníky z hliníka a ocele. Pokiaľ ide o výplň, trh ponúka polykarbonát a klasické sklo. Ak sa chystáte na väčší skleník, nevyhnete sa hĺbeniu základov.

Vetranie
Vo všeobecnosti by mali aspoň 10 % plochy skleníka zaberať otvárateľné okná. Samotné vetranie možno realizovať manuálne (s oknami budete manipulovať vy) alebo automaticky. V tomto prípade sa okná otvoria v určitom čase alebo po dosiahnutí konkrétnej teploty. Ďalšou možnosťou vetrania skleníka je ventilátor, víriaci vzduch po celom priestore. Dlhodobo sa osvedčila kombinácia odvetrávania teplého vzduchu cez bočné a horné okno tzv. komínovým efektom.

Typy skleníkov

Modely so sedlovou strechou
Výhodami tohto najpopulárnejšieho riešenia sú skladné balenie, jednoduché zasklievanie, výmena tabuliek a jednoduchšia manipulácia. Buďte však opatrní pri upevňovaní jednotlivých okien či skiel, aby tabuľka „nevyskočila“. V prípade skla alebo polykarbonátu síce už dávno nie je potrebné používať git, ich uchyteniu napriek tomu venujte náležitú pozornosť. Najfrekventovanejšími spôsobmi bývajú rozličné svorky, klasické zasunutie do drážky, klik systém alebo skrutkovací spoj.  Zvláštnou kategóriou sú skleníky umiestnené pri stenách domov. Výhodou je jednoduchší prívod vody či elektriny. Nezabudnite však na prípadné tienenie a riziko snehu, padajúceho zo strechy domu. Pri stavbe tohto typu skleníka nemusíte stenu domu nijakým spôsobom izolovať (pokiaľ ju nebudete priamo kropiť). Teplo v skleníku vlhkosť zo steny vytiahne.

Skleníky oblúkové
V prípade týchto čoraz obľúbenejších konštrukcií ide v podstate o stavebnicu – na oblúkový základ priskrutkujete polykarbonátové dosky. Výhoda je evidentná – nemusíte sa obávať vypadnutia tabuľky. Toto odolné riešenie zvládne aj výkyvy počasia. Na druhej strane máte obmedzené možnosti prispôsobenia skleníka napríklad pridaním vetracieho okna alebo strešného komponentu.

Fóliovníky
Konštrukciou pripomínajú skleník, avšak sú vyplnené fóliou. Z tohto dôvodu nevynikajú prílišnou odolnosťou ani izolačnými vlastnosťami ako klasické typy. Predstavujú ideálnu voľbu na predpestovanie rastlín. Samotná fólia by mala odolať nielen poveternostným podmienkam, ale aj UV žiareniu. Plusom tohto prevedenia je nízka hmotnosť a jednoduchá montáž. Vstupné náklady pri fóliovníkoch tvoria nižšiu položku než skleníky.

Pareniská
V porovnaní so skleníkom a fóliovníkom ide o nižšiu konštrukciu. Môže byť z dreva – v takom prípade však vydrží len jednu či dve sezóny a musíte ju vymeniť. Z tohto dôvodu ho postupne nahrádza hliník alebo kov. Primárnym účelom pareniska je pestovanie sadeníc a mladých rastlín. Poslúži však počas celého vegetačného obdobia. Vďaka nízkej hmotnosti môžete parenisko aj preniesť a pri nepriaznivom počasí ním zakryť napríklad šaláty.

Pozrite si záhradné skleníky v týchto e-shopoch:

Názov Detail
Kokiskashop (ZĽAVY)→ Zobraziť produkt
Andreashop (ZĽAVY)→ Zobraziť produkt
Electronic-star (ZĽAVY)→ Zobraziť produkt
Esat (ZĽAVY)→ Zobraziť produkt

Materiál skleníkov

Sklo
Klasické, z hľadiska údržby jednoduché riešenie, výborne absorbujúce UV žiarenie. Sklo v prípade jednej nerovnej strany dobre rozptyľuje slnečné lúče a znižuje tak riziko spálenia rastlín. Nevýhodou tohto typu výplne skleníka je pravdepodobnosť rozbitia. Preto si nevyberajte prevedenia tenšie ako 4 mm.

Polykarbonát
Nižšia hmotnosť, jednoduchšia montáž, dlhšia trvanlivosť, vysoká odolnosť. Tento materiál má nad sklom rozhodne prevahu. Takisto dobre prepúšťa UV žiarenie, čo oceníte najmä pri pestovaní tropických rastlín..

Kov v konštrukcii
Jednou z v minulosti veľmi populárnych možností je žiarovo pozinkovaný plech, s ktorým sa môžete stretnúť aj v súčasnosti. Pevný a odolný základ si zároveň udržiava ľahkosť a nehrdzavie. Znesie sneh aj ľad. K najfrekventovanejším konštrukčným riešeniam súčasnosti patrí hliník. Tvarovateľný ľahký materiál znesie veľkú záťaž. Profily sú navyše uspôsobené na upevnenie rozličných druhov krytín. Nevýhodou je vyššia cena, ktorú možno odôvodniť vysokou kvalitou a odolnosťou. Najťažším zo spomínaných kovov je oceľ. Skleníky s oceľovou konštrukciou sú najstabilnejšie. Pamätajte však na to, že tento materiál vyžaduje povrchovú úpravu proti korózii.

Fólia
Mala by byť pevná a odolať rozmarom počasia, vrátane krupobitia. Takisto je dôležitá odolnosť voči UV žiareniu, aby fólia nestratila svoju hodnotu. Môžete si vybrať priehľadnú alebo v rôznych farebných odtieňoch, ktoré znižujú priepustnosť svetla.

zdroj: gettyimages.com

Zopár tipov

Údržba
Ak chcete, aby váš skleník prežil viac ako dve sezóny, musíte sa oň dôkladne starať. Kontrolujte upevnenie tabuliek a prípadné praskliny, ošetrujte konštrukciu proti koróziia premazávajte pánty na dverách a oknách. V prípade dreva zvážte namorenie a napustenie látkami zvyšujúcimi jeho odolnosť.

Správne umiestnenie
Pri tejto otázke vždy zvážte požiadavky rastlín na svetlo a jeho intenzitu. Všímajte si uhol, v akom slnko dopadá do záhrady a miesta, ktoré sú, naopak, v tieni. Hoci budete zakaždým hľadať tú najslnečnejšiu lokalitu, niektoré druhy zeleniny by priame slnečné žiarenie a nevetraný skleník zahubili. Vo väčšine prípadov bude ideálnou severojužná orientácia – počas celého leta tak môžete počítať s maximom svetla. Ak však plánujete zimovanie rastlín, pre ktoré sú dôležité zimné svetelné podmienky, uprednostnite východozápadný pôdorys.

Stavba a montáž
Dnešné skleníky ponúkajú čo najjednoduchšiu konštrukciu vrátane zasadenia sklenených či polykarbonátových tabuliek. Ak ste majiteľom záhrady s dielňou, montáž skleníka by pre vás nemala predstavovať žiadny problém – nehovoriac o zostavení fóliovníka alebo pareniska, ktoré sú, pokiaľ ide o stavbu, ešte jednoduchšie. Ak sa rozhodnete pre kúpu stavebnice, počítajte aj s podrobným návodom.

Skleníky so základmi a bez nich
Model bez základov je vhodný na nenáročné pestovanie bez zimného vykurovania. Pri väčších, celoročne využívaných skleníkoch sa vyplatí stavba aj s betónovými základmi. Kvôli premŕzaniu pôdy, samotnej kvalite podložia alebo výskytu škodcov ich vyhĺbte do minimálne 60-80 cm. Okolitý terén by mali základy prevyšovať aspoň o 20 cm, pričom ich vrchná plocha musí byť vodorovná. V opačnom prípade by sa konštrukcia krížila a na jej výplň by bol vyvíjaný zbytočne veľký tlak.

V tejto súvislosti by vás mohlo zaujímať:

Páčil sa Vám článok?
Súvisiace príspevky