Slováci majú stále väčší záujem o stavebné sporenie

24. apríla 2013
Slováci majú stále väčší záujem o stavebné sporenie

Počet zmlúv medziročne stúpol približne o dve percentá, výraznejšie však rástol objem.

Slováci uzatvorili v minulom roku zhruba 230 tisíc zmlúv o stavebnom sporení v objeme takmer 2,4 mld. eur. Počet zmlúv medziročne stúpol približne o dve percentá, výraznejšie však rástol objem, a to o 13 %. Ľudia teda uzatvárali zmluvy s vyššími cieľovými sumami než v roku 2011.

Tradične najviac zmlúv uzatvorila Prvá stavebná sporiteľňa, keď si u nej vlani klienti dojednali vyše 163 tisíc nových zmlúv. Oproti roku 2011 ide o nárast o 2 %. Objem cieľových súm bol 1,72 mld. eur pri raste o 7 %.

Klienti Wüstenrot stavebnej sporiteľne uzatvorili viac než 42 tisíc zmlúv za takmer 200 mil. eur. V počte zmlúv to predstavuje medziročne mierny pokles, avšak objem cieľových súm sa zvýšil o 17 %. ČSOB stavebná sporiteľňa uzatvorila takmer 25 tisíc nových zmlúv pri raste o 26 %. Objem cieľových súm vzrástol takmer o 36 % na 466 mil. eur.

Stavebné sporiteľne predpokladajú, že rast záujmu o sporenie bude pokračovať aj v tomto roku. V tomto roku Prvá stavebná sporiteľňa očakáva predovšetkým legislatívnu stabilitu v oblasti stavebného sporenia a pokračujúcu podporu zabezpečenia si bývania občanom Slovenska formou štátnej prémie. To vytvorí podľa vyjadrení firmy aj dlhodobú perspektívu rastu HDP a aj zamestnanosti tvorených bytovým stavebníctvom a výrobcami stavebných látok a zariaďovacích predmetov.

ČSOB Stavebná sporiteľňa chce pozvoľne rásť vo všetkých ukazovateľoch. Napríklad v produkcii sporiacich zmlúv a ich nasporenosti, k čomu by mala podľa vyjadrení firmy dopomôcť aj úprava výšky štátnej prémie na rok 2013. Aj Wüstenrot stavebná sporiteľňa v tomto roku počíta s ďalším rastom záujmu o jej produkty.

NEPREHLIADNITE: Na Slovensku si domácnosť poisťuje iba tretina Slovákov

Páčil sa Vám článok?
reklama: