Sprchovanie studenou vodou pomáha aj pri chudnutí

12. augusta 2016
Sprchovanie studenou vodou pomáha aj pri chudnutí

Najlepšie je samozrejme ráno. Pokiaľ ju vydržíte, odvďačí sa vám. Spoznajte najväčší benefity sprchovanie studenou vodou.

Keď ste vyčerpaní, v strese alebo ste práve ukončili náročný tréning, zdá sa prirodzené uľaviť unavenému telu horúcou sprchou. Teplá voda znásobuje prietok krvi, ohrieva pokožku, uvoľňuje boľavé svalstvo a dopomáha k relaxácii. Ale lepšie by bolo, keby ste si miesto horúcej sprchy pustili studenú.

1. Studená voda napomáha páleniu tukov

V tele máme dva druhy tuku – biely a hnedý. Biely tuk pozná takmer každý, kto bojoval alebo bojuje s nadváhou, je to “zlý” tuk, ktorého sa snažíme zbaviť. Keď prijmeme viac kalórií, ako je telo schopné spracovať pre svoje správne fungovanie a nespálime ho, ukladá sa v tukových bunkách a naše hmotnosť narastá. Ukladá sa najčastejšie v oblasti bokov, spodnej časti chrbta, brucha či stehien. Naopak, hnedý tuk je pomocníkom, jedným z najúčinnejších spaľovačov bežného tuku. Úlohou hnedého tuku v tele je generovať teplo a udržiavať naše telo v správnej teplote. 

Činnosť hnedého tuku sa aktivuje chladom, takže jeho činnosť stimuluje aj studená sprcha, čo napomáha k páleniu kalórií.

2. Zrýchľuje regeneráciu tela po cvičení

Profesionálny atléti absolvujú po náročnom športovom výkone často ľadový kúpeľ, ktorý uvoľňuje od bolesti . Podobné benefity ako ľadový kúpeľ má aj rýchla studená sprcha po cvičení.

Zmierňuje bolesť svalov, svalovku aj fyzickú únavu a telo je tak schopné dostať sa späť do dobrého fyzického stavu rýchlejšie.

Dollarphotoclub_50138241 1080x675.jpg

3. Zlepšuje náladu a eliminuje stres

Aj keď to môže byť spočiatku ťažká úloha, veľmi rýchlo sa vám môže podariť, urobiť si z tejto činnosti ranný rituál, ktorý vás nakopne. Keď sa studená voda stretne s pokožkou tela, dych sa prehlbuje a zrýchľuje. Vaše telo sa snaží udržať vnútorné prostredie v teple a zvyšuje preto príjem kyslíka. Činnosť srdca sa zrýchľuje a s ním aj prietok krvi v tele, čo sa odráža v nárastu energie. Vystavovanie sa studenej vode “zoceľuje” telo aj myseľ, ktoré sú potom odolnejšie voči vonkajším vplyvom.

V prípade tela ide o posilnenie fyzickej kondície, v prípade mysle zase o odolnosť voči stresu a prevenciu depresívnych stavov.

July_coldshowers_700x400.jpg

4. Posilňuje imunitu

Studená sprcha je vítaná počas celého roka, ale jej preventívne účinky sú najviditeľnejšie na jeseň a v zime. Pri strete so studenou vodou dochádza k chveniu a aktivácii imunitného systému. To zapríčiňuje zrýchlenie metabolizmu a postupné zlepšenie a posilnenie imunity. Ten začína pracovať intenzívnejšie a vypúšťa viac bielych krviniek , ktoré sú schopné bojovať s vírusmi v tele.

Cirkulácia krvi sa zlepšuje, čím sa môžete vyhnúť srdcovo-cievnym ochoreniam a problémom s vysokým tlakom či upchávaniu ciev. Postupom času na sebe tiež spozorujete, že ste menej chorí alebo chorobu porazíte rýchlejšie.

5. Zlepšuje pleť a vlasy

Studenú sprchou si v podstate doprajete veľmi lacnú, ale účinnú domácu lymfodrenáž a zlepšenie pokožky. Horúca voda pokožku tela vysúša, zatiaľ čo studená spevňuje jej vrchnú časť, pôsobí ako mikromasáž a sťahuje póry, vďaka čomu sa nezanáša.

Pokožka je prirodzene pevnejšie a odolnejšia voči vonkajším vplyvom a nečistotám, ktoré ju robia mastnú, zanesenú a spôsobujú zápaly.

Páčil sa Vám článok?
reklama: