Starajte sa o svoj záhradný nábytok. Viete ako?

25. augusta 2017
Starajte sa o svoj záhradný nábytok. Viete ako?

Je krásny, elegantný aj odolný.

Ak ale chcete, aby váš zašlý drevený záhradný nábytok stále vyzeral ako nový, musíte sa o neho postarať.

Ak vlastníte záhradku, terasu alebo napríklad len lodžiu, určite ste si zaobstarali aj nejaký ten záhradný nábytok. Najlepšia voľba je drevo..

Či už ste vybrali teak, dub, eukalyptus, či napríklad mahagón.

Home dining.jpg

Aj keď sú náklady na obstaranie takého záhradného nábytku vyššie, oplatí sa investovať. Na rozdiel od toho plastového sa vám po sezóne nerozpadne a navyše vyzerá podstatne lepšie. Aby ale vydržal krásny dlhé roky, musíte mu počas sezóny venovať náležitú starostlivosť. Ak ste to neurobili, pôvodne krásne drevo stratilo svoj lesk. Je teraz zašednuté, matné, povrch zdobia nepekné fľaky. Nič ale nie je stratené. 

Poradíme vám, ako takému nábytku vrátiť jeho krásu a lesk.

Čistič na drevo je základ

Špeciálny prostriedok, určený na ošetrenie a údržbu všetkých druhov dreva, zoženiete v každom väčšom hobby markete a v predajniach s farbami a lakmi. Hodí sa najmä pre tvrdé vonkajšie drevo. Je preto ideálnou voľbou práve na vyčistenie a regeneráciu záhradného nábytku zašednutého vzhľadu. Po aplikácii povrch rozjasní a navráti mu prirodzenú farbu a vzhľad.

Aplikácia je jednoduchá. Nanesie sa štetcom na drevený povrch a nechá sa približne hodinu účinkovať. Počas tejto doby drevo čistič vsiakne a jeho pôvodný vzhľad sa obnoví. Povrch potom len opláchnite vodou. Nebojte sa použiť záhradnú hadicu alebo vysokotlakový čistič. Pred ďalším postupom nechajte nábytok dobre uschnúť. Môže sa stať, že na niektorých miestach aj po aplikácii čističa zostanú sivé fľaky. V tom prípade ešte raz náter zopakujte.

74d62cfaeac7f91b4e9fcc5e77d196d6 furniture from pallets pallet outdoor furniture.jpg

Brúste ho

Ak ste sa o svoj drevený záhradný nábytok nestarali niekoľko rokov, bude možno potrebovať radikálnejší zásah. Celý povrch budete musieť zbrúsiť tak, aby ste vrchnú vrstvu zničeného šedého dreva odstránili. Záleží len na vás, či to budete robiť ručne, alebo si radšej na pomoc vezmete brúsku. V každom prípade ale použite iba jemný brúsny papier.

Nábytok z tvrdého dreva a cudzokrajného dreva (ako sú teak, jatoba, dub, buk a podobné) následne napustite olejom. Ten sa do dreva rýchlo vpije a bude ho chrániť pred UV žiarením, poveternostnými vplyvmi, nasiaknutím vodou a nepekným zeleným povlakom. Impregnačný olej sa následne odporúča použiť vždy po sezóne a pred začiatkom novej.

79865_1000x1000.jpg

Na mäkké drevo použite lazúru

Na masívny nábytok vyrobený zo smrekového dreva, smrekovca alebo napríklad borovice budete musieť použiť lazúrovací lak. Pred tým však nezabudnite ošetriť drevo impregnáciou proti hubám a škodcom. Počet vrstiev náteru lazúry sa odvíja podľa toho, kde máte nábytok umiestnený. Pokiaľ ho máte v chránenom závetrí, stačí natrieť hladké povrchy dvakrát. Ale ak je na otvorenom priestranstve na juhozápad, je dôležité mu dopriať aspoň tri vrstvy.

Po prvom natretí vám drevo pustí takzvané vlasy. Je nutné tieto vlákna znova strhnúť jemným brúsnym papierom. Keď tak neurobíte, budú sa jednotlivé vlasy trhať a hrozí narušenie ochrannej lazúry. Po úplnom zaschnutí náter zopakujte.

Páčil sa Vám článok?
reklama: