Spoločná izba pre súrodencov? Ako ju zariadiť?

1. februára 2017
Spoločná izba pre súrodencov? Ako ju zariadiť?

Viac ako polovica detí do 18 rokov vyrastá so súrodencom v jednej izbe.

Zdieľanie izbičky totiž môže mať pre súrodencov rad výhod. Premyslieť však musíte nákup nábytku aj rozdelenie izby do jednotlivých zón.

Zdieľanie izby súrodencov zbližuje, musí však byť spravodlivé

Aj napriek tomu, že sa počet miestností v bytoch a domoch postupne zvyšuje, viac než polovica detí zdieľa podľa zistení vedcov izba so svojím súrodencom. Zdieľanie priestoru má totiž podľa expertov rad výhod, a to obzvlášť u podobne starých detí. Súrodenci sú si bližšie a učia sa tolerancii, kompromisu aj riešenie konfliktov.

Jednoduchšie si požičiavajú hračky a vymýšľajú spoločné aktivity. Malé alebo úzkostlivé deti navyše za prítomnosti blízkej osoby ľahšie zaspávajú. Naopak problémy môžu nastať v prípade, keď do jednej izby zmestia deti s výrazným vekovým rozdielom alebo odlišným denným rytmom. Aj to je však pri dodržaní niekoľkých základných pravidiel možné.

Stavte na neutrálne odtiene

Zariaďujete izbu pre chlapca a dievča a neviete, ako skĺbiť ich predstavy? Nesnažte sa kombinovať princezné a dinosauri a stavte radšej na jednoduchosť. Izbu vymaľujte neutrálnymi zemitými odtieňmi, na ktorých sa súrodenci zhodnú. Každému dieťaťu však dajte šancu, aby svoj kút premenilo podľa svojich predstáv. Vhodné sú napríklad samolepky s detskými motívmi alebo farebné lampičky. Dozdobiť si svoju časť izby môžu deti aj vďaka korkovým nástenkám. Korok bude v roku 2017 veľmi trendy, nástenky navyše dobre poslúžia na vystavenie fotiek aj upozornenie na úlohy do školy.

Izbu rozdeľte do niekoľkých zón

Každé dieťa potrebuje priestor na spanie, prácu aj zábavu. Ani pri väčšom počte detí v miestnosti by sa tak nemalo stať, že jedno z nich spí na pohovke alebo nemá kde napísať úlohy. Jednotlivé zóny v izbe od seba však musia byť vždy oddelené. Centrom relaxačnej zóny sú postele s kvalitným matracom, vyhnite sa rušivým elementom v podobe krikľavých farieb alebo výrazných doplnkov. Prispôsobte hernú zónu veku aj záujmom detí.  Časť izby môže tvoriť detský koberec, kde sa budú hrať menšie deti, ale aj sedací vak, v ktorom si tí starší môžu čítať alebo počúvať muziku. Nezabudnite na dostatok úložných priestorov, kam deti hračky schovajú a ľahšie tak udržia v izbe poriadok. Stredobodom študijnej zóny je potom kvalitný písací stôl so stoličkou. Vzhľadom na odlišné študijné návyky, by malo mať každé dieťa vlastný stôl. Oba stoly ideálne umiestnite k oknu, nech majú deti pri učení dostatok prirodzeného svetla.

Poschodové postele s úložným priestorom šetria priestor 

Jedným z efektívnych spôsobov, ako ušetriť v detskej izbe miesto a zároveň dopriať obom deťom kvalitný spánok, sú poschodové postele. Z hľadiska bezpečnosti sú vhodné pre deti staršie ako šesť rokov. Dieťa na hornom poschodí poschodovej postele by malo mať možnosť si pohodlne sadnúť, posteľ by tak nad sebou mala mať ideálne meter voľného priestoru. Ďalším variantom je zaobstarať poschodovú posteľ, kde sa postele prekrývajú iba čiastočne, napríklad v tvare písmena L. Postele tak nemusia byť tak vysoko nad sebou. Existujú aj vysúvacie poschodové postele, prípadne poschodové postele s množstvom úložného priestoru, ktoré potom šetria miesto dvojnásobne.

Súkromnie zaistíte aj bez stavebných úprav

Obzvlášť keď sú v izbe rôzne staré deti alebo viac ako dvaja súrodenci je veľmi dôležité zabezpečiť pre každé dieťa kúsok súkromného osobného priestoru. Súkromie v detskej izbe zabezpečí napríklad paraván alebo záves, ktorý opticky oddelí miestnosť. Stavebné úpravy tak nie sú nevyhnutne potrebné. Myslite však na to, aby každé dieťa malo vo svojej časti izby dosť svetla. U veľmi malých detí môžete súkromie vyriešiť tiež zaobstaraním domáceho stanu s ich obľúbeným motívom alebo detského domčeka.

Zaujímavosti na záver:

-Najmä malé deti siahajú automaticky po červenej farbe: vraj je to aj preto, že ju vnímali ako úplne prvý farbu ešte v maminej brušku. Pozor ale, farba spojená s láskou a teplom na deti pôsobí vo väčších plochách príliš agresívne.
-Ružová, modrá a zelená deti upokojuje. Delfínia a azúrová modrá zároveň znižujú pulz, telesnú teplotu, ale aj chuť k jedlu.
-Pastelové odtiene ružovej pripomínajú deťom láskyplné city a vzťahy, do izbičiek sú preto skvelou voľbou. Farby ako koralová, lízátková, farba cukrovej vaty alebo staroružová majú na deti harmonizačný efekt.
-Zeleň machová, mätová aj hrášková je dobrou kompromisnou farbou do izbičky súrodencov, zelená vraj u detí navyše údajne zlepšuje schopnosť čítať.
-Apetit problematického jedáka najlepšie povzbudí žltá farba, zároveň ale najviac unaví jeho oči – dôvodom je veľké množstvo svetla, ktoré odráža. Nehodí sa preto do blízkosti písacích stolov. A nemajú sa jej maľovať ani steny izbičiek úplne malých bábätiek, pretože žltá je spájaná so strachom a zlosťou: verte alebo nie, ale v ostro žltých miestnostiach vraj dojčatá viac plačú.
-Čierna nadobúda na význame najmä v období puberty, kedy vyjadruje neprístupnosť a ostych vo vyjadrovaní citov. V izbičke ju môže dobre zastúpiť práve optimistickejší farba žraločia.
-Hnedá býva u detí najmenej obľúbená. Malé bábätká zaujíma zo všetkých farieb najmenej, a keď ju volí staršie dieťa, je to pre rodičov skôr varovný signál ich nepohody alebo vzdoru. V návrhoch detských izieb preto funguje skôr len ako farba doplnková.

Páčil sa Vám článok?
reklama: