Spokojné bývanie – ako ho docieliť?

9. februára 2018
Spokojné bývanie

Spokojné bývanie je výsledkom zoskupenia niekoľkých faktorov. Či už sa chystáte “vyletieť z hniezda” alebo si upraviť súčasnú nehnuteľnosť do vysnívanej podoby, estetická stránka bude len časťou na dosiahnutie pocitu spokojnosti. Na funkčnosť sú v dnešnej dobe kladené vysoké požiadavky, čo je len dobre. 

Spokojné bývanie je veľmi subjektívnou záležitosťou, pretože pre niekoho je zosobnením presvetleného bytu v minimalistickom štýle, pre iného rustikálnym vidieckym domom, ďalší sa zase uspokojí len s moderným pasívnym domom. Možno vám stačí útulne zariadená garsónka. V každom prípade zohráva dôležitú úlohu i spomínané zariadenie.

Páčilo by sa vám takéto zariadenie? (zroj: pinterest.com)

Spokojné bývanie je také, v ktorom sa cítite dobre a bezpečne

Trendy interiérového dizajnu dokážu nabudiť človeka k zmenám v domácnosti a inšpirovať k vytvoreniu nového, atraktívne zariadeného priestoru. Netreba im však podľahnúť úplne. Spokojné bývanie by totiž mohlo byť len dočasné a po uplynutí prvých rokov by ste opäť začali pociťovať túžbu po zmene.

Je pekné mať všetko, čo chcete ihneď, no tak to väčšinou nefunguje. Doprajte si najmä funkčnú kuchyňu, praktickú kúpeľňu, kvalitnú posteľ a pohodlnú sedačku. Samozrejme, vizuálnu stránku pri výbere nepotláčajte. Ak je niečo pekné, sprievodným javom sú príjemné pocity. Chceme tým povedať, že zvyšok zariadenia môžete riešiť postupne, a tak si dopriať kúsky, s ktorými budete naozaj spokojní i dlhodobo.

Spokojné bývanie – nové bývanie?

Ak sa chystáte zaobstarať si nové bývanie, vtedy je rozhodujúca najmä cena a lokalita. Záleží tiež na tom, či bude nehnuteľnosť vo vašom vlastníctve alebo v prenájme. Ak uvažujete o presťahovaní sa “do nového”, zvážte i to, či je nové bydlisko iba prechodnou stanicou k niečomu lepšiemu. Vtedy totiž musíte rozmýšľať i nad tým, ako bude byt, dom atraktívny aj pre ďalších potenciálnych záujemcov.

Rozhoduje napríklad blízkosť potravín, škôl, zdravotného strediska, prípadne autobusovej zastávky. Zanedbateľná nie je ani prítomnosť zelene v okolí bývania a pocit bezpečnosti. Rozhodnutie bude z veľkej časti závisieť i od toho, či ste mladý pár, väčšia rodina alebo “samostatná jednotka”.

V súčasnej dobe je riešenie bývania prostredníctvom hypotéky štandardnou záležitosťou. Len niektorí si totiž môžu dovoliť zaplatiť cash 80 000 eur. Samozrejme, štartovacie bývanie zoženiete aj lacnejšie, no rodinný dom s pozemkom vás zase vyjde i o polovicu drahšie. Podnájom nemusí predstavovať vždy najlepšiu voľbu. V niektorých prípadoch sa totiž mesačné splátky môžu rovnať tým hypotékovým.

Vysoké stropy, i to môže byť základom pre spokojné bývanie (zdroj: pinterest.com) 

V tejto súvislosti by vás mohlo zaujímať:

🖊 Ako zariadiť otvorené dispozičné riešenie?
🖊 Spravte si pekné bývanie kdekoľvek
🖊 Zariadenie domu hrou
🖊 Podkrovné bývanie, ktoré vás osloví

Spokojné inšpirácie inšpirácie

Kuchyne s prítomnosťou štruktúry dreva sú dlhodobým trendom (zdroj: pinterest.com)

Alebo sa vám tieto pozdávajú viac? (zdroj: pinterest.com)

Na spokojnosť môže mať vplyv i stolovanie… (zdroj: pinterest.com) 

Uprednostňujete skôr svetlý interiér v neutrálnych farbách? (zdroj: pinterest.com)

V ktorej obývačke by ste radšej sledovali televíziu? (zdroj: pinterest.com)

Byt, dom, podkrovie? (zdroj: pinterest.com)

Alebo radšej v tomto štýle? (zdroj: pinterest.com)

Páčil sa Vám článok?
reklama:
reklama:
Komentáre